O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.

K pozici nejrychlejšího raketového sportu badmintonu pomáhají samozřejmě především hráči svými fantastickými atletickými výkony. Své ale odvede i moderní vybavení, jež pomáhá ve spolupráci se stále lepším a vědečtějším tréninkem posouvat hranice možného. Společnosti Yonex se to nedávno podařilo s novým modelem rakety Yonex Nanoray Z-Speed, pomocí nějž dosáhl v laboratorních podmínkách malajský deblista Tan Boon Heong stěží uvěřitelné rychlosti 493 km/h (pro srovnání, svou "dělovou ránou" přispěl i nejlepší singlista Lee Chong Wei, který dosáhl na také úctyhodných 456 km/h).

Videozáznam úspěšného zápisu do Guinessovy knihy rekordů si můžete prohlédnout zde:

Testovací tým BadmintonWebu tak pochopitelně zajímalo především, jak se s "rekordní" raketou hrají útočné údery, zda pomůže zvýšit razanci smečů i hráčům, kteří jsou v české republikové špičce, ale ne "z jiného světa" jako nejlepší Asiaté, a také zda není dosažení maximální úderové razance kompenzováno špatnými vlastnostmi v jiném ohledu. Raketu testovali hráči extraligových a ligových oddílů Sokol Meteor Praha Radotín, Astra ZM Praha a SK Prosek Praha, a také vybraní junioři a žáci.

Technické parametry: rychlost nade vše

Yonex Nanoray Z-Speed má standardní parametry "naboostované" využitím řady technologií a špičkových materiálů. Patří mezi rakety prodloužené délky 675 mm, raketa ve váhové kategorii 3U váží bez výpletu 85 g, po vypletení dělá celková hmotnost 92-93 gramů. Raketa je vyvážená výrazně do hlavy a její rám je tuhý (čtvrtá z pěti úrovní na stupnici tuhosti dle výrobce). Design Yonex Nanoray Z-Speed kombinuje jasně oranžovou a černou barvu, doporučeným výpletem je struna BG 80 Power, také v oranžové barvě. Vzhledem k popsaným vlastnostem není divu, že je raketa oficiálně doporučována hráčům s vysokou četností hraní a útočným pojetím badmintonu.

Jak dosahuje Yonex Nanoray Z-Speed takového zvýšení razance úderů? Oficiálních důvodů je šest: tenký rám a speciální usazení průchodek, moderní materiály, patentovaná konstrukce rámu, ztenčená hřídelka, technologie Nanometric a zvětšení Sweet Spotu. Co to konkrétně znamená?

Raketa je vyrobena z High Modulus Graphite jako většina moderních modelů společnosti Yonex a využívá také X-Fullerene a Nanometric; pro zjednodušení technologie zvyšující účinnost molekulárního spojení karbonových nano-částic, jehož výsledkem je umožnění ztenčení rámu při zachování pevnosti a tím snížení odporu vzduchu. Samozřejmostí je izometrický tvar hlavy rakety, využití zabudovaného téčka, technologie Sonic Metal dodávající "ostrý" zvuk úderů, a větší počet průchodek na levé a pravé straně horní části hlavy rakety, které umožňuje odlišné napletení rakety a zvětšení Sweet Spotu.

Co je specialitou řady Nanoray, je konstrukce New Aero Frame, tedy zeslabení rámu v horní části hlavy rakety, které zmenšuje odpor vzduchu a umožňuje rychlejší švih. A Yonex Nanoray Z-Speed pak zlepšuje razanci úderů ještě pomocí Snap Back Zone – konstrukce horní části hlavy rakety využívá velmi pružné a silné materiály, které zaručují kontrolovaný ohyb rakety a velkou akceleraci při provedení úderu.

Výčet technologií je skutečně impresivní, resumé ale snadné: pro zrychlení úderů výrobce využívá kombinace tenčí konstrukce rámu, pružných materiálů s velkou repulsí, a vyvážení do hlavy.

Oficiálním ambasadorem rakety Yonex Nanoray Z-Speed je malajský deblista Tan Boon Heong, někdejší světová jednička ve čtyřhře mužů, a dále také Kenichi Tago z Japonska a Kamilla Rytter Juhl z Dánska. Krom dalších s ní hraje například Koo Kien Keat, čerstvá mistryně světa ze Španělska Carolina Marín, malajská párařka Goh Liu Ying a celá řada dalších hráčů užší i širší světové špičky. V ČR najdeme Yonex Nanoray Z-Speed například v rukou Pavla Drančáka, prvního hráče žebříčku dospělých ve čtyřhře mužů i ve smíšené čtyřhře, anebo talentované juniorky Terezy Švábíkové.

Dojmy BadmintonWebu: výborná raketa, obtížná na "ovládnutí"

Raketa Yonex Nanoray Z-Speed rozdělila testovací tým dokonce ještě před samotnou herní zkouškou – různily se totiž pohled na výrazný design. Zatímco na část hráčů působila raketa Z-Speed spíše jako součást požárnické výbavy, další si jasnou oranžovou barvu chválili. "Hezký design," ocenil stručně Miloslav Beznoska, Vojtěch Jára hodnotil stručně: "Design se mi velice líbil." A Pavel Drančák to vzal ještě stručnějši: "Desing: *****" - pět hvězdiček z pěti bylo dobrou pozvánkou k ochutnání pocitu drtivé smeče.

V disciplíně "útočná hra" uspěla Yonex Nanoray Z-Speed bez sebemenšího přivírání očí na jedničku. "Raketa je spíše na útočnou hru. Smeče s ní létají rychleji než jinou útočnou raketou," hodnotil pozitivně Vojtěch Brothánek. Oddílový spoluhráč Vít Kulíšek doplnil: "S raketou se mi nejlépe hrála smeč, hodí se hlavně na útočnou hru." Vynikající útočné údery ocenili i další členové testovacího týmu. Při čistém zásahu se zdá, že lze s raketou dosáhnout opravdu vysoké razance smeče. A v tom spočívá zároveň i kámen úrazu. "Raketu bych doporučil hráčům se zvládnutou technikou (menší hlava), pomáhá s razancí," hodnotil Pavel Drančák. A také další členové testovacího týmu vypíchli, že naplno potenciál rakety využijí jen hráči s opravdu dobrou úderovou technikou. Rezervovaný byl v hodnocení Miloslav Beznoska: "Těžká, tuhá raketa, která vyžaduje velmi dobrý timing úderů," a kvůli hmotnosti označil za podprůměrnou kontrolu obranných úderů. Servítky si pak nebrali ani Jan Vorlík a Vojtěch Jára. První v hodnocení píše: "Přijde mi, že je raketa určena jen na smeče a nic jiného," Vojtěch pak dodává: "Nedoporučil bych pro začátečníky, menší mínus je, že má menší hlavu."

Je nasnadě, že Yonex Nanoray Z-Speed snadno okouzlí díky opravdu špičkové razanci a dobré kontrole útočných úderů. Smeče, útočné klíry, sekané dropy – to jsou údery, kde je raketa doopravdy silná. Naopak o něco slabší dojem udělala v drajvových výměnách a obraně. Hráči, kteří s Yonex Nanoray Z-Speed hrají pravidelně, se shodují na tom, že přechod na trochu atypický model chce zvykání, ale široká popularita mezi špičkovými hráči ukazuje, že stojí za to.

Pocity testovacího týmu byly dokonce ještě o něco "extrémnější," než jakou řečí hovoří oficiální materiály: jak hmotnost tak tuhost rakety i vyvážení do hlavy z ní dělají "kladivo" se skvělými smeči, ale náročné na zvládnutí pro ženy a juniory. Je také téměř jisté, že začátečník či středně pokročilý hráč nedokáže plně zužitkovat výhody dané použitými materiály a technologiemi – také proto, že pro využití potenciálu rakety je nutný poměrně tvrdý výplet, který opět zmenšuje sweet spot a ztěžuje kontrolu úderů technicky hůře vybaveným hráčům.

Verdikt: silná zbraň v rukou technického hráče

Yonex Nanoray Z-Speed si vedl v testování BadmintonWebu výborně. Kontrolu útočných úderů hodnotili testující jako výbornou (průměrnou školní známkou 1,4). Kontrola obranných úderů dopadla o něco hůře, testující hráči ji zhodnotili jako velmi dobrou (školní známka 2,2).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Nanoray Z-Speed mužům a starším juniorům a juniorkám, kteří vyznávají útočné pojetí hry podpořené dobrou technikou. Naopak potenciál rakety pravděpodobně zcela nevyužijí ženy a dívky, či hráči v žákovských kategoriích. Jde o vhodnou raketu pro profi, závodní a pokročilé hráče, kteří mají zvládnutou úderovou techniku. Yonex Nanoray Z-Speed je univerzální raketou vhodnou jak pro singlisty, tak i pro hráče, kteří preferují párové disciplíny.

Verdikt: Yonex Nanoray Z-Speed dostál svému jménu a jde skutečně o raketu, která v rukou zkušeného a technicky vybaveného hráče pomůže dosáhnout maximální razance smečů a rychlosti útočných úderů. Rozhodně ale není určena každému – využití jejího potenciálu vyžaduje vzhledem k tuhosti, hmotnosti a menší hlavě velmi dobrou techniku úderů.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [06.10.2014]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...

Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologií

Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.

Viktor Axelsen přestupuje ke značce Yonex

Evropská naděje budoucích let Viktor Axelsen se rozhodl změnit značku raket a vybavení – jeho novou "zbraní" tak bude raketa Yonex ArcSaber 11.

Yonex Voltric 60: technická raketa pro ženy

Hledáte pružnou raketu, která podpoří vaši technickou hru? Nenápadný přírůstek do nové řady Yonex Voltric s číslovkou 60 vás určitě osloví. Testovací tým BadmintonWebu doporučuje Voltric 60 zejména ženám – a není to jen díky ...

Test rakety: Yonex Voltric Z-Force II

Na první pohled vypadá jako nenápadná "šedá myška". Raketa Yonex Voltric Z-Force II v sobě ale skrývá špičkové technologie a vynikající herní vlastnosti – ne náhodou je první volbou pro řadu profesionálních hráčů ve světě i u nás.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS