O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými vlastnostmi.

Technické parametry:

Yonex ArcSaber 9 Woman je raketa, která byla vytvořena speciálně pro potřeby špičkových hráček. Specificky ženská raketa si klade za cíl maximální manévrovatelnost, vyvážení mezi silou a kontrolou úderů, a hráčky touží oslovit pochopitelně také růžovo-stříbrným designem.

Yonex ArcSaber 9 Woman patří mezi "longovky" – rakety s délkou prodlouženou o 1 cm, celkově je tedy 675 mm dlouhá. Oficiální uváděná hmotnost rakety je 85 g, s výpletem raketa váží zhruba 92 g. Raketa je výrobcem označována jako středně pružná, tedy přesně uprostřed mezi pružnými a tuhými typy raket. Pokud jde o použité materiály, hlava rakety je tvořena High Modulus Graphitem a použity jsou také CS Carbon Nanotube a Light feel Carbon, tak jako u všech nových modelů má izometrický tvar. Rám rakety tvoří čistě High Modulus Graphite, propojení zabudované téčko.

Výrobce uvádí tuto raketu jako pružnou a vhodnou pro technické typy hráčů, čekající na chybu soupeře. Mezi doporučenými skupinami hráčů jsou pochopitelně především ženy. Doporučeným výpletem je Yonex BG 65 Ti (který se vyrábí i v růžové barvě, ladící s rubínově-bílým designem rakety), doporučené napětí až 11 kg. S Yonex ArcSaber 9 Woman hraje například Gustiani Megawati Sari, reprezentantka ČR Alžběta Bášová, či talentované juniorky Magdalena Lajdová a Kristýna Brunátová.

Dojmy BadmintonWebu: design je prostě "srdíčkový"

Yonex ArcSaber 9 Woman testoval osmičlenný tým složený z hráčů nejužší republikové špičky včetně dvojnásobného mistra ČR Pavla Drančáka, nejlepší domácí deblové dvojice na světovém žebříčku Tomáše a Ondřeje Kopřivových, či předního hráče žebříčku v mixu Daniela Skrčeného. Pro srovnání nabízíme i názory pětičlenné skupiny juniorů, tentokrát složené z dívek a chlapců v poměru tří ku dvěma.

Není to obvyklé, ale dojmy testovacího týmu musí začít u designu. Zatímco u jiných raket jde spíš o to, aby nepůsobily laciným dojmem nebo nebyly vysloveně ošklivé, u Yonex ArcSaber 9 Woman hraje zásadnější roli. Jak uvedl Daniel Skrčený: "Takový malý letní koktail, kdy barevná kombinace může být i příjemným doplňkem k oblečení." Možná se teď usmíváte, ale pro výkon hráče je dobrý vnitřní pocit jedině pozitivem – a měli byste vidět zářící oči juniorek, které si vytouženou raketu ještě omotají růžovým gripem a vypletou růžovými strunami. Testovací tým juniorů tentokrát tvořily převážně dívky – a všem se raketa moc líbila, od desetileté Šárky Vláškové až po o čtyři roky starší Jitku Benešovou. "Design je krásný," shodly se.

Muži z testovací skupiny závodních hráčů už byli zdrženlivější. Zajímavější než poznatky o designu jsou však dojmy z herních vlastností: hned několik testujících se totiž shodlo, že nebýt barvy, hodila by se raketa i pro mnohé muže s technickým pojetím hry. "Obecně považována za výhradně dámskou raketu, nebýt růžové barvy a srdíčkového designu by ale jistě byla volbou mnoha technicky založených mužů, zejména juniorů," shrnul to výstižně Ondřej Kopřiva. Ostatně pro technické hráče doporučuje Yonex ArcSaber 9 Woman hned pětice z celkového počtu osmi testujících, stejný počet členů testovacího týmu ale vidí ArcSaber 9 i jako vhodnou raketu pro hráče útočné.

Testující hráči zhodnotili nadprůměrně jak kontrolu útočných, tak i kontrolu obranných úderů. "Útočná raketa s dobrou kontrolou hry," vidí ji Marek Teller, podobně i Pavlu Drančákovi se zalíbily její útočné vlastnosti: "Dámská raketa pro útočnější hru, vyvážená lehce do hlavy s lehkou dávkou pružnosti," hodnotí. Přímo nadšen byl pak z rakety i Petr Hošek: "Raketa vyvážená do hlavy pro slušnou razanci. Nejlepší volba z dámských raket pro útočné hráčky." Mezi zdrženlivější hodnotící patřil naopak Daniel Skrčený: "S touto raketou je opět nutné mít již úderovou jistotu, raketa pomáhá svým vyvážením dotahování úderů do vetší rychlosti," uvádí. "Kontrola úderů není úplně nejlepší, což je dáno vyvážeností rakety, ale na druhou stranu není vůbec špatná," vyjadřuje mírné rozpaky také Ivo Stoklas.

Doporučení pak vyzněla relativně jednoznačně: pro ženy raketu doporučuje sto procent testujících – design je tu zkrátka rozhodující. Nadpoloviční většina testujících by doporučila ArcSaber 9 také juniorům a juniorkám, ne však úplným začátečníkům, ale spíše pokročilým a závodním hráčům. "Designově i proporcemi je vhodná spíše pro ženy, a to od juniorek po profesionální hráčky," vystihuje to ve svém hodnocení Tomáš Kopřiva.

Verdikt: spojení estetického s efektivním

Yonex ArcSaber 9 Woman si vedl v testování BadmintonWebu velmi dobře. Kontrolu útočných úderů hodnotíme jako velmi dobrou (průměr známek testovacího týmu je 1,9375, pro srovnání junioři hodnotili známkou 1,4). Kontrolu obranných úderů hodnotíme také jako velmi dobrou (průměr známek dosáhl shodné hodnoty 1,9375, junioři hodnotili známkou 1,6).

BadmintonWeb doporučuje Yonex ArcSaber 9 Woman ženám a juniorkám, zejména pro "srdíčkový" design, z něhož budou mít radost, zvlášť když raketu dozdobí růžovým výpletem a vkusným gripem. Raketa se hodí pro pokročilé a závodní hráče, začátečníci plně nevyužijí celý její potenciál, raketa vyžaduje zvládnutí základní úderové techniky.

Yonex ArcSaber 9 Woman je vhodný pro technický styl hry, umožňuje rozmanité údery prováděné s velmi dobrou kontrolou. Hodí se pak i pro dámy s útočným stylem hry jako varianta středně pružné útočné rakety pro razantnější a agresivnější herní projev.

Verdikt: Není to jen design, který předurčuje Yonex ArcSaber 9 Woman k tomu, aby si ji ženy zamilovaly: tahle raketa je potěší svou pružností, kontrolou útočných i obranných úderů a vyvážením. Výborná volba pro závodní hráčky i talentované juniorky.

Raketu testovali: mistr republiky i extraligoví hráči

Pavel Drančák, mistr ČR ve čtyřhře 2009 a 2010, hráč extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín, vedoucí hráč českého žebříčku smíšené čtyřhry

Tomáš a Ondřej Kopřivovi, trojnásobní stříbrní medailisté z MČR ve čtyřhře, nejlepší český deblový pár na světovém žebříčku, reprezentanti ČR

Daniel Skrčený, Mikuláš Skála, Ivo Stoklas, Marek Teller, Petr Hošek, hráči extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín

Juniorský testovací tým: Martin Kondr, Šárka Vlášková, Jan Vorlík, Jitka Benešová, Berta Ausbergerová

 

Hodnocení profi testovacího týmu BadmintonWeb.cz:


disciplína/hodnotil Pavel Drančák Daniel Skrčený Tomáš Kopřiva Ondřej Kopřiva Mikuláš Skála Ivo Stoklas Marek Teller Petr Hošek
Kontrola útočných úderů 1 3 2 2 3 2,5 1 1
Kontrola obranných úderů 1 3 1 2 2 2,5 3 1

Doporučení

Junioři/juniorky ne ano ano ano ano ano ne ne
Ženy ano ano ano ano ano ano ano ano
Muži ne ne ne ne ne ne ne ne
Začátečník ne ne ne ne ne ne ne ne
Středně pokročilý ne ano ano ano ne ne ne ne
Profi ano ne ano ne ano ano ano ano
Útočné pojetí hry ano ano ne ne ne ano ano ano
Obranné pojetí hry ne ne ano ano ne ne ne ne
Technické pojetí hry ne ne ano ano ano ano ne ano


Pavel Drančák: "Dámská raketa pro útočnější hru, vyvážená lehce do hlavy s lehkou dávkou pružnosti. Krásná růžová raketa, která vede dobře úder."
Daniel Skrčený: "S touto raketou je opět nutné mít již úderovou jistotu, raketa pomáhá svým vyvážením dotahování úderů do vetší rychlosti. Vzhledem velice zajímavá, takový malý letní koktail, kdy barevná kombinace může být i příjemným doplňkem k oblečení. PS: na vzhled se nehraje, ale i dobrý vnitřní pocit ovlivňuje výkon hráče/hráčky."
Tomáš Kopřiva: " „Raketa žen a homosexuálů“, říká se o této raketě. Je ale pravda, že designově i proporcemi je vhodná spíše pro ženy, a to od juniorek po profesionální hráčky."
Ondřej Kopřiva: "Obecně považována za výhradně dámskou raketu, nebýt růžové barvy a srdíčkového designu by ale jistě byla volbou mnoha technicky založených mužů, zejména juniorů."
Mikuláš Skála: "Velmi příjemná dámská raketa, která kromě velmi dobrých vlastností nabídne i zajímavý design."
Ivo Stoklas: "Nemohu začít jinak, než opravdu výstředním holčičím designem. Samotná raketa mi přišla ve všech směrech naprosto vyvážená a spíše trochu technicky zaměřená. Kontrola úderů není úplně nejlepší, což je dáno vyvážeností rakety, ale na druhou stranu není vůbec špatná."
Marek Teller: "Útočná raketa s dobrou kontrolou hry."
Petr Hošek: "Raketa vyvážená do hlavy pro slušnou razanci. Nejlepší volba z dámských raket pro útočné hráčky."Hodnocení testovacího týmu juniorů:


disciplína/hodnotil Martin Kondr Šárka Vlášková Jitka Benešová Jan Vorlík Berta Ausbergerová
Kontrola útočných úderů 1 1 1 3 1
Kontrola obranných úderů 1 2 2 1 2

Doporučení

Junioři/juniorky ne ne ne ne ne
Ženy ano ano ano ano ano
Muži ne ne ne ano ne
Začátečník ne ne ne ne ne
Středně pokročilý ne ano ano ano ano
Profi ano ne ne ne ano
Útočné pojetí hry ne ano ano ne ano
Obranné pojetí hry ano ne ne ne ne
Technické pojetí hry ano ano ne ano ano


Martin Kondr: "Raketa určená pro profi hráčky s pestrým stylem hry. Útok i obrana jsou na výborné úrovni. Pěkný design."
Šárka Vlášková: "Pro mě je to velice dobrá raketa, líbí se mi."
Jitka Benešová: "Hrály se mi s ní dobře loby, smeče, obrana. Moc mi nešly kraťasy. Design je krásný, líbí se mi."
Jan Vorlík: "S raketou se mi hrálo dobře. Nejlépe se mi však hrála technická hra. Design rakety je opravdu pro ženy, ale doporučil bych ji i mužům s technickým stylem. Je velmi pružná a lehká, vyvážení úplně skvělé."
Berta Ausbergerová: "Pěkně barevná raketa. Průměrná v obraně smeče."

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [24.12.2010]

Diskuze k článku

13.08.2012 09:18
Dan
Model Yonex Arcsaber 9 woman - ročník 2009 byla prý výrazně \\\"pohodovější\\\" na hraní než její novější verze. Je na tom něco pravdy? Poradíte její ekvivalent? (Nevím, nakolik je to pravda, nebo jen subjektivní pocit; tlumočím názor hráčky.) Díky za reakce a tipy. Dan

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem ...

Jak se vyrábí badmintonové rakety

Dobrá raketa vám vítězství v zápase nezajistí – může ale hodně pomoci. Na to, jak se během let proměnilo vybavení špičkových hráčů, se zaměřil pořad čínské televize. Sledujte, jak se vyrábí moderní rakety a jak vznikají péřové ...

Jak si vybrat badmintonovou raketu: technické parametry

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V první části se dozvíte něco o významu ...

Jak si vybrat raketu: herní styl a zkušenosti

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V druhé části se zaměříme na rozdělení ...

Jak si vybrat raketu: praktický postup

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný ...

S čím hrají mistři: rakety hráčů světové špičky

Nejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS