O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex ArcSaber 11

Otestovali jsme nový model útočné rakety společnosti Yonex, jehož ambasadorem je Taufik Hidayat. ArcSaber 11 sází na rychlý švih, tuhý rám a neutrální vyvážení. Díky svým vlastnostem bude špičkovou zbraní v rukou hráčů-univerzálů.

Yonex ArcSaber 11 už svým vzhledem silně asociuje předchozí model Yonex ArcSaber 10. Ten si od našeho testovacího týmu odnesl příznivé hodnocení jako jedna z nejlepších útočných raket vůbec – ovšem za předpokladu špičkového zvládnutí úderové techniky. ArcSaber 11 přichází jako nástupce, či spíše evoluční krok: obdobně vypadá, ale je doslova napěchován moderními technologiemi a slibuje ještě o něco lepší kontrolu i razanci úderů.

Testování rakety probíhalo v ligovém oddílu SK Prosek Praha pod vedením trenéra Tomáše Krajči za účasti závodních hráčů i talentovaných juniorů.

Technické parametry: útočná raketa plná moderních materiálů

Yonex ArcSaber 11 je oficiální popisován jako raketa vhodná pro útočnou a razantní hru. Hlavním propagovaným kladem je vyšší razance úderů při zachování absolutní přesnosti. A heslo dne? "Důraz v přesnosti, přesnost v důrazu."

Tak jako většina moderních raket patří Yonex ArcSaber 11 mezi takzvané "longovky" – měří tedy 675 mm, její hlava má izometrický tvar. Oficiální váha rakety (verze 3U) je 85 gramů, s výpletem tedy přibližně 92 gramů a velikost gripu G4 (užší držátko). Raketa je výrobcem označena jako tuhá (čtvrtý z pěti stupňů tuhosti). Raketa je vyvážená velmi mírně do držátka.

Yonex ArcSaber 11 je vyrobena z grafitu (High Modulus Graphite), v rámu rakety je dále použit Ultra PEF. Hlava rakety je "vylepšena" ještě dvojicí materiálů. Technologie Sonic Metal slouží k urychlování odrazu míčku a zároveň přidává úderům ostrý zvuk. Cup-Stack Carbon Nanotube jsou pak vrstvy nanopohárků, které zvyšují elasticitu rakety. Tento materiál je použit na obou stranách hlavy rakety a pomáhá tomu, aby míček setrval déle na strunách, a hráč tak měl lepší kontrolu nad údery. Mezi další použité prvky patří kompozitový materiál T-Anchor v krčku rakety limitující její kroucení při nepřesných úderech.

Doporučeným výpletem pro Yonex ArcSaber 11 je BG 80 žlutý a napětí by se mělo pohybovat mezi 8,5-10,5 kg. Kromě už zmíněného ambasadora Taufika Hidayata (deklaroval, že ArcSaber 11 bude tou raketou, s níž dohraje svou dlouhou a na úspěchy bohatou kariéru) hraje s ArcSaber 11 ze světových hráčů ještě například Chan Peng Soon (Malajsie).

Dojmy BadmintonWebu: příjemný design, dobrá kontrola úderů

Na pohled výrazná raketa kombinuje červenou a bílou barvu. Právě převažující červená je spojujícím prvkem s modelem ArcSaber 10, oproti němu je ale Yonex ArcSaber 11 pestřejší a zajímavější. Designově se raketa hodí pro muže i ženy a patří v aktuální nabídce raket k tomu lepšímu.

Při samotné hře si Yonex ArcSaber 11 vedl zdatně ve všech oblastech kurtu. Solidní obraně pomáhá lehčí hlava oproti modelům jako Voltric 80 nebo Z-Force. Při kraťasech na síti a drajvech je raketa velmi rychlá a přesná, přitom dobře přenáší do úderů sílu stisku v prstech a navzdory své relativní tuhosti nepůsobí jako "dřevo". Při hraní klírů má raketa příjemný švih a ostrý zvuk, důležité pak je, že dokáže velmi dobře absorbovat i ne úplně čisté zásahy a hráč tak má více pod kontrolou i údery zahrávané z nouze. Velmi solidní razance smečů a útočných úderů sice nesnese srovnání s elitními modely vyváženými více do hlavy (například právě Yonex Voltric 80), ale stále se drží na špičce.

Oproti doporučení výrobce je tedy Yonex ArcSaber 11 více univerzální raketou, než jen čistě útočnou zbraní "hromadného ničení". Také pokrok oproti předchozímu modelu ArcSaber 10 je spíše v kontrole úderů než čistě samotnému zvýšení razance.

Verdikt: výborná univerzální raketa

Yonex ArcSaber 11 si vedl v testování BadmintonWebu výborně. Kontrolu útočných úderů hodnotili testující jako výbornou (průměrná známka se vyšplhala na 1,8 bodu ve školním známkování) a kontrolu obranných úderů označili za velmi dobrou (průměrná známka 2,4).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex ArcSaber 11 mužům i ženám, nejde však o nejvhodnější model pro juniory (zejména mladší věkové kategorie). Raketu doporučujeme profi a závodním hráčům či pokročilým amatérským hráčům se zvládnutou úderovou technikou, která umožní naplno využít potenciál rakety. Yonex ArcSaber 11 se hodí zejména pro univerzální, technické a útočné pojetí hry, je to ale raketa vyrovnaná takřka ve všech herních činnostech.

Verdikt: Yonex ArcSaber 11 patří mezi vydařené nové modely raket. Nabízí vyváženou útočnou i obrannou stránku; vyvážení na střed rakety a tuhý rám pomáhají při drajvových výměnách a na síti, zároveň ale raketa výrazněji neztrácí při smečích. Pozitivem je i originální a atraktivní design.

Koupit raketu Yonex ArcSaber 11

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [08.06.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Zimní badmintonový camp: tréninky s Tomášem Krajčou

VAŠE LIGA a BadmintonCoach vás zvou na zimní camp, který proběhne o víkendu 7.-8. prosince v tělocvičně na Spojích. Přijďte zlepšit svou úderovou techniku, pohyb i taktiku hry a překvapte své ligové soupeře.

Zimní badmintonový camp: 6.-7. prosince v Letňanech

Největší amatérská liga VAŠE LIGA a BadmintonCoach vás srdečně zvou na další z pravidelných badmintonových campů. Abyste vstoupili do podzimní sezóny fit a v plné formě, zatrénujte si pod vedením Tomáše Krajči v příjemném ...

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

Yonex Voltric 80: zrodil se nový král!

Yonex Voltric 80 je aktuálním "top" modelem společnosti Yonex – a podle členů testovacího týmu BadmintonWebu zároveň skutečný král: raketa umožňující perfektní, útočnou hru s razantními údery i dostatečnou kontrolou.

Yonex Voltric 60: technická raketa pro ženy

Hledáte pružnou raketu, která podpoří vaši technickou hru? Nenápadný přírůstek do nové řady Yonex Voltric s číslovkou 60 vás určitě osloví. Testovací tým BadmintonWebu doporučuje Voltric 60 zejména ženám – a není to jen díky ...

Yonex představuje rakety Arc Saber 11 a FB

Společnost Yonex představila dva nové modely raket – Arc Saber 11 a FB. Zaměřují se na rychlost švihu a kontrolu protiútoků, tak aby posunuly dál moderní pojetí badmintonu.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS