O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Lars Paaske: „Důležitá je sebedůvěra a rychlost.“

Špičkový dánský deblista Lars Paaske ukončil letos mezinárodní kariéru. Mistr světa z roku 2003, čtyřnásobný vítěz Denmark Open a někdejší světa jednička ve čtyřhře mužů si povídal s redaktorem BadmintonWebu o své kariéře – a došlo i na klíčové rady pro nadějné juniory. Čtěte a dozvíte se více!

Lars Paaske: dánská deblová superstar

Lars Paaske (* 18. 1. 1976) je jedním z největších osobností mužské čtyřhry už od začátku třetího tisíciletí. 187 cm vysoký Dán s krátkými světle hnědými vlasy a lehce zapadlýma očima udivuje už od roku 1999 badmintonový svět strojově přesným podáním, skvělým příjmem, taktickou hrou, drivy, smeči i neprůstřelnou obranou. Na světové scéně začínal s dalším skvělým párařem Martinem Lundgaardem, největší úspěchy ale zaznamenal ve spolupráci s Jonasem Rasmussenem: společně se dostali až na pozici nejlepšího deblového páru světa, a to jak žebříčkově, tak i „formálně“, když dokázali v roce 2003 vyhrát světový šampionát v anglickém Birminghamu. Jejich vítězný zápas si můžete prohlédnout v našem starším článku Světové zlato jedovatého páru.

S Larsem jsme si povídali přes chatovací okénku instant messengeru. V současnosti je zaměstnán v oblasti IT a množství otázek, které na něj čekalo, ho poněkud zaskočilo. První várka směřovala tradičně k Larsovým začátkům.

“Badminon jsem začal hrát, když mi bylo pět let, ale vůbec mě nenapadlo, že bych se mohl stát profesionálním hráčem, dokud mi nebylo dvacet. Do té doby jsem sport bral jako zábavu, přestože jsem byl ve všech juniorských kategoriích nejlepší ve čtyřhře,“ otevřel Lars své vzpomínací okénko. „Výhradně na čtyřhru mužů jsem se začal specializovat někdy okolo šestnácti let,“ dodává. „V Dánsku je to obvykle hráč sám, kdo se rozhodne, jestli se mu víc líbí singly nebo debly. Je hodně výjimečné, když se svaz snaží tlačit hráče k tomu, aby se přiklonil k jedné či druhé kategorii,“ vysvětlil stručně. Na čtyřhře mu tehdy učarovala hlavně rychlost, pestré taktické možnosti a nutnost spolupráce mezi partnery.

Vzpomínky na velké výsledky a milované Denmark Open

V Larsově kariéře se výsledkově vymyká domácí turnaj – ačkoliv si příliš zlatých medailí z vrcholných šampionátů neodnesl, Denmark Open dokázal vyhrát hned čtyřikrát. „Denmark Open pro nás pokaždé znamenalo hodně,“ říká nepříliš překvapivě. „Byl to úžasný pocit získat čtyři vítězství před domácím publikem.“ Vzápětí však připomene ještě větší úspěch. „Ale nic se pochopitelně nemůže rovnat naší výhře na mistrovství světa. Bylo to totálně nereálné, že bychom mohli zvítězit, a my jsme byli úplně stejně překvapení jako všichni ostatní, že jsme to dokázali.“ Ve vzpomínkách na kariéru na mezinárodní úrovni hrají významnou roli turnaje družstev. „Pak přišly skvělé zápasy ve finále Thomas Cupu, která jsem hrál s Jonasem. Vzpomínám na spoustu zápasů proti velkým zemím, když si Dánsko proklestilo cestu do semifinále a do finále, přestože jsme obvykle byli outsidery. Společně s účastí na olympijských hrách právě tohle byly největší okamžiky mé kariéry,“ říká Lars – a přestože s Dánskem nejcennější trofej družstev ani olympijskou medaili nikdy nezískal, je z něj cítit respekt k tradičním soutěžím v badmintonovém kalendáři.

Badminton hraje nejen tělo, ale také hlava

„Všechno krásné jednou končí,“ odpovídá Lars na otázku, co ho vedlo k oznámení konce mezinárodní kariéry po letošním mistrovství světa v Paříži. „Vždycky jsem si říkal, že budu pokračovat, dokud budu mít výsledky a hlavně motivaci,“ doplňuje. „Ale teď mám naopak větší a větší motivaci ve své kariéře v oblasti IT a cítil jsem, že je nejvyšší čas přestat cestovat po světě a zůstat doma s rodinou.“

A co by Lars poradil nadějným žákům a juniorům, kteří by rádi následovali jeho vzor a stali se špičkovými hráči? „Pokud bych měl dát nějakou opravdu klíčovou radu, bylo by to: buďte na kurtě sebejistí. Badmintonové zápasy často rozhoduje psychika a každému by určitě hodně pomohlo zlepšit právě tuhle stránku hry. A druhá opravdu důležitá věc pro čtyřhru je rychlost. Když hrajete rychleji než ostatní, máte čas, abyste přemýšleli a připravili si údery dopředu, a tak můžete držet soupeře neustále pod tlakem. Ale chce to cvičit a cvičit, abyste téhle rychlosti dosáhli, a musíte se při tréninku neustále překonávat,“ dodává ještě. A na závěr poslední stručná motivace: „Věřte, že to dokážete!“

A chcete-li vidět, kam tento pozitivní přístup a sebedůvěra Larse Paaskeho dovedly – nelze než doporučit náš starší článek Čtyřhra mužů na dánský způsob. Prohlédněte si v něm dvě parádní finále ze 100. ročníku All England a mistrovství Evropy. Postavily se proti sobě dánské páry Paaske – Rasmussen a Boe-Mogensen – v obou případech se radovali první jmenovaní, oba zápasy jsou ale především nádhernou přehlídkou pestré, útočné a rychlé deblové hry, která nemá v Evropě a ve svých vrcholných okamžicích ani na celém světě konkurenci.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [07.11.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Adam Mendrek: "Ve finále se mi vyplatila kondiční příprava."

Nejúspěšnější hráč domácího juniorského šampionátu odpovídal na otázky BadmintonWebu. Čtěte, jak se Adamovi hrálo v Brně, jak se chystá na nadcházející MČR dospělých a které turnaje ještě absolvuje v první polovině roku 2012.

Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."

Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...

Bedřich Valenta: "Chci dát svému badmintonovému životu něco, co jsem mu ještě nedal."

Jednička domácího žebříčku dvouhry mužů, Bedřich Valenta, se v současné době připravuje na novou sezonu v Malajsii. Zajímalo nás, jak vypadají tréninky v akademii, která sídlí v hlavním městě Kuala Lumpuru.

Dánská liga: titul slaví Greve a Lars Paaske

Nejprestižnější ligová soutěž starého kontinentu zná své vítěze: jsou jimi hráči Greve, tedy celku, jehož barvy hájí i Lars Paaske. V baráži o udržení nejvyšší soutěže se nedařilo týmu Ikast – celek Kristíny Ludíkové sestupuje pro ...

Češi vzpomínají: Gadeho klamavé údery byly neuvěřitelné

Během své bohaté kariéry nastoupil Peter Gade třikrát i proti českým soupeřům. Ondřej Lubas, Jan Fröhlich a Jan Vondra vzpomínají na své duely s badmintonovou legendou na MS v roce 1995 a ME v roce 2004 a také v dánské extralize.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS