O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Yonex Voltric 80: zrodil se nový král!

Yonex Voltric 80 je aktuálním "top" modelem společnosti Yonex – a podle členů testovacího týmu BadmintonWebu zároveň skutečný král: raketa umožňující perfektní, útočnou hru s razantními údery i dostatečnou kontrolou.

Technické parametry: raketa světových hráčů

Než otevřeme suchý technický popis použitých materiálů a vlastností rakety Yonex Voltric 80, pojďme začít trochu netradičně výčtem osobností. Světová jednička Lee Chong Wei. Evropská jednička Peter Hoeg Gade. Loňský juniorský mistr světa Viktor Axelsen. Nedávná světová jednička v deblu Matthias Boe. Zarputilá bojovnice Petya Nedělčevová. Tito a mnozí další dali svou důvěru této raketě. A když hráči jako Lee Chong Wei nebo Peter Gade přejdou z modelů raket, které byly společností Yonex navrženy speciálně pro ně (ano, Gade už skutečně nehraje s vlastní limitovanou edicí Arc Saber 10 a Lee se vzdal své designově upravené Armortec 900 Power) na zbrusu nové vybavení, je to důvod zvednout obočí. Aneb: "něco na tom Voltricu 80 je..."

Zpět k řeči fakt, termínů a čísel. Yonex Voltric 80 je samozřejmě nacpaný nejmodernějšími technologiemi. Cílem tu bylo dosažení maximální razance při dobré ovladatelnosti. Rám rakety tvoří High Modulus Graphite, hlava používá High Modulus Carbone. Technologické novinky společné pro celou řadu Voltric jsou Tri Voltage System - zabudování částeček wolframu na třech místech hlavy rakety: dvou v horní části a jedné v téčku. Wolfram je těžší než materiál samotné hlavy, a tak dochází ke zlepšení "odrážecí" schopnosti rakety a tzv. "kick-back" efektu. Technologickou, ale také estetickou novinkou je Sound Filter: zvukový filtr, který zajišťuje ostrý a prudký zvuk razantních úderů. Specialitou modelu Yonex Voltric 80 je navíc použití materiálu Nanopreme. To je úplná novinka společnosti Yonex z oblasti nanotechnologií – zásadní mantrou tiskových materiálů je sousloví "odrazová pružnost": při nejtenčím shaftu v historii Voltric 80 kombinuje pružnosti i stabilitu.

Raketa Yonex Voltric 80 se řadí mezi prodloužené, tzv. "longovky" a měří tak 675 mm. Její hmotnost se liší u 3U modelu (oficiálně 85 g) a 4U modelu (80 g). Námi testovaný 3U model s výpletem váží přibližně 92 gramů. Jde o tuhou raketu (čtvrtý z pěti stupňů tuhosti v měření společnosti Yonex), která je vyvážená na střed.

Raketa je u nás dostupná v základní verzi, která je laděná do bílé a zlaté barvy. K dispozici je ale také barevně odlišná limitovaná edice. Výrobce doporučuje použití žlutého výpletu BG 66 Ultimax a napletení na 9-11 kg. Raketa je doporučena především profi, klubovým a závodním hráčům, kteří vyznávají útočný způsob hry. I my jsme se v testování zaměřili především na útočné herní vlastnosti, zkoumali jsme, zda je Voltric 80 vhodný pro singlisty i deblisty a jak si vede při kontrole útočných a obranných úderů.

Dojmy BadmintonWebu: útočná raketa pro singlisty

Odpověď na otázku, zda jde typově spíše o singlovou nebo párovou raketu, je až překvapivě jednoznačná: je to raketa pro dvouhry. "Nepříliš vhodná pro párové disciplíny," píše Marek Teller. Hana Kollarová a Martin Kondr se shodují: "Spíše pro singlisty." Ačkoli jde o raketu objektivně vyváženou do držátka, subjektivně jde o nástupce elitních modelů Armortec 900 Technique a Power, jak dokládá i první dojem Iva Stoklase: "Hned při prvním uchopení rakety cítíte její útočné možnosti a znatelné vyvážení na hlavu rakety." Populární modely raket, s nimiž stále hraje řada špičkových hráčů na zahraniční i domácí scéně, tedy konečně našly svého ideového nástupce. V útoku se zdá být Voltric 80 prakticky "neprůstřelně" dokonalý. "S raketou se velmi dobře hrají útočné údery, hlavně klíry a drivy. Výhozy nešly tak dobře," hodnotí Michaela Zelinková. "Vhodná raketa pro zlepšení razance smeče," doporučuje Marek Teller. "Raketa pro útočné hráče, vyvážení do hlavy. Perfektní při úderech ze zadní části," nešetří slovy chvály Pavel Drančák. "Velmi lehká raketa pro razantní pojetí hry," přidává se Martin Kondr.

Razance je jedna věc, kontrola ovšem druhá – to byl základní kámen úrazu obdivované i nenáviděné rakety Yonex Arc Saber Z-Slash. Na toto téma naráží ve svém hodnocení Ivo Stoklas: "O něco málo lepší kontrola útočných úderů než obranných, avšak stále výborná." Podobně nadšen je i Jan Řasa: "Velmi dobře optimalizovaná pro útočnou i obrannou hru. Umožňuje výbornou kontrolu útočných úderů, především tvrdých smečí." Dobrou kontrolu si chválí i Miloslav Beznoska: "Velmi lehká raketa, výborná na rychlé změny ve hře." A když si raketu Yonex Voltric 80 vezme do ruky i někdo jiný, než "udělaní" chlapi? I Hana Kollarová je spokojena, byť vypichuje nutnost fyzických předpokladů: "Vhodná pro útočné hráče dostatečně silově disponované. Skvělá v útočných herních aktivitách zejména v zadní části kurtu."

Pochvalu v hodnocení sklízel i design. "Vyvážení a design jsou pro tuto raketu perfektní," hodnotí Jan Řasa. "Designově se povedla, barvy k sobě velmi ladí," je tentokrát spokojena i jindy náročná Michaela Zelinková. Pouze Ivo Stoklas by se přimlouval za o něco výraznější barevné ladění: "Je škoda, že design není o něco více unikátnější a na dálku na první pohled rozeznatelný," píše. A ačkoli optimálně raketu využijí skutečně spíše dospělí hráči a hráči s patřičnými silovými předpoklady, i všichni testující junioři si její herní vlastnosti pochvalovali.

Verdikt: top model, který stojí za to

Raketa Yonex Voltric 80 si vedla v testování BadmintonWebu skvěle a stala se nejúspěšnější raketou ze všech aktuálních modelů řady Voltric i Nanoray. Devítičlenný testovací tým hodnotil kontrolu útočných úderů jako výbornou (průměrná známka se vyšplhala až na 1,3 bodu ve školním známkování) a kontrolu obranných úderů jako velmi dobrou (v tomto případě byla průměrná známka 1,9 bodu).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Voltric 80 jednoznačně mužům - není to úplně vhodná raketa pro juniory a ženy. Raketu také doporučujeme profi a závodním hráčům, kteří mají jednak zvládnuté údery a zároveň jsou schopni využít plný potenciál rakety. Začátečníkům a mírně pokročilým poslouží podobně i levnější modely z nabídky. Raketu doporučujeme především pro útočné pojetí hry založené na razantních smečích a rychlé, agresivní hře, která navíc bude i správně "znít" díky zvukovému filtru.

Verdikt: Yonex Voltric 80 přichází jako nový král: je to vynikající raketa pro všechny singlisty, kteří vyznávají aktivní, útočné pojetí hry. Navazuje na populární modely z končící řady Armortec a přidává k jejich výtečným vlastnostem potenciál nových použitých technologií. Když se k tomu přidá krásně sladěný design, nelze než uzavřít pozitivní hodnocení slovy: tuhle raketu si zamilujete!

Koupit raketu Yonex Voltric 80 »

Raketu testovali: mistři republiky a extraligoví hráči

Pavel Drančák, mistr ČR ve čtyřhře, hráč extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín, vedoucí hráč českého žebříčku smíšené čtyřhry

Ivo Stoklas, Hana Kollarová, hráči extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín

Marek Teller, Petr Hošek, hráči extraligového družstva BaC Esiko Kladno

Miloslav Beznoska, hráč extraligového družstva SK Prosek Praha

Juniorský testovací tým: Martin Kondr, Jan Řasa, Anežka Boučková, Michaela Zelinková, Jonáš Petřek, Šárka Vlášková, Matěj Šeďa

 

Hodnocení profi testovacího týmu BadmintonWeb.cz:

disciplína/hodnotil

Pavel Drančák

Ivo Stoklas

Hana Kollarová

Marek Teller

Petr Hošek

Miloslav Beznoska

Martin Kondr

Jan Řasa

Michaela Zelinková

Kontrola útočných úderů

1

1

1

1

3

2

1

1

1

Kontrola obranných úderů

2

1

2

3

3

1

2

1,5

2

Junioři/juniorky
ano


Ženy


anoano

Muži

ano

ano

ano


ano

ano

ano

ano

ano

Začátečník


Středně pokročilý

anoano

ano

Profi

ano

ano

ano

ano


ano

ano

ano


Útočné pojetí hry

ano

ano

ano

ano

ano


ano

ano

ano

Obranné pojetí hry


Technické pojetí hry


ano

Ivo Stoklas: O něco málo lepší kontrola útočných úderů než obranných, avšak stále výborná. Hned při prvním uchopení rakety cítíte její útočné možnosti a znatelné vyvážení na hlavu rakety. Je jen škoda, že design není o něco více unikátnější a na dálku na první pohled rozeznatelný.

Marek Teller: Vhodná raketa pro zlepšení razance smeče. Nepříliš vhodná pro párové disciplíny.
Hana Kollarová: Vhodná pro útočné hráče dostatečně silově disponované. Skvělá v útočných herních aktivitách zejména v zadní části kurtu. Spíše pro singlisty.
Martin Kondr: Velmi lehká raketa pro razantní pojetí hry. Doporučuji spíše na singl. Zajímavý design.
Pavel Drančák: Raketa pro útočné hráče, vyvážení do hlavy. Perfektní při úderech ze zadní části.
Jan Řasa: Velmi dobře optimalizovaná pro útočnou i obrannou hru. Umožňuje výbornou kontrolu útočných úderů, především tvrdých smečí. Osobně mi padla velmi dobře do ruky, což bylo znát především při hře na síti. Vyvážení a design jsou pro tuto raketu perfektní. Z rakety mám skvělý pocit.
Miloslav Beznoska: Velmi lehká raketa, výborná na rychlé změny ve hře. Vhodná pro technické hráče.
Michaela Zelinková: S raketou se velmi dobře hrají útočné údery, hlavně klíry a drivy. Výhozy nešly tak dobře. Designově se povedla, barvy k sobě velmi ladí.


Junioři hodnotili:
Anežka Boučková: Vyvážení do hlavy, design nic moc (moc tmavé). Celkové hodnocení: velmi dobrá.

Šárka Vlášková: Hraje se mi s ní dobře, raketa je hezká.
Jonáš Petřek: Velice hezký design.
Matěj Šeďa: Můj dojem z této rakety je dobrý, má výborné útočné pojetí hry, spíše se hodí pro muže a design této rakety je ohromný. :)

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [15.12.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraň

Testovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.

Test rakety: Yonex Voltric i-Force

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě Yonex Voltric i-Force, která je zajímavým kompromisem mezi razancí a rychlou manipulací s raketou. Díky svým parametrům, ale také líbivému designu je ideální variantou pro ...

Yonex Nanoray 700 RP: raketa pro tvrďáky a drajvaře

Testovací tým BadmintonWebu podrobil rozboru aktuální model Yonex Nanoray 700 RP. Výsledek? Doporučujeme těm, kdo vyznávají razantní hru a hledají tužší raketu pro drivové přestřelky v párových disciplínách.

Yonex představuje rakety Arc Saber 11 a FB

Společnost Yonex představila dva nové modely raket – Arc Saber 11 a FB. Zaměřují se na rychlost švihu a kontrolu protiútoků, tak aby posunuly dál moderní pojetí badmintonu.

Yonex Nanoray 700 FX: tip pro technické hráče

Sérií testů aktuálních modelů raket otevírá Yonex Nanoray 700 FX. Raketa z nové řady zaujme především ty, kdo sázejí na technickou hru s rychlým přechodem do útoku.

Test rakety: Yonex Nanoray 900

Rychlost, obratnost, razance – těmito slovy charakterizuje výrobce raketu Yonex Nanoray 900. Poslední přírůstek do aktuální řady rakety společnosti Yonex se osvědčil jako zajímavá varianta pro útočnou i všestrannou hru.


Tagy: raketa, voltric


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS