O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Jak si vybrat badmintonovou raketu: technické parametry

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V první části se dozvíte něco o významu technických parametrů.

Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.

Proč se nad výběrem rakety zamyslet, aneb existuje raketa-samohrajka?

Na začátek je důležité si říci, proč je vlastně správný výběr rakety tak důležitý. Rakety prošly zejména v posledních letech velkým technologickým vývojem, a i když je jasné, že ani sebelepší raketa sama zápas nevyhraje, mezi dřevěnou raketou či klasickou "lastočkou" a aktuálním modelem jako Yonex Voltric 70 je obrovský rozdíl.

Podle zkušeností profesionálních hráčů ovlivňuje raketa výsledný sportovní výkon až o 15 %, a to může být rozdíl mezi vítězstvím a porážkou v zápase. Háček je v tom, že firmy, které rakety vyrábějí, nabízejí širokou škálu různých typů raket, které se od sebe liší v tuhosti, vyvážení, hmotnosti i dalších vlastnostech. A tak nelze automaticky říci: "Dal jsem za raketu tři tisíce, s tou se mi prostě musí hrát dobře."

Když si hráč s razantním a útočným stylem hry zvolí nevhodně velmi pružnou raketu, není schopen hrát tak prudké smeče, a raketa tak ve výsledku pracuje proti němu – přestože jiný hráč, který má svůj styl založený na technických úderech a defenzivním pojetí, by s ní byl plně spokojen.

Zorientovat se v množství technických parametrů uváděných výrobci není snadné a počet dotazů v poradně Michala Turoně napovídá, že v nich mnozí při výběru rakety tak trochu "plavou". Pojďme se tedy v prvním dílu našeho seriálu podívat na to, jaký význam mají jednotlivé technické parametry, a které z nich se vyplatí sledovat.

Materiály: používá se grafit a titanová vlákna

Dnes již zcela výjimečně narazíte na raketu s dřevěným rámem – tyto staré typy se už nevyrábějí. Minulostí jsou také ocelové rámy, snad s výjimkou nejlacinějších "badmintonových setů" nabízených některými supermarkety. Tyto rakety jsou špatně ovladatelné, během hry se obvykle nevratně deformují a vyvíjí znatelnou zátěž na zápěstí ruky.

Další příměsí, která je při výrobě rámů raket postupně eliminována, je hliník. Tento prvek byl používán pro zvýšení pevnosti rámu při zachování relativně nízké hmotnosti. Rámy s příměsí hliníku však často podléhaly nevratným deformacím, které raketu zcela znehodnotily. V současnosti se hliník omezeně používá jako minoritní příměs do specifických komponent.

Kvalitní badmintonové rakety jsou konstruovány především s příměsí grafitu a jeho slitinových modifikací (např. H.M. grafit - high modulus graphite).

Dalším prvkem používaným při výrobě rámů je titan. Titanová vlákna zvyšují pevnost materiálu, obdobně jako vlákna grafitová, ale vykazují vyšší hmotnost. Aplikují se na rámu lokálně, probíhají např. středem hlavy rakety, plní stabilizující funkci a zvyšují pevnost rámu.

Při výběru rakety se nemusíte příliš zaobírat vzletnými názvy použitých materiálů – důležité je sledovat, zda je raketa vyrobena z grafitu, a zda je z jednoho kusu nebo zda hlavu rakety a tyčku spojuje "téčko" – lepší rakety jsou vždy vyrobeny z jednoho kusu.

Hmotnost rakety: vyhněte se těžkým "pádlům"

Hmotnost rakety, kterou uvádějí výrobci, je váhou rámu bez výpletu. Běžná hmotnost raket na současném trhu je v rozmezí 80-120 gramů, přitom profesionální rakety mají nejčastěji hmotnost okolo 90 g (například špičkový model Yonex Arc Saber Z-Slash váží i s výpletem 91 gramů).

Rakety těžší než 100 gramů jsou určeny spíše začátečníkům a vyšší hmotnost může být i signálem použití zastaralé technologie. Dříve platné pravidlo, že lehčí rakety přenášejí méně síly do úderu se stává minulostí. Díky novým technologiím lze konstruovat lehké tenké rámy při zachování  dostatečné pevnosti potřebné k razantnímu úderu.

Vyvážení rakety: do hlavy, nebo do držátka

Vyvážení rakety je vyjádřeno v milimetrech vzdálenosti od konce držadla rakety a vypovídá o podélném rozložení hmotnosti na raketě. Rozlišit můžeme vyvážení rakety do hlavy, vyvážení rakety na střed a vyvážení rakety do držátka.

Rovnoměrné vyvážení hmotnosti rakety na střed je v současnosti asi nejčastější, v nabídce ale nalezneme i rakety vyvážené do hlavy či do držátka. Vyvážení lze částečně upravit například typem omotávky.

Vyvážení do hlavy je používáno především u útočných typů, protože zvyšuje údernost smeče a zároveň stabilizuje raketu při úderu. Výjimkou v tomto pravidle je nový top model raket Yonex - Nanospeed. Tato raketa je konstruována z tuhého rámu s vyvážením do ruky, což při úderu eliminuje vibrace na dříku rakety.

Parametr vyvážení rakety je vhodné zohlednit při nákupu nové rakety, pokud chcete raketu vyváženou shodně s vaším předchozím modelem, nebo naopak zvažujete změnit typ vyvážení rakety.

Délka rakety a tvar hlavy: většina raket jsou "longovky"

Standardní délka rakety je 665 mm, většina výrobců ale po vzoru společnosti Yonex používá prodlouženou délku 675 mm (takzvané "longovky").

Tvar hlavy rakety je parametr určující velikost plochy, na které lze odehrát dobrý úder. I zde přispěla firma Yonex úspěšným zlepšením, tzv.  izometrickým tvarem hlavy.

Tento tvar hlavy zvyšuje optimální plochu pro zahrání dobrého míčku (tzv. "sweet spot ") až o 33 %. Zvětšení plochy sweet spotu je cílem také dalších uvedených modifikací standardního tvaru hlavy, uvedených pod označením např.  mega frame, powerfull head size, quad head shape.

Délka rakety a tvar hlavy nejsou pro výběr rakety rozhodující parametry, začátečníkům a hráčům s horší úderovou technikou lze ale doporučit spíše rakety s větší hlavou a tvarem, který zvětšuje "sweet spot", zatímco závodní hráči si mohou "dovolit" i raketu s užší hlavou.

Pružnost rámu: čím tužší, tím prudší

Pružnost rámu rakety má vliv především na sílu úderů. Pružnost rakety můžeme jednoduše (ale opatrně!) vyzkoušet, když raketu uchopíme za konec držátka a hlavy a pomalu ohýbáme – čím více se prohne, tím je pružnější.

Tuhé rakety jsou ideální pro prudké a rychlé údery, především smeče. Při zasažení míčku je tuhá raketa stabilní, reaguje minimálním ohnutím a generuje let míčku o velké rychlosti přímou trajektorií. Tato vlastnost je velkou výhodou při smečích a rychlých drajvech. Příkladem velmi tuhé rakety může být Yonex Nanospeed 9000 X.

Pružné rakety se při úderu projevují větším ohybem rakety a zapružením. Odehraný míček letí menší rychlostí delší letovou trajektorií. Těchto míčků se užívá při úderech přes celou délku kurtu a obranných lobech na zadní čáru. Výběr rakety dle kritéria pružnosti závisí na stylu hry hráče, na převažujícím typu používaných úderů.

Sází-li hráč na smeče s velkou rychlostí letu míčku, jenž soupeř obtížně vybírá, je vhodné použít tuhý typ rakety. Pružnější typ rakety volíme v případě, kdy máme problémy s odehráváním dlouhých míčů přes celou délku kurtu, jsme schopni zahrát od zadní čáry jen do poloviny soupeřovy plochy kurtu.

Obecně lze začátečníkům doporučit spíše pružnější raketu. Příkladem pružné rakety může být Yonex Armortec 600.

Ve druhé části článku se podíváme na typologii raket podle herního stylu a zkušeností hráče.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [29.11.2010]

Diskuze k článku

13.01.2017 10:26
Daniel Petřina
Dobry den, sháním badmintonovou raketu pro svého syna 6 let. Prosím máte někdo zkušenost, poradíte mi prosím profi raketu? Diky moc s pozdravem otec DP
13.01.2017 10:26
Daniel Petřina
Dobry den, sháním badmintonovou raketu pro svého syna 6 let. Prosím máte někdo zkušenost, poradíte mi prosím profi raketu? Diky moc s pozdravem otec DP
19.12.2016 07:23
prochy
dobry den mate zkušenosti s raketami Karakal?konkretně Karakal BF65
31.05.2016 18:36
Anonym
Dobrý den nedávno jsem si zahrál a od té doby mě strašně bolí zápěstí hlavně při záklonu jako u odbití. Může to být těžkou raketou nebo špatně udělaná atd. Mám Demon 450 power pro.
31.05.2016 18:38
Anonym
Omlouvám se je to přesně Demon 450 Carbon power pro
20.01.2016 10:56
Adéla
Dobrý den, chtěla bych poprosit o doporučení nějaké rakety. Jsem asi tak středně pokročilý hráč, hraji třikrát až čtyřikrát týdně, účastním se amatérských turnajů. Technika úderů bych řekla, že je relativně dobrá, ale problém mám s klíry, které končí kus za půlkou hřiště. Aktuálně používám raketu victec ripple 7, se kterou se mi hraje dobře, je příjemně lehká a velmi dobře se mi s ní korigují citlivé údery a vybírají smeče. Bohužel dlouhé míče mi s ní nejdou naopak vůbec. Zkoušela jsem i jiné rakety, se kterými se mi vždy dařilo hrát dlouhé údey lépe. Možná mi přijde, že je trochu víc vyvážená do hlavy, ale to je možná jen mé zdání. Mohl byste mi něco doporučit? nevím, zda jsem dostatečně uvedla vše potřebné. Děkuji za odpověď.
21.01.2016 16:17
MartinL
Adélo, zkuste si nechat raketu přeplést nějakým dobrým výpletem na 9,5 kg. Uvidíte jak Vám to najednou bude létat :)
25.01.2016 12:51
Adéla
Děkuji, zrovna jsem jí dala vyplést.
07.01.2014 15:08
Miklík Pavel
mám 62 let 183 cm, 95 kg a chodím 2x týdně hrat badminton čtyřhru. Hraji raději technicky a mám problém zahrát dlouhý uder-lob na zadní čáru soupeře. Jakou raketu mi doporučíte? Rád ji u Vás i koupím
13.02.2014 06:37
Lee
Od Ježíška jsem dostal za prasklou Viktorku skvělou náhradu Oliver Eplon X9. Vám by s loby/klíry mohl pomoci Eplon X3, píší že je pružný. Sílu s Vaší váhou asi máte. Vyvážení rakety do hlavy, lehce srovnáte omotávkou ručky. Ať Vám s novou raketou míče lítají tam, kam namíříte!
01.10.2013 15:50
Adam Novotný
Zdravim. Chtěl bych se zeptat, jakou raketu by jste mi doporučili jako začátečníkovi? Koukal jsem se na nabídku na http://sanasport.cz/badminton/rakety-badminton a je tam docela dobrý výběr, ale vůbec nevím, kterou si vybrat a která by mě vyhovovala jako začátečníkovi. Můžete mi prosím poradit? Díky Adam
03.10.2013 12:56
Zdeněk
Je lépe si raketu vyzkoušet při hře, než posuzovat jen podle parametrů uváděných v nabídkách. Měl jsem to štěstí, že jsem si mohl vyzkoušet snad deset raket během campu. Zvolil jsem nakonec úplně jinak, než jsem původně předpokládal.
03.02.2013 20:53
Martin Kejík
Dobrý den, už mi pomalu dosluhuje starší Carlton Airblade Elite, máte nějaké doporučení na podobný typ? Nemusí být pochopitelně Carlton. Herní styl spíše univerzální, hraji technicky, rád zkracuji a v případě připravené situace samozřejmě smečuji. Děkuji mnohokrát
22.05.2012 14:13
Martin
Dobrý den. Dostal jsem raketu Yonex Isometric Zeta Lee Chong Wei. Nikde o ní nemůžu najít podrobnější informace. Nemáte náhodou někdo zkušenost s touto raketou popřípadě bližší technické informace? Moc děkuji.
21.07.2011 07:43
Andrej Mateček
Dobrý den, Ako dar som dostal raketu ADIDAS DYNAMIC SYSTEM - GSR 300. Je podobná badmintonovej rakete. Čo je to za raketa? Dá sa s ňou hrať badminton?
1 | 2

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

S čím hrají mistři: rakety hráčů světové špičky

Nejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...

Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologií

Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?

Jak se vyrábí badmintonové rakety

Dobrá raketa vám vítězství v zápase nezajistí – může ale hodně pomoci. Na to, jak se během let proměnilo vybavení špičkových hráčů, se zaměřil pořad čínské televize. Sledujte, jak se vyrábí moderní rakety a jak vznikají péřové ...

Jak si vybrat raketu: herní styl a zkušenosti

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V druhé části se zaměříme na rozdělení ...

Jak si vybrat raketu: praktický postup

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný ...

Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraň

Testovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS