O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex ArcSaber 11

Otestovali jsme nový model útočné rakety společnosti Yonex, jehož ambasadorem je Taufik Hidayat. ArcSaber 11 sází na rychlý švih, tuhý rám a neutrální vyvážení. Díky svým vlastnostem bude špičkovou zbraní v rukou hráčů-univerzálů.

Yonex ArcSaber 11 už svým vzhledem silně asociuje předchozí model Yonex ArcSaber 10. Ten si od našeho testovacího týmu odnesl příznivé hodnocení jako jedna z nejlepších útočných raket vůbec – ovšem za předpokladu špičkového zvládnutí úderové techniky. ArcSaber 11 přichází jako nástupce, či spíše evoluční krok: obdobně vypadá, ale je doslova napěchován moderními technologiemi a slibuje ještě o něco lepší kontrolu i razanci úderů.

Testování rakety probíhalo v ligovém oddílu SK Prosek Praha pod vedením trenéra Tomáše Krajči za účasti závodních hráčů i talentovaných juniorů.

Technické parametry: útočná raketa plná moderních materiálů

Yonex ArcSaber 11 je oficiální popisován jako raketa vhodná pro útočnou a razantní hru. Hlavním propagovaným kladem je vyšší razance úderů při zachování absolutní přesnosti. A heslo dne? "Důraz v přesnosti, přesnost v důrazu."

Tak jako většina moderních raket patří Yonex ArcSaber 11 mezi takzvané "longovky" – měří tedy 675 mm, její hlava má izometrický tvar. Oficiální váha rakety (verze 3U) je 85 gramů, s výpletem tedy přibližně 92 gramů a velikost gripu G4 (užší držátko). Raketa je výrobcem označena jako tuhá (čtvrtý z pěti stupňů tuhosti). Raketa je vyvážená velmi mírně do držátka.

Yonex ArcSaber 11 je vyrobena z grafitu (High Modulus Graphite), v rámu rakety je dále použit Ultra PEF. Hlava rakety je "vylepšena" ještě dvojicí materiálů. Technologie Sonic Metal slouží k urychlování odrazu míčku a zároveň přidává úderům ostrý zvuk. Cup-Stack Carbon Nanotube jsou pak vrstvy nanopohárků, které zvyšují elasticitu rakety. Tento materiál je použit na obou stranách hlavy rakety a pomáhá tomu, aby míček setrval déle na strunách, a hráč tak měl lepší kontrolu nad údery. Mezi další použité prvky patří kompozitový materiál T-Anchor v krčku rakety limitující její kroucení při nepřesných úderech.

Doporučeným výpletem pro Yonex ArcSaber 11 je BG 80 žlutý a napětí by se mělo pohybovat mezi 8,5-10,5 kg. Kromě už zmíněného ambasadora Taufika Hidayata (deklaroval, že ArcSaber 11 bude tou raketou, s níž dohraje svou dlouhou a na úspěchy bohatou kariéru) hraje s ArcSaber 11 ze světových hráčů ještě například Chan Peng Soon (Malajsie).

Dojmy BadmintonWebu: příjemný design, dobrá kontrola úderů

Na pohled výrazná raketa kombinuje červenou a bílou barvu. Právě převažující červená je spojujícím prvkem s modelem ArcSaber 10, oproti němu je ale Yonex ArcSaber 11 pestřejší a zajímavější. Designově se raketa hodí pro muže i ženy a patří v aktuální nabídce raket k tomu lepšímu.

Při samotné hře si Yonex ArcSaber 11 vedl zdatně ve všech oblastech kurtu. Solidní obraně pomáhá lehčí hlava oproti modelům jako Voltric 80 nebo Z-Force. Při kraťasech na síti a drajvech je raketa velmi rychlá a přesná, přitom dobře přenáší do úderů sílu stisku v prstech a navzdory své relativní tuhosti nepůsobí jako "dřevo". Při hraní klírů má raketa příjemný švih a ostrý zvuk, důležité pak je, že dokáže velmi dobře absorbovat i ne úplně čisté zásahy a hráč tak má více pod kontrolou i údery zahrávané z nouze. Velmi solidní razance smečů a útočných úderů sice nesnese srovnání s elitními modely vyváženými více do hlavy (například právě Yonex Voltric 80), ale stále se drží na špičce.

Oproti doporučení výrobce je tedy Yonex ArcSaber 11 více univerzální raketou, než jen čistě útočnou zbraní "hromadného ničení". Také pokrok oproti předchozímu modelu ArcSaber 10 je spíše v kontrole úderů než čistě samotnému zvýšení razance.

Verdikt: výborná univerzální raketa

Yonex ArcSaber 11 si vedl v testování BadmintonWebu výborně. Kontrolu útočných úderů hodnotili testující jako výbornou (průměrná známka se vyšplhala na 1,8 bodu ve školním známkování) a kontrolu obranných úderů označili za velmi dobrou (průměrná známka 2,4).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex ArcSaber 11 mužům i ženám, nejde však o nejvhodnější model pro juniory (zejména mladší věkové kategorie). Raketu doporučujeme profi a závodním hráčům či pokročilým amatérským hráčům se zvládnutou úderovou technikou, která umožní naplno využít potenciál rakety. Yonex ArcSaber 11 se hodí zejména pro univerzální, technické a útočné pojetí hry, je to ale raketa vyrovnaná takřka ve všech herních činnostech.

Verdikt: Yonex ArcSaber 11 patří mezi vydařené nové modely raket. Nabízí vyváženou útočnou i obrannou stránku; vyvážení na střed rakety a tuhý rám pomáhají při drajvových výměnách a na síti, zároveň ale raketa výrazněji neztrácí při smečích. Pozitivem je i originální a atraktivní design.

Koupit raketu Yonex ArcSaber 11

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [08.06.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Atletický žebřík: tipy na odrazová cvičení

Atletický žebřík je pomůckou, jejíž využití prakticky nemá omezení. Přinášíme pětici videí s náměty na cvičení z produkce BadmintonCoach.cz - sledujte náměty na odrazová cvičení.

Badmintonový camp Průhonice: připravte se na podzimní ligovou sezónu

VAŠE LIGA a BadmintonCoach vás zvou na camp 5.-6. října v Průhonicích pod vedením trenéra Tomáše Krajči. Zlepšete svou úderovou techniku, pohyb po kurtu i taktiku hry a připravte se na podzimní ligovou sezónu.

Badmintonový camp v Letňanech: 20.-21. září

 Přihlaste se na badmintonový camp ve Sportcentru Praha - Letňany pod vedením trenéra Tomáše Krajči.  Dvoudenní soustředění nabídne deset hodin intenzivního tréninku pro začínající i pokročilé neregistrované hráče. Sleva pro hráče ...

Badmintonový camp v Letňanech: 26. září

BadmintonCoach a VAŠE LIGA zvou všechny amatérské hráče na další z pravidelných campů pod vedením trenéra Tomáše Krajči. Koná se v sobotu 26. září v tělocvičně Sportcentrum Praha – Letňany. Camp nabídne pět tréninkových hodin ...

Badmintonový camp v Letňanech: 8.-9. února

 10 tréninkových hodin čeká zájemce z řad neregistrovaných hráčů na badmintonovém campu v Letňanech 8.-9. února 2014. Tréninky povede Tomáš Krajča, trenér II. třídy. 

Badmintonový camp v Letňanech: poslední volná místa

Přihlaste se na víkendový camp v Letňanech 5.-6. dubna s trenérem Tomášem Krajčou. Dvoudenní soustředění nabídne deset hodin intenzivního tréninku pro začínající i pokročilé neregistrované hráče.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS