O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex Nanoray 900

Rychlost, obratnost, razance – těmito slovy charakterizuje výrobce raketu Yonex Nanoray 900. Poslední přírůstek do aktuální řady rakety společnosti Yonex se osvědčil jako zajímavá varianta pro útočnou i všestrannou hru.

Testování probíhalo v rámci přípravy extraligových a ligových oddílů Sokol Meteor Praha Radotín a SK Prosek Praha. Testovací tým BadmintonWebu přitom tvořili jak dospělí hráči z kádru zmíněných celků, tak i nadějní junioři a žáci.

U Yonex Nanoray 900 nás zajímalo, co nového přináší vrcholný model řady Nanoray, charakteristické svým vyvážením spíše do držátka, dobrou manipulovatelností a rychlostí švihu. Yonex Nanoray 900 ale zároveň díky svým vlastnostem nejde do extrému, a tak jsme sledovali, jak se na kontrole a razanci úderů podepíše univerzální vyvážení na střed rakety a rozdílné rozložení flexibility v hodní a spodní části hlavy rakety.

Technické parametry: špičkové materiály i věda

Jako špičkový model rakety je pochopitelně Yonex Nanoray 900 doslova "nabitý" technologiemi. Nejzajímavější je novinka specifická pro tento model – pod názvem New Evolution Frame se skrývá konstrukce hlavy rakety, která má odlišnou tuhost v horní a dolní části. Cílem tohoto rozdílu je zvýšení razance a zlepšení křivek úderů zahrávaných od sítě směrem dolů, tedy smečů a dropů.

Tak jako většina aktuálních modelů raket od společnosti Yonex je Yonex Nanoray 900 vyrobena z materiálu High-Modulus Graphite, dále je v rámu rakety použita technologie X-Fullerene (ovlivňuje pryskyřici spojující uhlíková vlákna a vytvářející příčné vazby – díky pevnějším vazbám vytvářejí molekuly strukturu podobnou fotbalovému míči a vyšší spojovací síla umožňuje zlepšit o 5 % trampolinový efekt a o 15 % stabilitu rámu při odehrání). Spojovací téčko je tvořeno epoxidovou pryskyřicí a je zabudované do struktury rámu. Držátko je pak vyrobeno z materiálu Ultra PEF – tedy polyethylenových vláken, která pomáhají při tlumení vibrací.

Dnes již samozřejmostí je prodloužená délka rakety, která měří 675 mm, a také izometrický tvar hlavy rakety sloužící ke zvětšení sweet spotu pro ideální odehrání míče. Yonex Nanoray 900 je výrobcem zařazena do kategorie tuhých raket (čtvrtý z pěti stupňů na stupnici tuhosti). Hmotnost celé rakety po vypletení je přibližně 92-93 gramů, oficiální uvádění hmostnost testované 3U verze je 88 gramů.

Raketa Yonex Nanoray 900 je vyvážená na střed, výrobce ji doporučuje zejména závodním a profi hráčům, kteří hledají podporu v rychlých a razantních výměnách; typicky by ji měli volit hráči s útočným herním stylem. Ambasadorem rakety Yonex Nanoray 900 je špičkový indonéský deblista Mohammad Ahsan (mistr světa ve čtyřhře mužů a vítěz řady dalších velkých turnajů), hraje s ní také jeho aktuální deblový partner Hendra Setiawan (olympijský vítěz z Pekingu 2008 a dvojnásobný mistr světa). Z žen využívá Yonex Nanoray 900 indická jednička ve dvouhře Saina Nehwal, či vynikající dánská párařka Kamilla Rytter Juhl.

Dojmy BadmintonWebu: dobrá spíše pro technické typy

Ačkoliv jednou z propagovaných vlastností je zlepšená razance úderů, testovací tým se shodl na tom, že vhodnou volbou Yonex Nanoray 900 bude spíše pro technicky založené hráče. Výborně se s ní hrály zejména překvapivé údery, jež vyžadují zadržení ruky až do poslední chvíle: "Vyniká v rychlé rozehrávce, perfektní na rychlé údery bez nápřahu, drajvy, finty..." hodnotil například Pavel Drančák. Jak v deblové mezihře, tak i v singlové hře postavené na překvapivosti najde Yonex Nanoray 900 dobré uplatnění. "Je vhodná pro technické hráče, kteří rádi protihráče posílají do jiných rohů," zakončil Pavel trochu škodolibě své hodnocení.

Na výbornou dopadla raketa Yonex Nanoray 900 zejména v ploché mezihře a drajvech. Ty chválila také Magdalena Lajdová: "Údery odehrané bez nápřahu – velmi kvalitní, drajvy dobře létají od ruky." Miloslav Beznoska naopak pochválil především kontrolu a razanci útoku, raketu vidí jako vhodnou zejména pro páraře.

Testování Yonex Nanoray 900 neodhalilo žádnou zásadní slabinu v kontrole úderů, velmi dobře až výborně si vedla i při testování úderů obranných a základní singlové rozehrávce. Dá se tedy o ní hovořit jako o vhodné všestranné volbě i pro ty, kdo nemají přímo vyhraněný herní styl směrem "finty a překvapivost," ale rádi hrají rozmanitou škálu úderů.

Verdikt: nápřahy už nebudete potřebovat

Yonex Nanoray 900 si vedla v testování BadmintonWebu výborně. Kontrolu útočných úderů označili členové testovacího týmu jako výbornou (s průměrnou školní známkou 1,5) a stejně tak výbornou dostala i kontrola obranných úderů (dokonce s průměrnou školní známkou 1,3).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Nanoray 900 mužům i ženám, kteří patří mezi pokročilé, klubové, závodní či profi hráče, a naplno tak využijí její pokročilé technologie. Jde o vhodný model pro technicky zaměřené hráče a využijí jej jak singlisté, tak díky špičkové kontrole drajvů zejména páraři.

Verdikt: Yonex Nanoray 900 byl jedním z příjemných překvapení našeho testování – univerzální raketa bez slabin, která pomáhá s překvapivou hrou, zkrácením nápřahů a kontrolou úderů – prvky, které charakterizují moderní světový badminton. S nadsázkou by se dalo říci: "Na nápřahy zapomeňte – už je nebudete potřebovat..."

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [05.01.2015]

Diskuze k článku

08.05.2015 09:13
Xiomara
Vypade1 to, že junior četl česke9 dissuke. Na tento genie1lned ne1pad jsem narazil několikre1t. Děsne9, co mezi ne1mi choded 'malfdch Hitlerů', kteřed to mysled zcela dobře!Pre1vo na existenci - ano, Israel vznikl ne1silně. Jenže vtip je v tom, že takove9 jsou poče1tky většiny ste1tů - někdo někam přišel, někoho pobil nebo vyhnal a zem si přisvojil. V Evropě asi nened jedinfd ste1t, kterfd by takto nevznikl. A nevedm, zda vůbec někde je takovfd...Dlouhodobe9 řešened? Na vedc než pe1r desedtel let? Je1 si mysledm, že Israel je norme1lnedmi prostředky dlouhodobě neudržitelnfd. A jestli chce žedt obklopen radioaktivned poušted si nemysledm.
19.01.2015 22:33
Otakar
Naprosto souhlasím,s hodnocením,je velmi přesné,raketa má oproti mé druhé a to špíčkové VT 80 lepší součet známek a po delším hraní nebolí ruka.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.

Test rakety: Yonex ArcSaber 11

Otestovali jsme nový model útočné rakety společnosti Yonex, jehož ambasadorem je Taufik Hidayat. ArcSaber 11 sází na rychlý švih, tuhý rám a neutrální vyvážení. Díky svým vlastnostem bude špičkovou zbraní v rukou hráčů-univerzálů.

Test rakety: Yonex ArcSaber FB

Nový model rakety společnosti Yonex vystupuje svými parametry nejen ze série ArcSaber, ale i z celkové nabídky. Raketa, která váží pouze 73 gramů, spojuje lehkost s tuhým rámem a slibuje mimořádně rychlý švih. Jak si vedla v našem ...

Test rakety: Yonex Nanoray 800

Vyzkoušeli jsme jeden z top modelů raket společnosti Yonex. Nanoray 800 sází na špičkovou kontrolu úderů a lehčí hlava zajišťuje rychlou manipulaci s raketou i v deblové mezihře. Stala se raketa Nanoray 800 skutečným "králem ...

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.

Test rakety: Yonex Voltric i-Force

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě Yonex Voltric i-Force, která je zajímavým kompromisem mezi razancí a rychlou manipulací s raketou. Díky svým parametrům, ale také líbivému designu je ideální variantou pro ...


Tagy: raketa, nanoray, 900


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS