O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Yonex NanoSpeed 9900: raketa pro deblové hračičky

Většina nových raket podporuje především agresivní, útočný styl. Ale co badmintonisté – technici a "psi obranáři" – mají s čím hrát? Odpovědí může být raketa Yonex NanoSpeed 9900, poslední model řady, která se snaží dosáhnout skvělé manévrovatelnosti a kontroly úderů.

Technické parametry: co nabízí "vlajková loď"?

Přímo na českých stránkách společnosti Yonex se dočteme, že NanoSpeed 9900 je "vlajkovou lodí" a zároveň "bestsellerem" – populární raketa je vrcholem série, která nabízí rakety vyvážené spíše do držátka a určené pro rychlé výměny a výbornou kontrolu míče. Podle oficiálních materiálů je to ideový nástupce populárního modelu NanoSpeed 8000, který si oblíbila řada hráčů světové špičky – na rozdíl od "osmitisícovky" je ale raketa NanoSpeed 9900 vyvedena ve slušivém černo-oranžovém designu.

Hlava Yonex NanoSpeed 9900 je vyrobena z materiálů High-Modulus Graphite a X-Fullerene (aktuální technologie, která by díky změnám ve struktuře vláken měla zajistit lepší absorpci energie a její efektivnější uvolnění v okamžiku odpalu), v rámu je navíc použita ještě technologie Ultra PEF. Podle interních testů společnosti Yonex je výsledný odpal míče o 5 % rychlejší a stabilita hlavy rakety je větší dokonce o 15 % než u starších modelů raket.

Raketa je 675 mm dlouhá (je to tedy, stejně jako většina moderních modelů, takzvaná "longovka") a má běžný izometrický tvar hlavy. Oficiálně uváděná hmotnost rakety je u běžného 3U modelu 85 g (s výpletem to tedy bude zhruba 92 g), 2U verze je ještě o pět gramů těžší. Raketa je charakterizována jako velmi tuhá (nejvyšší z pěti stupňů tuhosti).

Yonex doporučuje raketu vyplést strunou BG 80 – žlutou, a to až na 10,5 kg. Raketu charakterizuje jako vhodnou pro profesionální a závodní, ale i klubové hráče. Jde o technickou raketu vhodnou pro cit a kontrolu úderů, doporučený herní styl je technické pojetí hry s možností razantního zakončení. S raketou Yonex NanoSpeed 9900 hrají i mnozí známí hráči – z těch světových můžeme jmenovat například elitní malajsijskou deblovou dvojici Koo Kien Keat – Tan Boon Heong, dále pak vynikající dánští páraři Thomas Laybourn či Christinna Pedersenová. Z české špičky hraje s NanoSpeed 9900 například Martina Vacková, Vojtěch Šelong nebo Jaroslav Holeček.

Dojmy BadmintonWebu: raketa pro deblisty

Prakticky všichni členové testovacího týmu uvádějí nad rámec doporučení v našich obvyklých kategoriích jediné: tahle raketa jako by byla stvořena pro párové disciplíny. "Vhodné spíše pro deblové hráče," píše Marek Teller, "Lehčí raketa, dobrá pro rychlou práci s raketou kolem těla. Je vhodná spíš pro párové disciplíny," charakterizuje podrobněji Tomáš Kopřiva a podobný názor má i jeho bratr a deblový partner Ondřej: "S raketou se velice rychle manipuluje, což se hodí zejména při hře na síti a kolem sítě v párových disciplínách."

Mezi zásadní poznatky při testování patřilo zjištění o lehkosti a s ní související dobré manévrovatelnosti. Díky tomu je Yonex NanoSpeed 9900 raketou, s níž se opravdu nemusíte bát vydat do drivové přestřelky. Zároveň jde o model, který bude sedět více technickým hráčům. Není divu, že si ji oblíbil známý "hračička" Petr Hošek: "Raketa s výbornou kontrolou úderů pro deblové hráče. Spíše obrannější, výborná do mezihry. Nejlepší z celé série!" hodnotí nadšeně.

Jiní však upozorňují na možná úskalí: "Rám umožňuje útočnou hru, problém vykazuje v obraných úderech. Její výhody využijí hráči s dobrou technikou úderů, nedoporučuji vůbec pro začínající hráče," je na rozpacích Daniel Skrčený. Pavel Drančák mimo jiné upozorňuje na tuhost rakety a také Ivo Stoklas varuje: "Pro maximální kontrolu je třeba dobře zvládnutá technika hráče." A vedle techniky je třeba i slušný silový základ: "Útočné údery ze zadní části kurtu musí být podpořeny velice silným švihem, protože raketa nevede úder tolik jako jiné modely," vystihuje slabší stránku Yonex NanoSpeed 9900 Ondřej Kopřiva.

Raketa přímo nadchla testovací tým juniorů – děti se o ni s nadsázkou řečeno doslova "přetahovaly" a není divu, že dojmy byly pozitivní: "Velice všestranná raketa. Výborná hbitost při úderech zápěstím," píše Martin Kondr, "Při testování jsem se opravdu trefoval, kam jsem chtěl," je nadšen Jan Řasa (i když i jemu se nehrály dobře smeče) a Jan Vorlík dodává ještě k estetické stránce: "Design je fakt nádhernej!" Barevné sladění rakety se líbilo až na jednu výjimku i dospělým. Ti měli mnohem více starostí s tím, komu by raketu doporučili – tentokrát bylo obtížné najít jednu převažující skupinu. Raketa je ale už vzhledem ke své tuhosti jednoznačně určena pokročilým a závodním hráčům, a to jak mužům, tak i ženám, a přestože si ani při útočných úderech nevedla špatně, jde o vzácný tip z kategorie moderních raket pro hráče, kteří vyznávají obranný herní styl či technickou hru s možností rychlého přechodu do útoku.

Verdikt: pro pestrou a vytrvalou hru sáhněte po NanoSpeed 9900

Yonex NanoSpeed 9900 si vedl v testování BadmintonWebu velmi dobře. Kontrolu útočných úderů hodnotil testovací tým velmi dobře (konečná známka se vyšplhala na číslo 2,35, tedy jen těsně nad hranicí školní "trojky", junioři ale naopak hodnotili výbornou známkou 1,2!), kontrola obranných úderů je také velmi dobrá (konečná známka 1,78 je ale tentokrát naopak blíž výbornému hodnocení, junioři známkují také velmi dobře průměrem 1,6).

BadmintonWeb.cz doporučuje Yonex NanoSpeed 9900 profesionálním a závodním hráčům, a to mužům i ženám. Po raketě mohou sáhnout i junioři, ale pozor – je velmi tuhá.

Raketu doporučujeme hráčům s obranným pojetím hry a také hráčům s technickým stylem s možností razantního zakončení - oficiální charakteristika tedy pro jednou souzní i s dojmy našeho testovacího týmu. Naopak hráči, kteří primárně spoléhají na smeče a razanci, by měli sáhnout spíše po jiném modelu.

Verdikt: Raketa s velmi dobrou kontrolou úderů je díky svému vyvážení a lehkosti dobrou volbou pro páraře. Zároveň si ji určitě oblíbí techničtí hráči a ti, kteří spoléhají na obranu – pro útok najdeme mezi špičkovými modely i lepší volbu. Každopádně jde o jednu z top raket, které jsou momentálně na trhu.

Raketu testovali: mistr republiky i extraligoví hráči

Pavel Drančák, mistr ČR ve čtyřhře 2009 a 2010, hráč extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín, vedoucí hráč českého žebříčku smíšené čtyřhry

Tomáš a Ondřej Kopřivovi, trojnásobní stříbrní medailisté z MČR ve čtyřhře, nejlepší český deblový pár na světovém žebříčku, reprezentanti ČR

Daniel Skrčený, Ivo Stoklas, Marek Teller, Petr Hošek, hráči extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín

Juniorský testovací tým: Martin Kondr, Jan Řasa, Jan Vorlík, Jakub Klubal, Berta Ausbergerová

 

Hodnocení profi testovacího týmu BadmintonWeb.cz:

disciplína/hodnotil

Pavel Drančák

Daniel Skrčený

Tomáš Kopřiva

Ondřej Kopřiva

Ivo Stoklas

Marek Teller

Petr Hošek


Kontrola útočných úderů

3

2

4

3

1,5

2

1


Kontrola obranných úderů

2

3

2

2

1,5

1

1


Doporučení

Junioři/juniorky

ne


ano

ne

ne

ano

ne


Ženy

ne


ano

ano

ne

ano

ne


Muži

ano


ne

ano

ano

ano

ano


Začátečník

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne


Středně pokročilý

ne

ne

ano

ano

ne

ne

ne


Profi

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano


Útočné pojetí hry

ne

ano

ne

ne

ano

ne

ne


Obranné pojetí hry

ano

ne

ano

ne

ne

ne

ano


Technické pojetí hry

ne

ne

ano

ano

ne

ano

anoPavel Drančák: "Tužší raketa vyvážená lehce do hlavy pro celodvorcovou hru. Dobrá kontrola úderů při spodních úderech."
Daniel Skrčený: "Rám umožňuje útočnou hru, problém vykazuje v obraných úderech. Její výhody využijí hráči s dobrou technikou úderů, nedoporučuji vůbec pro začínající hráče. Design rakety na mě působí nevýrazně."
Tomáš Kopřiva: "Lehčí raketa, dobrá pro rychlou práci s raketou kolem těla. Je vhodná spíš pro párové disciplíny. Hůře vede smeče. Doporučuji ženám."
Ondřej Kopřiva: "S raketou se velice rychle manipuluje, což se hodí zejména při hře na síti a kolem sítě v párových disciplínách. Útočné údery ze zadní části kurtu však musí být podpořeny velice silným švihem, protože raketa nevede úder tolik jako jiné modely."
Ivo Stoklas: "Velmi dobrá až výborná kontrola útočných i obranných úderů, pro maximální kontrolu je třeba dobře zvládnutá technika hráče. Výjimečný design výjimečné rakety."
Marek Teller: "Vhodné spíše pro deblové hráče. Více vyvážená do držátka – vhodné pro rychlou hru."
Petr Hošek: "Raketa s výbornou kontrolou úderů pro deblové hráče. Spíše obrannější, výborná do mezihry. Nejlepší z celé série!"


Hodnocení testovacího týmu juniorů:

disciplína/hodnotil

Martin Kondr

Jan Řasa

Jakub Klubal

Jan Vorlík

Berta Ausbergerová

Kontrola útočných úderů

2

1

1

1

1

Kontrola obranných úderů

1

2

1

2

2

Doporučení

Junioři/juniorky

ne

ne

ano

ne

ne

Ženy

ano

ano

ano

ne

ne

Muži

ano

ano

ano

ano

ano

Začátečník

ne

ne

ne

ne

ne

Středně pokročilý

ne

ano

ano

ne

ne

Profi

ano

ano

ano

ano

ano

Útočné pojetí hry

ne

ne

ano

ano

ano

Obranné pojetí hry

ano

ano

ne

ne

ne

Technické pojetí hry

ano

ano

ne

ano

ne


Martin Kondr: "Velice všestranná raketa. Výborná hbitost při úderech zápěstím. Dobrá volba pro hráče a hráčky čtyřher."
Jan Řasa: "S raketou se mi velmi dobře hrály obranné údery, ale ani útočné nezůstaly pozadu. Raketa dobře vede ruku po úderu, což má za následek výbornou kontrolu úderů, s čímž souvisí i přesnost. Při testování jsem se opravdu trefoval, kam jsem chtěl. Co se hry na síti týče, vzhledem k vyvážení více do držátka se dá výborně reagovat na vystřelené míče. Vzadu mě ale tato raketa nepotěšila razancí smeče – ta byla sice přesná, ale při hře mi chyběl "švih". S touto raketou bych se tedy vydal spíše na pestrou a vytrvalou hru než na přestřelku."
Jakub Klubal: "Raketa je velmi lehká a pružná. Design je velmi pěkný, inu – není co dodat."
Jan Vorlík: "Raketa je pro útočné hráče. Nejlépe se mi s ní hrály smeče. Není moc pružná a vyvážení má tak akorát. Design je fakt nádhernej!"

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [11.01.2011]

Diskuze k článku

22.01.2011 13:28
Honza
Raketa je to určitě skvělá,ale jen nechápu,proč je o tolik dražší než ostatní top modely. Třeba Z-Slas nebo ArcSaber 10.
12.01.2011 00:34
Mino
super testiky... A900T a A900P sa nahodou nechystate testnut???
12.01.2011 10:07
Tomáš Krajča
Dobrý den, AT900T a P v první várce testů nebyly, ale zařadíme je do druhé várky, protože to jsou mimořádně zajímavé rakety - také s nimi hraje hodně světových hráčů (např. včetně Lee Chong Wei) a dokonce i členové testovacího týmu a osazenstvo BW ;-) bratři Kopřivovi, Michal Turoň i já hrajeme s AT900T a za sebe můžu říct, že lepší raketu bych těžko hledal...

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Test rakety: Yonex Nanoray 800

Vyzkoušeli jsme jeden z top modelů raket společnosti Yonex. Nanoray 800 sází na špičkovou kontrolu úderů a lehčí hlava zajišťuje rychlou manipulaci s raketou i v deblové mezihře. Stala se raketa Nanoray 800 skutečným "králem ...

Test rakety: Yonex Voltric Z-Force II

Na první pohled vypadá jako nenápadná "šedá myška". Raketa Yonex Voltric Z-Force II v sobě ale skrývá špičkové technologie a vynikající herní vlastnosti – ne náhodou je první volbou pro řadu profesionálních hráčů ve světě i u nás.

Test rakety: Yonex Voltric i-Force

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě Yonex Voltric i-Force, která je zajímavým kompromisem mezi razancí a rychlou manipulací s raketou. Díky svým parametrům, ale také líbivému designu je ideální variantou pro ...

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem ...

Yonex ArcSaber 008: raketa pro tvrdé smečaře

Testovací tým BadmintonWeb.cz se podíval na zoubek Yonex ArcSaber 008. Cenově dostupný model rakety pro středně pokročilé hráče zaujal zejména svou razancí úderů, raketa se hodí pro zlepšování herních dovedností.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS