O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Češi vzpomínají: Gadeho klamavé údery byly neuvěřitelné

Během své bohaté kariéry nastoupil Peter Gade třikrát i proti českým soupeřům. Ondřej Lubas, Jan Fröhlich a Jan Vondra vzpomínají na své duely s badmintonovou legendou na MS v roce 1995 a ME v roce 2004 a také v dánské extralize.

Ondřej Lubas: "Nohama se Gade téměř nespletl."

Ondřej Lubas se utkal s Gadem v samých začátcích jeho kariéry – na mistrovství světa v roce 1995 ve Švýcarsku. Hned v prvním kole obřího 256členného pavouka dvouhry mužů čekal českého hráče těžký oříšek: mladičký, teprve šestnáctiletý Peter Gade už patřil ke hvězdám juniorského badmintonu. Zápas skončil vítězstvím Gadeho 15:9 a 15:6 (ve starém systému na 2 vítězné sety beze ztrát). "Lehce nervozní chlapec Gade měl zápas od začátku pod kontrolou a bez problémů mne přehrál. Poté, pokud si dobře vybavuji, udělal ještě jedno kolo a v dalším kole hrál vyrovnaný zápas s vítězem ME, kdy ve 3 setech prohrál," vzpomíná Ondřej na šampionát z roku 95. Gade si ve druhém kole poradil s Kanaďanem Jaimiem Dawsonem 15:4 a 15:10, ve třetím (teprve mezi 64 nejlepšími!) podlehl Jensi Olssonovi ze Švédska 12:15 a 7:15. Pro zajímavost: stejného výsledku jako Gade dosáhli ve Švýcarsku také naši nejlepší singlisté Tomasz Mendrek a Jan Jurka. K duelu Gadeho s Olssonem dodává Ondřej ještě: "Fascinovaně jsem sledoval tento zápas a obdivoval přesné údery a především úžasný pohyb po kurtu, kdy se nohama téměř nespletl… "

K opětovnému setkání obou hráčů došlo nedávno – Gade jako stále aktivní badmintonista, Ondřej jako zástupce české pobočky firmy Yonex. "Po mnoha letech jsme se potkali v Londýně v hotelu po jeho úžasném zápase s Lin Danem v semifinále. Měli jsme právě meeting Yonexu, tak nás představili. Byl jsem překvapen jeho vstřícností a hlavně si pamatoval, jak jsme proti sobě tehdy hráli..."

Jan Vondra: "Byl to jeden ze svátečních zápasů."

Jan Vondra si proti Gademu zahrál v roce 2004 ve svém úvodním duelu na mistrovství Evropy ve švýcarské Ženevě. Druhému nasazenému, velkému favoritovi a pozdějšímu vítězi turnaje Jan podlehl poměrem 3:15 a 9:15. "V té době byl opravdu jednoznačně nejlepší, také body, co jsem si s ním dal, nebyly tak slavné, ale utkvělo mi v paměti, že jsem s ním hrál druhý nejlepší výsledek celého turnaje," vzpomíná Jan. A má naprostou pravdu: Gade v cestě za titulem dále porazil Stanislava Puchova z Ruska 15:6 a 15:3, Vladislava Družčenka z Ukrajiny 15:6 a 15:3, Jima Ronny Andersena z Norska 15:4 a 15:2, Anderse Boesena 15:6 a 15:2 a lépe proti němu zahrál jen nasazený číslo 1 Kenneth Jonassen ve finále; přesto dokázal dát jen 9 a 10 bodů.

"Byl pro mě jeden ze svatečních zápasů," vzpomíná dále Jan. "Dodnes si pamatuji, že jsem dal fintou křižný kraťas, který šel přes prasátko na lajnu. Peter ho vybral tak 10 cm od země a vrátil mi ho tím, že mi ho poslal za síť prasátkem na lajnu... Smál se mi i rozhodčí, když jsem se ho ptal, co s takovým balonem mám dělat..." popisuje jednu z výměn. Janův dobrý výkon přesto na soupeře zapůsobil. "Byl to jeden z nejnáročnějších zápasů, kdy jsem lítal od lajny k lajně a mé smeče a údery, které byly někdy nepřesné, tvrdě trestal, ale pamatuji si, že po tom zápase zašel za mnou a říkal mi, že byl mile překvapen, jak jsem s ním hrál, že nečekal tak rychlou a agresivní hru. Bavil se i s repre trenérem o mně. Od té doby jsme kamarádi, dokonce na turnajích, kde jsem byl a hrál tam i on, přišel za mnou a první mě pozdravil, proto si ho cením i jako super člověka, který není namyšlený."

Jan se shodne s většinou badmintonových fanoušků, že odchází opravdu velký hráč. "Já osobně Gadeho vidím jako nejlepšího v historii evropských badmintonistů, i když nedokázal dosáhnout na OH na medaili. Jeho styl hry, klamavé údery občas byly neuvěřitelné a i někteří TOP světoví hráči šli na druhou stranu, jeho obrana byla také fantastická, akorát jeho smeče nebyly tak razantní, což mě hodně překvapilo, ale zase jejich umístění max. 5 cm od čáry bylo neuvěřitelné. Myslím si, že jeho herní styl bude určitě pro mnoho hráčů stále inspirací ještě na dlouhá léta. Bude určitě MOC chybět na velkých turnajích, ale prostě: věk nezastavíš."

Jan Fröhlich: "Choval se jako gentleman, ale neměl jsem šanci vyhrát."

Jan Fröhlich nastoupil proti Gademu v dánské nejvyšší soutěži družstev. "Naše jednička v Lilleroedu Andrew Dabeka se zranil a já musel proti Gentofte nastoupit na jedničce. Soupeřem mi nebyl nikdo jiný než Peter Gade Christensen, ikona dánskeho, evropského, světového badmintonu, vzor všech juniorů v Dánsku, tedy i těch mých v Lilleroedu," popisuje Jan. "Přesto, což mě mile překvapilo, bouřlivě i za pomoci bubínků podporovali mě, hráli jsme doma a mě ta atmosféra dohnala k téměř nadfrohlichovskému výkonu ;) přesto jsem prohrál 15-3 a 15-6 :)), ale výměny byly dobré a tím, že jsem měl jeho finty dobře nastudované, neposlal mě ani jednou do jiného rohu :)" těšilo Jana na zápase s legendou. Přidává i inspiraci pro další dobré hráče: "Pamatuji si ale, že byl hrozně rychlej a, přestože soupeř, milej. Možná i proto se snažím na kurtě chovat podobně. Většina juniorů nebo mladších generací by si z toho měla vzít příklad, přestože se choval jako gentleman, neměl jsem šanci vyhrát."

Závěr povídání s Janem patří obecně tomu, čím nám bude Peter Gade nejvíce scházet. "Lidé z Lilliroedu mi potom říkali, to jsme nevěděli, že umíš hrát až takhle dobře...hmmm 15-3 a 15-6 ;) Určite zážitek, na který nezapomenu. Peter Gade nam na turnajích bude chybět, koukat na jeho hru bylo opravdu něco. Ostatně jeden z jeho českých soupeřů Jan Vondra lidem z mezinárodních soutěží také chybí, už se mě na něho minimálně 5 lidí ptalo, na jeho zápasy se také lidé vždy těšili."

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [06.01.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Adam Mendrek: "Ve finále se mi vyplatila kondiční příprava."

Nejúspěšnější hráč domácího juniorského šampionátu odpovídal na otázky BadmintonWebu. Čtěte, jak se Adamovi hrálo v Brně, jak se chystá na nadcházející MČR dospělých a které turnaje ještě absolvuje v první polovině roku 2012.

Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."

Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...

Australian Open: Jan Fröhlich prošel do druhého kola

Australian Open v badmintonu nemá takový zvuk jako tenisové, přesto jde o prestižní mezinárodní turnaj. Z dvojice Čechů, kteří se ho účastnili, dopadl lépe Jan Fröhlich, kterému se podařilo projít do druhého kola.

Austrian International: rozhodčí ukončila finále dvouhry mužů

Mezinárodní mistrovství Rakouska nabídlo nevídaný závěr finále dvouhry mužů; jeho protagonisty byla vedle obou soupeřů především hlavní rozhodčí. České výpravě se ve Vídni nedařilo.

Badmintonista roku 2012: výsledky výroční ankety

 Každoročně vyhlašovaná anketa o nejlepšího badmintonistu roku odhalila své výsledky během slavnostního večera na MČR v Mostě. Badmintonistou roku se stal Jan Fröhlich, mezi ženami to byla Kristína Gavnholt. 


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS