O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex Voltric Z-Force II

Na první pohled vypadá jako nenápadná "šedá myška". Raketa Yonex Voltric Z-Force II v sobě ale skrývá špičkové technologie a vynikající herní vlastnosti – ne náhodou je první volbou pro řadu profesionálních hráčů ve světě i u nás.

Testování probíhalo v rámci přípravy extraligových a ligových oddílů Sokol Meteor Praha Radotín a SK Prosek Praha. Testovací tým BadmintonWebu přitom tvořili jak dospělí hráči z kádru zmíněných celků, tak i nadějní junioři a žáci.

Na raketu Yonex Voltric Z-Force II jsme byli hodně zvědaví. Předchozí model Z-Force patřil mezi profi hráči k nejoblíbenějším a nová raketa už názvem počínaje na populárního předchůdce přímo navazuje. Představa, že do ruky dostaneme ještě lepší verzi Z-Force s "vychytanými muškami," zněla velmi lákavě. První pohled znamenal ale spíše zklamání. "Tohle je testovací prototyp?" ozývalo se při prvním spatření rakety, obzvláště z větší vzdálenosti. Velmi nenápadný design kombinující šedou a modrou barvu skutečně působil dojmem, že se jedná ještě o jakýsi "tovární", pracovní model. Nenechali jsme se však odradit a pustili se do zevrubného rozboru materiálů, technologií a zejména herních vlastností Yonex Voltric Z-Force II...

Technické parametry: kouzlo se skrývá uvnitř

Zásadním faktorem, který dává hráčům důvod "přestoupit" od stávající výbavy k Yonex Voltric Z-Force II, je její super-tenký a zároveň velmi tvrdý rám. Ten výrazně snižuje odpor vzduchu a dle měření výrobce by měl až o 10 procent zvýšit rychlost rakety při kontaktu s míčkem. Maximální pomoci přenosu energie do úderu a zároveň dokonalé kontrole úderů byl při návrhu podřízen výběr materiálů i návrh hlavy a celého rámu rakety.

Tak jako většina moderních modelů raket od společnosti Yonex je Yonex Voltric Z-Force II vyrobena z High Modulus Graphite, grafitové jádro pak doplňují částečky wolframu vložené na třech místech do rámu – dvě na horní části hlavy rakety, jedno pak u propojovacího "téčka". Tento známý Tri-Voltage systém je specifikem řady Voltric, které pomáhá přesunou větší procento hmotnosti rakety do hlavy a mění tedy vyvážení a pomáhá "pákovým efektem" zlepšovat razanci úderů.

Yonex Voltric Z-Force II měří 675 mm (standardní "prodloužená" délka rakety), výrobcem je označována jako velmi tuhá (pátý z pěti na stupnici tuhosti), raketa je vyvážená mírně do hlavy. Oficiální uváděná hmotnost rakety ve verzi 3U je přibližně 85 gramů, s výpletem se tedy vyšplhá na 92-93 gramů. Ze standardních technologií využívaných u aktuálních modelů raket společnosti Yonex nechybí systém průchodek s přidáním několika užších průchodek na čtyřech částech rámu pro zvětšení sweet spotu, izometrický tvar hlavy rakety, a také Nanometric technologie zesilování uhlíkových vazeb pro dosažení velmi úzkého rámu.

Právě Nanometric společně s aerodynamickou konstrukcí rámu a velmi úzkou hřídelkou rakety napomáhají dosažení rychlého švihu, vysoká tuhost zase zajišťuje silnou repulsi. Designu rakety dominuje černá barva s modrým vzorkováním.

Yonex Voltric Z-Force II patří k velmi populární raketě u hráčů světové špičky. Jejím oficiálním ambasadorem je světová jednička ve dvouhře mužů Lee Chong Wei, dále s ní hraje například thajská mistryně světa Ratchanok Intanon, nejlepší evropský badmintonista Jan O. Jorgensen, vynikající anglický deblista Chris Adcock i jeho partnerka v životě i na kurtu Gabrielle Adcock, jako svou raketu si ji pak zvolil i dlouhodobě nejlepší český singlista Petr Koukal.

Dojmy BadmintonWebu: nenápadná, ale špičková raketa

První dojem z nenápadného designu už byl popsán v úvodu recenze. Hodnocení "nenápadný" přitom neznamená "odbytý" – raketa je velmi vkusná, jen se vymyká trendu spíše výrazných barev a křiklavého vzorkování pro zdůraznění výjimečnosti rakety (srovnejte s modelem Nanoray Z-Speed). Konečný verdikt nad designem je tak spíše pozitivní: "Myslím si, že design je velmi povedený," píše například Jan Vorlík, a práce designerů si cení i jeho deblový spoluhráč Dean Brabec: "Raketa je svým designem velmi nenápadná a elegantní."

Vzhledem k vysoké tuhosti a vyvážení do hlavy nebylo divu, že u testovacího týmu BadmintonWebu uspěla raketa Yonex Voltric Z-Force II zejména v kategorii útočné hry. "Výborná shora pro singlisty, dobrá kontrola horních úderů," ocenil například Matěj Hubáček. Miloslav Beznoska měl s raketou "komplikovanější" vztah – "Velmi dobrá kontrola dropů a kraťasů na síti, smeče a rychlé míče se mi nehrály dobře," zhodnotil. Ve shodě se zbytkem testovacího týmu doporučuje raketu zejména pro singlisty.

Právě extrémní tuhost může být problémem pro řadu hráčů. Přestože raketa nabízí dobrou kontrolu, nepatří mezi ideální volby do deblových "šavlovaček" a rychlých výměn. "Raketa je vyvážená do hlavy a je velmi tuhá, což umožňuje lepší kontrolu a razanci ze zadní části kurtu. Při drivech je raketa méně ovladatelná a namáhá ruku," shrnul dojmy testovacího týmu Dean Brabec. Nejnadšenějším členem testovacího týmu pak byl jednoznačně Jan Vorlík – jako výbornou ohodnotil kontrolu obranných i útočných úderů a ve svém verdiktu píše: "Přijde mi, že je raketa úplně všestranná. Na to, jak je lehká, se s ní dají hrát tvrdé smeče."

Charakteristickým dojmem ze hry při testování Yonex Voltric Z-Force II byl pocit lehkosti a snadnosti vedení úderů jako dropy, seknuté míče, tažené obranné údery a překvapivá razance při smečích. Slabší byla při rychlých změnách držení rakety a také v obraně proti horním úderům.

Verdikt: ideální volba pro singlisty

Yonex Voltric Z-Force II si vedla v testování BadmintonWebu výborně. Kontrolu útočných úderů označili členové testovacího týmu jako výbornou (průměrná školní známka 1,5) a kontrolu obranných úderů zhodnotili jako velmi dobrou (s průměrem ve školním známkování 2,0).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Voltric Z-Force II spíše mužům vzhledem k extrémní tuhosti, ale díky univerzálním vlastnostem nejde o vyloženě nevhodnou raketu ani pro ženy. Tuhost je limitující i pro herní dovednosti – je třeba dobré úderové techniky, a tak raketu doporučujeme spíše středně pokročilým a pokročilým hráčům a samozřejmě také závodním hráčům. Jde o vhodný model rakety pro útočné pojetí hry ve dvouhře a také pro všestranný styl postavený na technice a rozmanitosti úderů.

Verdikt: Yonex Voltric Z-Force II potvrdil vysoká očekávání. Oproti svému předchůdci jde o tužší a razantnější model rakety, který podpoří útočné pojetí hry. Raketa je vhodná zejména pro singlisty a vhodně v sobě kombinuje rychlý švih, vysokou repulsi a přitom dobrou kontrolu nad údery.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [15.10.2014]

Diskuze k článku

13.03.2016 21:37
max
a raketa karakal se do testu nezařadí? Třeba KARAKAL B-65 FF ?
16.10.2014 15:15
Lukacz
Zdravím, budete testovat i raketu Yonex Nanoray 900? Podle specifikací bych měl zájem o pořízení, jen bych se chtěl utvrdit ještě např. z vašeho testování. Díky. L.
20.10.2014 01:05
Tomáš Krajča
Ano, test Nanoray 900 máme také v plánu.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...

Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologií

Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.

Viktor Axelsen přestupuje ke značce Yonex

Evropská naděje budoucích let Viktor Axelsen se rozhodl změnit značku raket a vybavení – jeho novou "zbraní" tak bude raketa Yonex ArcSaber 11.

Yonex Voltric 60: technická raketa pro ženy

Hledáte pružnou raketu, která podpoří vaši technickou hru? Nenápadný přírůstek do nové řady Yonex Voltric s číslovkou 60 vás určitě osloví. Testovací tým BadmintonWebu doporučuje Voltric 60 zejména ženám – a není to jen díky ...

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS