O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex Voltric i-Force

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě Yonex Voltric i-Force, která je zajímavým kompromisem mezi razancí a rychlou manipulací s raketou. Díky svým parametrům, ale také líbivému designu je ideální variantou pro ženy a juniorky.

Nový model rakety z řady Yonex Voltric nese název i-Force a svým designem i materiály a konstrukcí cílí spíše na ženy-hráčky. "Odlehčená" verze raket jako Yonex Voltric 70 či Yonex Voltric 80 spojuje využití Tri-Voltage systému a vyvážení do hlavy pro posílení razance úderů a pomoci s tvrdými údery i méně silově vybaveným hráčům – a na druhé straně celkovou menší hmotnost a snadnou manipulovatelnost díky užšímu rámu. Výsledkem je velmi univerzální raketa, kterou si v rámci testování oblíbili téměř všichni členové testovacího týmu.

Testování probíhalo v rámci letní přípravy extraligových a ligových oddílů Sokol Meteor Praha Radotín, Astra ZM Praha a SK Prosek Praha a také na soustředění Regionálního sportovního centra Praha. Do testů se zapojili ligoví hráči, ale také šikovní junioři a žáci.

Technické parametry: lehká raketa, vyvážená do hlavy

Nejzajímavějším parametrem rakety Yonex Voltric i-Force je zcela určitě její hmotnost. Samotná raketa bez výpletu váží pouze 75 gramů, po vypletení tedy cca 82-83 gramů. To je neobvyklé pro řadu Voltric, která se jinak pohybuje cca o 8-10 gramů výše. Přitom ale Yonex Voltric i-Force disponuje Tri-Voltage systémem, tedy zesílením rámu hlavy rakety na třech místech, jež slouží k větší distribuci hmotnosti směrem k hlavě rakety; vyvážení do hlavy pomáhá zlepšit razanci odehrávání úderů (laicky řečeno tím dochází k většímu pákovému efektu).

Základní rozměry a tvar rakety odpovídají modernímu standardu. Yonex Voltric i-Force je 675 mm dlouhá, její hlava má izometrický tvar. Použitým materiálem v rámu rakety je High Modulus Graphite, v rámci Tri-Voltage systému má pak hlava rakety tři zesílená místa na druhé a desáté hodině (tedy v horní části ránu) a v krčku rakety, kde se hlava spojuje s hřídelkou. V těchto místech jsou vloženy částečky wolframu, které díky své vyšší hustotě zvyšují hmotnost hlavy rakety a mění vyvážení. Mezi další použité technologie patří Aero-Box Frame, tedy způsob zesílení vazeb mezi uhlíkovými vlákny, takže je jak hřídelka rakety, tak i samotný rám tenčí při zachování potřebné pevnosti, s bonusem v podobě menšího odporu vzduchu.

Yonex Voltric i-Force je výrazně vyvážená do hlavy, jde o středně tuhou raketu (prostřední z pěti stupňů tuhosti dle výrobce), jejíž design využívá kombinace bílé, růžové a černé barvy. Výrobcem je doporučena pro hráče, kteří hrají či trénují na denní bázi, a všestranný či útočný herní styl.

Na mezinárodní scéně je ambasadorem rakety Yonex Voltric i-Force špičková skotská mixérka a deblistka Imogen Bankier, stříbrná medailistka z mistrovství světa 2011. U nás jde o velmi populární raketu mezi juniorskou a žákovskou špičkou, hraje s ní například aktuální jednička žebříčku U19 Michaela Zelinková, její oddílová spoluhráčka Berta Ausbergerová, či Tereza Járová z pražské Astry.

Dojmy BadmintonWebu: skvělá kombinace kontroly a razance

Raketa Yonex Voltric i-Force zaujala už na první pohled vkusným, výrazným a atraktivním designem. Zajímavý design ocenily nejen dívky v testovacím týmu, ale třeba i člen juniorského reprezentačního družstva Michal Hubáček. Už během prvních pár úderů bylo zřejmé, že raketa kombinuje hlavní výhody modelů Voltric 80 (razance úderů a "pomoc" rakety s načasováním stisku a vedením paže) a ArcSaber FB (lehkost a snadná manipulovatelnost hlavy rakety).

Raketa potěšila při krátkém podání i drajvových výměnách a neztratila ani v zadní části kurtu, kde Tri-Voltage systém a vyvážení do hlavy umožňují "nakopnout" smeče i útočné klíry. Velmi dobrá byla také kontrola obranných úderů. Většina členů testovacího týmu se ale shodla na tom, že hlavní síla Yonex Voltric i-Force tkví v útočné hře. "Je to velmi útočná raketa s pěkným designem," ocenila Tereza Járová. Tereza Typltová šla s doporučením ještě o krok dál, její hodnocení: "Raketa pro útočné ženy," se samozřejmě vztahovalo na herní styl, nikoliv temperament. Michal Hubáček píše: "Raketa je vyvážená do hlavy, kontrola úderů je dobrá, doporučil bych ji hráčům s útočným stylem hry." A Vojtěch Benedikt ještě doplňuje: "Vyvážení do hlavy napomáhá kontrole útočných úderů, hlavně pro ženy. Pro muže může být použita jako raketa obranná."

Výrazný rozdíl u testovací rakety způsobilo dobré napletení. K plnému využití potenciálu rakety je třeba tvrdšího než základního výpletu, pak se raketa stává dobrou útočnou zbraní nejen pro ženy, ale i pro muže. Každopádně jde však o příjemnou výjimku v modelech raket určených primárně něžnému pohlaví – standardem je spíše odlehčení hlavy rakety a hmotnosti rakety jako takové, snaha o minimální odpor vzduchu a variace spíše v oblasti tuhosti či pružnosti. Yonex Voltric i-Force je tak svými vlastnostmi hodně odlišná a nabízí tak alternativu pro způsob hry, který přiměl hráčky sáhnout spíše po některém z pánských modelů.

Verdikt: nejlepší volba pro ženy a dívky

Yonex Voltric i-Force si v testování BadmintonWebu vedla výborně. Kontrolu útočných úderů označil osmičlenný testovací tým za výbornou (s průměrnou školní známkou 1,5), kontrolu obranných úderů pak testující oznámkovali jako výbornou až velmi dobrou (s průměrnou školní známkou 1,6).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Voltric i-Force zejména hráčkám a juniorům/juniorkám. Jde i o vhodnou raketu pro žáky a mládež, která není příliš těžká a přitom pomůže s razancí úderů a švihem. Raketu doporučujeme profi, závodním, pokročilým a středně pokročilým badmintonistům, hodí se zejména pro útočný způsob hry s množstvím razantních úderů a hledáním příležitosti k zakončení.

Yonex Voltric i-Force je univerzální raketa, která bude typově sedět jak singlistům, tak i specialistům na párové disciplíny.

Verdikt: Yonex Voltric i-Force se stal velkým překvapením našeho testu – na pohled atraktivní raketa s vkusným designem kombinuje výhody vyvážení do hlavy a odlehčeného rámu, stává se tak ideální variantou pro ženy a dívky, které chtějí hrát agresivnější, útočnou hru.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [10.10.2014]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologií

Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?

Testovací tým BadmintonWeb.cz se představuje

Přemýšlíte, jakou si vybrat raketu? Pomoci vám mohou recenze BadmintonWebu. Do testování pro náš server se zapojují špičkoví hráči: mezi jinými mistr ČR Pavel Drančák, elitní deblový pár Tomáš a Ondřej Kopřivovi a řada opor ...

Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraň

Testovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.

Yonex Arc Saber Z-Slash: nejrychlejší smeče na světě

Testovací tým BadmintonWebu hodnotí špičkový model rakety: Yonex Arc Saber Z-Slash. Jak se špičkovým závodním hráčům, oporám extraligových družstev a badmintonovým odborníkům líbila raketa, s níž Tan Boon Heong vytvořil rychlostní ...

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...

Yonex ArcSaber 10: nejlepší volba do útoku!

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě, s níž hrají Peter Gade, Taufik Hidayat nebo Matthias Boe. A Yonex ArcSaber 10 si vedl přímo výborně: testující jej označili jako raketu s nejlepší kontrolou útočných úderů z ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS