O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex Nanoray 800

Vyzkoušeli jsme jeden z top modelů raket společnosti Yonex. Nanoray 800 sází na špičkovou kontrolu úderů a lehčí hlava zajišťuje rychlou manipulaci s raketou i v deblové mezihře. Stala se raketa Nanoray 800 skutečným "králem drajvů"?

Testování probíhalo v rámci přípravy extraligových a ligových oddílů Sokol Meteor Praha Radotín a SK Prosek Praha. Testovací tým BadmintonWebu přitom tvořili jak dospělí hráči z kádru zmíněných celků, tak i nadějní junioři a žáci.

Populární raketa mezi závodními i profi hráči, Yonex Nanoray 800, na první pohled zaujala pěkným modrým designem. Testovací tým se ale zaměřil zejména na ověření herních vlastností – kombinace tuhosti a vyvážení slibovala výbornou kontrolu nad údery a rychlou práci s raketou, aniž by trpěla razance smečů a útočných úderů. Tenčí a tužší rám, vysoká míra repulse a také "zastrašující" zvuk úderů mají podle výrobce "držet soupeře pod neustálým tlakem..."

Technické parametry: moderní složení a tvar rámu

Yonex Nanoray 800 patří mezi modely určené závodním a profesionálním hráčům. Jako model z řady 2013 využívá většinu nejmodernějších technologií typických pro rakety od společnosti Yonex. Základním materiálem použitým v rámu rakety je High-Modulus Graphite, doplněný technologií X-Fullerene – ta na molekulární úrovni zpevňuje vazby mezi uhlíkovými atomy a vytváří strukturu ve tvaru fotbalového míče. X-Fullerene takto vytváří větší množství příčných vazeb v pryskyřici spojující uhlíková vlákna a tato vyšší spojovací síla zlepšuje o 5 % trampolinový efekt a až o 15 % stabilitu rakety při odehrání.

Mezi další využité technologie pak patří zabudované spojovací T, izometrický tvar hlavy rakety a upravený systém průchodek pro zvětšení sweet spotu, využití titanové slitiny v horní části hlavy rakety pro zlepšení ostrosti zvuku odehrání (Sonic Metal) a také asymetrické zúžení rámu (v terminologii Yonex nazývané New Aero Frame), kdy tenčí průměr rámu na vrchní části hlavy rakety pomáhá minimalizovat odpor vzduchu, zatímco širší průměr rámu na spodní části hlavy rakety dodává stabilitu a repulsi.

Raketa Yonex Nanoray 800 má standardní délku 675 mm (prodloužená délka), hmotnost rakety bez výpletu je přibližně 85 gramů, po vypletení tedy 92-93 gramů. Raketa je vyvážená do držátka a na stupnici tuhosti je výrobcem označena jako tuhá (čtvrtý z pěti stupňů). Doporučeným výpletem je Yonex BG 66 Ultimax, tedy tenká struna s průměrem 0,65 mm a výbornými odrazovými vlastnostmi.

Yonex Nanoray 800 doporučuje výrobce zejména pro útočně laděné hráče a vyzdvihuje rychlý a přitom kontrolovaný švih, umožňující zahrát přesné a prudké údery. V době vydání byla zejména na asijském trhu využívána reklama označující Yonex Nanoray 800 jako "krále drajvů" (foto) Česká distribuce dodává uživatelskou charakteristiku: hráči, kteří nutí soupeře hrát v zadní části kurtu.

Oficiálním ambasadorem rakety Yonex Nanoray 800 je Christinna Pedersen, vynikající dánská párařka, která nastupuje společně s Joachimem Fischerem Nielsenem a Kamillou Rytter-Juhl (ta už přesedlala na model Nanoray 900). Z českých hráčů a hráček využívají Yonex Nanoray 800 například Stanislav Kohoutek, trojnásobný mistr ČR ve čtyřhře mužů a přední hráč českého žebříčku v párových disciplínách, ligová hráčka a trenérka Martina Hobziková, anebo jedna z nejlepších juniorek, pardubická Michaela Fuchsová.

Dojmy BadmintonWebu: výborná rychlost v mezihře

Rakety lehčí do hlavy by obecně měly mít navrch v disciplínách, které vyžadují rychlou práci s raketou, změny držení a kontrolu nad údery při minimálním čase. Yonex Nanoray 800 si podle očekávání vedl velmi dobře v drajvech, při sklepávání na síti a obecně deblové hře se snahou odehrát shora v přední části kurtu a neztratit připravenou pozici rakety. Zvlášť kontrastní bylo srovnání s vlastnostmi opačným modelem Yonex Voltric 80 při deblových cvičeních kombinujících drajv, stick smeč a naskočení na síť – co bylo v raketou Voltric 80 (vyváženou výrazně do hlavy) nestihnutelné, dalo se s Yonex Nanoray 800 zvládnout při opakovaně vyšším počtu sérií bez bolesti předloktí či celé paže.

Na výborných vlastnostech v mezihře a také při spodních úderech (loby, obrana smeče) se shodli bez výjimky všichni testující. Petr Hošek hodnotil: "Technická raketa pro mezihru a spodní údery," na druhou stranu ale uvedl i: "Údery shora nemají dobrou kontrolu." A podobně vidí Yonex Nanoray 800 také Matěj Hubáček: "Rychlost v mezihře, dobrá ve spodních úderech, shora trochu slabší razance, protože je pružná."

Pocit pružnosti zmiňovali i další testující, nejpatrnější je tato vlastnost rakety při klírech a smečích, kdy Yonex Nanoray 800 sice na jednu stranu zdobí hezký, čistý švih, ale absentuje "nakopnutí" a vygenerovat doopravy razantní úder je složité.Zejména v přímém porovnání s dalším modelem řady Nanoray – raketou Yonex Nanoray 900 – zaostává nižší model v útočných úderech, 900 předčí 800 repulsí i kontrolou útočných úderů.

Na výbornou uspěl u testovacího týmu design rakety Yonex Nanoray 800 – převažující výrazná modrá barva se dobře doplňuje s černými prvky rámu hlavy rakety i držátka.

Verdikt: rychlá a pružná raketa

Raketa Yonex Nanoray 800 si vedla v testování BadmintonWebu velmi dobře. Kontrolu útočných úderů označili testující hráči jako dobrou (průměrná školní známka 2,8), zato kontrolu obranných úderů hodnotili jako výbornou/velmi dobrou (s průměrnou školní známkou 1,8).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Nanoray 800 mužům i ženám, kteří již mají zvládnutou úderovou techniku – je vhodná pro závodní a klubové hráče, či středně pokročilé a pokročilé amatérské hráče. Oproti propagovanému zaměření na útočný herní styl naopak doporučujeme Yonex Nanoray 800 těm, kdo vyznávají technický styl hry, jde o vhodnou raketu spíše pro párové disciplíny a ty, kdo preferují plochou hru s množstvím drajvů a často a rádi hrají aktivně u sítě.

Verdikt: Yonex Nanoray 800 má u výrobce trochu zavádějící označení jako útočná raketa – vede si ale dobře zejména v drajvech, obraně a spodních úderech. Jde o vhodnou volbu pro technické hráče a ty, kteří preferují rychlou práci s raketou a snadnou manipulaci před razancí úderů.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [22.01.2015]

Diskuze k článku

02.06.2015 10:53
riko
dobrý deň, prečo nič nejako netestujete uz mesiace ziadne rakety ???

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Test rakety: Yonex Nanoray 900

Rychlost, obratnost, razance – těmito slovy charakterizuje výrobce raketu Yonex Nanoray 900. Poslední přírůstek do aktuální řady rakety společnosti Yonex se osvědčil jako zajímavá varianta pro útočnou i všestrannou hru.

Yonex Nanoray 700 FX: tip pro technické hráče

Sérií testů aktuálních modelů raket otevírá Yonex Nanoray 700 FX. Raketa z nové řady zaujme především ty, kdo sázejí na technickou hru s rychlým přechodem do útoku.

Yonex Nanoray 700 RP: raketa pro tvrďáky a drajvaře

Testovací tým BadmintonWebu podrobil rozboru aktuální model Yonex Nanoray 700 RP. Výsledek? Doporučujeme těm, kdo vyznávají razantní hru a hledají tužší raketu pro drivové přestřelky v párových disciplínách.

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.

Yonex představuje rakety Arc Saber 11 a FB

Společnost Yonex představila dva nové modely raket – Arc Saber 11 a FB. Zaměřují se na rychlost švihu a kontrolu protiútoků, tak aby posunuly dál moderní pojetí badmintonu.

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...


Tagy: yonex, nanoray, 800, test


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS