O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Yonex Nanoray 700 RP: raketa pro tvrďáky a drajvaře

Testovací tým BadmintonWebu podrobil rozboru aktuální model Yonex Nanoray 700 RP. Výsledek? Doporučujeme těm, kdo vyznávají razantní hru a hledají tužší raketu pro drivové přestřelky v párových disciplínách.

Technické parametry: tuhá raketa pro útočné hráče

Raketa Yonex Nanoray 700 RP patří mezi úplné novinky v nabídce společnosti Yonex. Oproti svému dvojčeti, raketě Yonex Nanoray 700 FX, se zaměřuje více na útočné než technické hráče. O tom ostatně svědčí i rozdíl v písmencích – zatímco FX odkazuje na slovíčko "flexible" a pružnost rámu, RP je zkratkou pro "repulsion" a odkaz na snahu dosáhnout vyšší razance úderů. Tak jako u většiny nových modelových řad obsahují tiskové materiály slova o dosažení extrémní rychlosti, síly a zároveň ovladatelnosti, což je jakýsi svatý grál všech výrobců raket. Hlavní důraz je ale přece jen kladen na rychlost a v případě 700 RP také na razanci úderů. Základním materiálem, z něhož je raketa vyrobena, je pro Yonex typický High-Modulus Graphite. Raketa je ale opět vylepšena několika technologickými vymoženostmi: spodní část rámu obsahuje X-Fullerene - pryskyřici podobné molekuly zvyšující podle údajů výrobce tuhost rakety o 6 % a repulsi o 4 %. Hlava rakety se zase může pyšnit technologií New Aero Frame - jde o konstrukci hlavy rakety, kdy je rozdílná tloušťka rámu na vrchní a spodní části rakety: raketa je lakonicky řečeno nahoře tenčí, a má tedy menší odpor vzduchu, naopak spodní širší rám zlepšuje stabilitu rakety.

Když se podíváme na základní technické parametry rakety Yonex Nanoray 700 RP, zjistíme, že se výrazněji neliší od standardu moderních modelů. Jde o prodlouženou raketu dlouhou 675 mm, tedy tzv. "longovku". Hmotnost rakety uváděná výrobcem je 85 g, s výpletem tedy přibližně 92 gramů. Raketa je vyvážená do držátka a je tuhá (čtvrtý z pěti stupňů tuhosti v měření společnosti Yonex). Raketa je laděná do jasně oranžové barvy s příměsí žluté, červené a černé.

Oficiální doporučení hovoří o tom, že jde o raketu vhodnou především pro hráče s útočným pojetím. Yonex doporučuje raketu Nanoray 700 RP závodním hráčům a také středně pokročilým hráčům se zvládnutou technikou úderů. Vhodným výpletem je BG 66 Ultimax – žlutý – a doporučené napětí 9-11 kg. Při testování jsme se zaměřili na razantní, útočné údery, vhodnost rakety pro párové disciplíny a vliv zvýšené repulse na kontrolu úderů.

Dojmy BadmintonWebu: razantní, ale slabší v obraně

Yonex Nanoray 700 RP patří k raketám, u nichž se dojmy jednotlivých testujících hodně lišily. Někteří členové testovacího týmu byli spokojeni s razancí útočných úderů, jiní už méně, zejména při přímém porovnání s dalšími aktuálními modely. "Vhodné pro hráče, kteří chtějí podpořit útočnou hru prudkou smečí a přitom netratit na kontrole úderů," píše v pozitivním duchu Marek Teller. "Raketa mě trochu zklamala na zadní čáře kurtu, hlavně při smeči, která neměla na rozdíl od Voltricu 80 takovou razanci ani přesnost," píše naopak Jan Řasa. A další se k němu přidávají: "Podprůměrná razance při úderu, velmi dobrá ovladatelnost," hodnotí Jan Fröhlich. "Zaujalo mě, že i s raketou, která je vyvážená doprostřed, se dají hrát velmi razantní údery. Doporučil bych ji hráčům, kteří hrají "údržbu" a poté přejdou rychle do útoku. Překvapil mě i zvuk rakety při čistě zahraných razantních úderech," libuje si Jan Vorlík. Ale Hana Kollarová kontruje: "Vcelku dobrá při drajvech, rám ale nespolupracuje při ostatních úderech. Malá kontrola úderů," hodnotí. Je tedy zřejmé, že maximální využití útočných schopností rakety je záležitostí značně individuální a před nákupem tedy každopádně doporučujeme ji otestovat.

Hana Kollarová ovšem ve svém hodnocení zároveň vypichuje nejsilnější vlastnost rakety Yonex Nanoray 700 RP - drivovou mezihru a také hru na síti. "Tuhá raketa, občas nepřesná při hraní obranných úderů. Vcelku slušná při hraní konečných úderů, avšak i přesto mi přijde vhodná spíše pro středně pokročilé až pokročilé hráče, ne závodní hráče," píše Ivo Stoklas. "Na síti se při přesnosti hodí její větší tvrdost a vyvážení cca na střed," dodává ještě Jan Řasa. Spíše než pro hráče smečaře se tedy raketa hodí pro ty, kdo si aktivní, rychlou hrou umějí připravit dobré pozice na síti, kde nejvíce využijí jejích předností.

Designu rakety testující nevěnovali příliš pozornosti. Nepatří k těm výrazně signifikantním – raketa je hezky barevně sladěna, "nekřičí" a dala by se shrnout hodnocením "neosloví, ani neurazí." Design jako povedený zhodnotili především junioři, dospělým členům testovacího týmu seděl více než u sesterského modelu Nanoray 700 FX.

Verdikt: raketa pro párové "bijce"

Raketa Yonex Nanoray 700 RP si vedla v testování BadmintonWebu obstojně. Kontrolu útočných úderů zhodnotil devítičlenný testovací tým jako velmi dobrou až dobrou (průměrná známka ve školním hodnocení 2,3 bodu), kontrolu obranných úderů pak označili testující úplně stejnou známkou - velmi dobrá až dobrá (při témž průměru známek 2,3 bodu).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Nanoray 700 RP především mužům a jde také o vhodnou raketu pro juniory. Každopádně je to model vhodný pro profi, závodní hráče a středně pokročilé, kteří mají už zvládnutou základní techniku úderů. Raketu doporučujeme pro útočné pojetí hry s důrazem na rychlost drajvů a zakončování na síti. Jde ale o model relativně univerzální, jenž může potěšit i techniky a obranáře.

Verdikt: Yonex Nanoray 700 RP je tuhá, útočná raketa, která je díky svému vyvážení dobře ovladatelná a pomůže zvládnout rychlé drajvové výměny a hru na síti. Proto se hodí především pro aktivní pojetí v párových disciplínách. Pozor: není úplně přesvědčivá při úderech ze zadní části hřiště.

Koupit raketu Yonex Nanoray 700 RP »

Raketu testovali: mistři republiky a extraligoví hráči

Jan Fröhlich, devítinásobný mistr ČR ve dvouhře, někdejší 36. hráč světa a účastník kvalifikace o OH v Londýně 2012

Pavel Drančák, mistr ČR ve čtyřhře, hráč extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín, vedoucí hráč českého žebříčku smíšené čtyřhry

Ivo Stoklas, Hana Kollarová, hráči extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín

Marek Teller, Petr Hošek, hráči extraligového družstva BaC Esiko Kladno

Juniorský testovací tým: Jan Řasa, Martin Kondr, Matěj Šeďa, Robert Chalupecký, Jan Vorlík, Jonáš Petřek

 

Hodnocení profi testovacího týmu BadmintonWeb.cz:

disciplína/hodnotil

Jan Fröhlich

Pavel Drančák

Hana Kollarová

Ivo Stoklas

Marek Teller

Petr Hošek

Martin Kondr

Jan Řasa

Jan Vorlík

Kontrola útočných úderů

3

4

3

2

1

3

1

3

1

Kontrola obranných úderů

2

3

3

3

2

3

2

2

1

Junioři/juniorky


ano
anoano

Ženy

anoano


Muži

anoanoano

ano


Začátečník


Středně pokročilý


ano
ano


ano


Profi

anoano

ano

ano

ano

ano

ano

Útočné pojetí hry
ano

ano


ano


ano

Obranné pojetí hry

ano

ano


ano


Technické pojetí hryano

ano

ano


Ivo Stoklas: Tuhá raketa, občas nepřesná při hraní obranných úderů. Vcelku slušná při hraní konečných úderů, avšak i přesto mi přijde vhodná spíše pro středně pokročilé až pokročilé hráče, ne závodní hráče.

Marek Teller: Vhodné pro hráče, kteří chtějí podpořit útočnou hru prudkou smečí a přitom netratit na kontrole úderů.
Hana Kollarová: Vcelku dobrá při drajvech, rám ale nespolupracuje při ostatních úderech. Malá kontrola úderů.
Martin Kondr: Raketa má tuhý rám.
Jan Fröhlich: Tužší, ale schopná pohlcovat údery. Vyvážení do držadla. Lehká. Podprůměrná razance při úderu, velmi dobrá ovladatelnost.
Jan Řasa: Raketa mě trochu zklamala na zadní čáře kurtu, hlavně při smeči, která neměla na rozdíl od Voltricu 80 takovou razanci ani přesnost. Naopak při obranných úderech se s ní dá krásně manipulovat a odehrát téměř kamkoliv. Na síti se při přesnosti hodí její větší tvrdost a vyvážení cca na střed. Design je povedený.
Jan Vorlík: Zaujalo mě, že i s raketou, která je vyvážená doprostřed, se dají hrát velmi razantní údery. Doporučil bych ji hráčům, kteří hrají "údržbu" a poté přejdou rychle do útoku. Překvapil mě i zvuk rakety při čistě zahraných razantních úderech.

Junioři hodnotili:
Matěj Šeďa: Můj dojem z této rakety je velice dobrý, má velmi kvalitní zpracování, nádherný design a hrají se s ní opravdu dobře technické údery.

Jonáš Petřek: Raketa má veliký problém s vyvinutím razantní smeče a kontrolou úderů.
Robert Chalupecký: Celkem měkká, spíše do hlavy. Pro mě velmi dobrá raketa, akorát obrana mě trochu zklamala. Design velmi povedený.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [13.12.2011]

Diskuze k článku

22.01.2013 01:02
Petr
Dobrý den, budete testovat i model Nanoray 800? Děkuji
13.12.2011 10:55
Petr Koukal
:-)

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.

Yonex Voltric 60: technická raketa pro ženy

Hledáte pružnou raketu, která podpoří vaši technickou hru? Nenápadný přírůstek do nové řady Yonex Voltric s číslovkou 60 vás určitě osloví. Testovací tým BadmintonWebu doporučuje Voltric 60 zejména ženám – a není to jen díky ...

Test rakety: Yonex Voltric Z-Force II

Na první pohled vypadá jako nenápadná "šedá myška". Raketa Yonex Voltric Z-Force II v sobě ale skrývá špičkové technologie a vynikající herní vlastnosti – ne náhodou je první volbou pro řadu profesionálních hráčů ve světě i u nás.

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.

Test rakety: Yonex ArcSaber FB

Nový model rakety společnosti Yonex vystupuje svými parametry nejen ze série ArcSaber, ale i z celkové nabídky. Raketa, která váží pouze 73 gramů, spojuje lehkost s tuhým rámem a slibuje mimořádně rychlý švih. Jak si vedla v našem ...

Test rakety: Yonex ArcSaber 11

Otestovali jsme nový model útočné rakety společnosti Yonex, jehož ambasadorem je Taufik Hidayat. ArcSaber 11 sází na rychlý švih, tuhý rám a neutrální vyvážení. Díky svým vlastnostem bude špičkovou zbraní v rukou hráčů-univerzálů.


Tagy: raketa, nanoray


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS