O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Z historie: světové zlato jedovatého páru

Psal se rok 2003, mistrovství světa v anglickém Birminghamu vrcholilo finálovými zápasy. Pro ten ve čtyřhře mužů zvolili dánští reprezentanti Lars Paaske a Jonas Rasmussen jedovatou, světle zelenou barvu triček – a věrni svému odění v utkání proti indonéskému páru Candra Wijaya – Sigit Budiarto skutečně “zářili” a soupeřům uštědřili nejedno “smrtící ušktnutí”.

Aktéři: nové dánské hvězdy a zkušení Indonésané

Lars Paaske a Jonas Rasmussen jsou dnes vnímáni jako velezkušený, sehraný pár, který patří mezi evropskou i světovou elitu. Letos to potvrdili jednak ziskem zlaté medaile na mistrovství starého kontinentu, a především vítězstvím na prestižním 100. ročníku All England Open. V roce 2003, v době konání mistrovství světa v Birminghamu, však patřili k novým objevům turnajů Grand Prix – hráli spolu teprve rok a i když postupně začali pronikat do světové špičky, samotná jejich účast ve finále byla překvapením. V semifinále však doslova smetli z kurtu favorizovaný čínský pár, a tak mohli jít do finále s velkou sebedůvěrou a čistou hlavou – což se vyplatilo. V úspěšné sezóně vedle mistrovského titulu získali Paaske a Rasmussen ještě jeden důležitý primát: vyhráli totiž China Open a stali se prvními Evropany, kterým se podařilo na této horké půdě zvítězit! V portfoliu elitního dánského páru, který se v kariéře vyhříval už i na prvním místě světového žebříčku, tak nyní chybí jediný důležitý úspěch: olympijská medaile.

Candra Wijaya a Sigit Budiarto byli tvrdou konkurencí dánské dvojice. Slavnějším z páru je určitě Candra Wijaya, deblová legenda – Candra dokázal sbírat medaile a vítězství na turnajích s různými partnery. Sigit Budiarto byl u jeho úspěchů nejčastěji, řadu úspěchů ale Wijaya zaznamenal také s Tony Gunawanem. Právě s ním dobyl své nejcennější zlato na olympiádě v Sydney v roce 2000. Mistrem světa v roce 1997 se ovšem stal se Sigitem Budiartem, vedle zlaté má pak Candra ještě dvě stříbrné medaile, je mistrem Asie z roku 1996 a v jeho sbírce nechybí tituly z mistrovství Indonésie, Singapuru, Anglie (All England vyhrál v letech 1999 a 2003), Malajsie, Korey, Švýcarska či Japonska. Sigit Budiarto má svou medailovou vitrinu jen o málo skromnější, sám bez Candry dokázal přitom ještě jednou získat titul mistra Asie (v roce 2004 s Tri Kushariantem)...

Z jednoznačného finále se vyklube kovbojka

První set finálového utkání patří jednoznačně Dánům. Hlavně Jonas Rasmussen je k nezastavení, tvrdě smečuje, skvěle podává a je vůdčí osobností zelené dvojice. Až za stavu 1:13 se Indonésané vzpamatují, ale to už je pro ně pozdě. Dotáhnou na rozdíl šesti bodů, pak ale Dánové využijí dvou nedorozumění a zvítězí v první sadě 15:7.

Ve vyrovnané druhé sadě se Rasmussen trochu vytratí – hraje buď vítězné míče, nebo chyby, a dánský pár i proto prohrává 13:15. Třetí set je nejvyrovnanější a také nejdelší (více než půlhodinovou) bitvou o zlato. Mírně navrch mají od začátku Dánové, v koncovce jsou ale nervózní a postupně přicházejí o pohodlný náskok. Ale když už se zdá, že se karta obrací ve prospěch útočnějších a takříkajíc “divočejších” Indonésanů, usměje se na Paaskeho s Rasmussenem také štěstí a Dánové dovedou své snažení do vítězného konce. Třetí sada končí těsným poměrem 15:13 a Lars Paaske s Jonasem Rasmussenem se mohou radovat ze zlatých medailí a titulu mistrů světa.

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [29.07.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Mistrovství světa juniorů: Ratchanok Inthanonová má třetí titul!

Mistrovství světa juniorů vyvrcholilo dnes na Tchaj-wanu finálovými zápasy. Svou výjimečnost v nich potvrdila Thajka Ratchanok Inthanonová, která získala třetí vítězství ve dvouhře v řadě za sebou! Naopak Viktor Axelsen svůj ...

Mistrovství světa juniorů: naši hráči bez vítězství

V individuální soutěži mistrovství světa juniorů na Tchaj-wanu skončila cesta dvojice českých zástupců hned v prvním kole: Vojtěch Šelong a Jana Žwaková nedokázali získat na šampionátu ani set.

Mistrovství světa juniorů: týmovou soutěž ovládla Malajsie

Na Tchaj-wanu probíhá od 28. října mistrovství světa juniorů. Soutěž otevřely boje o titul mezi národními týmy. Za neúčasti Číny se z prvenství radoval celek Malajsie před Koreou.

Čeští veteráni zůstali krok pod medailovými stupni

Čtvrteční zápasy čtvrtfinále mistrovství světa veteránů českým reprezentantům nevyšly. Ani jeden ze tří pokusů získat medaili nedopadl pro naše barvy vítězně a Diana Pražáková, Ladislav Oros i Zdeněk Musil tak odjíždějí "pouze" s ...

České úspěchy na MS veteránů: všichni hrají o medaili!

Na mistrovství světa hráčů starších 35 let se našim reprezentantům daří výrazně lépe než na MS v Londýně: Diana Pražáková, Zdeněk Musil a Ladislav Oros mají v zítřejším programu všichni šanci vybojovat si medaili.

Fintičky v podání Jonase Rasmussena

Už jste viděli podání, které obletí obloučkem stojan a vrátí se zase do hřiště? Nejen to předvede na pěkném videu špičkový dánský deblista a mistr světa z roku 2003 Jonas Rasmussen.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS