O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Yonex Arc Saber Z-Slash: nejrychlejší smeče na světě

Testovací tým BadmintonWebu hodnotí špičkový model rakety: Yonex Arc Saber Z-Slash. Jak se špičkovým závodním hráčům, oporám extraligových družstev a badmintonovým odborníkům líbila raketa, s níž Tan Boon Heong vytvořil rychlostní rekord ve smečování?

Technické parametry: menší hlava, ale ďábelská rychlost

Yonex Arc Saber Z-Slash je výstavním modelem řady Arc Saber a raketou, o níž jste už určitě slyšeli: právě s touto raketou byl totiž překonán rychlostní rekord ve smečování. V laboratorních podmínkách dosáhl malajsijský deblista Tan Boon Heong rychlosti 421 km/h (video si můžete prohlédnout na YouTube). Už z toho je zřejmé, co bylo hlavním záměrem designerů "slashky" – pomoci agresivním hráčům, aby mohli smečovat maximální možnou rychlostí.

Z-Slash patří mezi takzvané "slim" rakety, její rám je nejtenčí, jaký kdy Yonex vyrobil. Mezi klíčové parametry patří zmenšená hlava rakety, která snižuje odpor vzduchu a zlepšuje cit, razanci a kontrolu úderu. Dále tenký a prodloužený shaft (tyčka) – opět s cílem minimalizovat odpor vzduchu. A také nový design "control cap", tedy spojovacího osmihranu mezi tyčkou rakety a držátkem. Horní část hlavy rakety je vyrobena z H.T. Grafitu (High Tensile Graphite), strany rámu z CS Carbonu Nanotube. V tyčce jsou použity elastické materiály Super HMG (High Modulus Graphite) a Ultra PEF.

Hmotnost rakety uváděná výrobcem je 85 g bez výpletu, včetně výpletu pak okolo 91 gramů. Raketa patří mezi takzvané "longovky", je dlouhá 675 mm. Raketa je výrobcem označena jako tuhá (čtvrtý z pěti stupňů tuhosti). Yonex ArcSaber Z-Slash má žluto-červený design a výrobce krom jiných i z důvodu barevného sladění doporučuje žlutý výplet Yonex BG 80. Raketa je doporučována jako vhodná pro útočnou a razantní hru. Ze světových hráčů používají raketu Z-Slash například Taufik Hidayat, Robert Mateusiak nebo Sony Dwi Kuncoro, z české špičky si raketu Z-Slash vybral Daniel Skrčený. Doporučená maloobchodní cena Yonex ArcSaber Z-Slash je 3 850 Kč.

Dojmy BadmintonWebu: tohle je zbraň hromadného ničení!

Raketu testovalo osm hráčů z nejužší domácí špičky včetně medailistů z mistrovství republiky v párových disciplínách i dvouhře. Pro srovnání pak nabízíme i názor skupiny šesti juniorů a juniorek. Hráči se vesměs shodli na velmi dobré až výborné kontrole útočných úderů: nikdo nehodnotil nižší známkou než dvojkou a převažující názor nejlépe dokumentuje stručné hodnocení Marka Tellera: "Umožňuje dosáhnout velké razance úderů." Hráči se shodují na pozitivních dojmech z menší hlavy a užšího rámu. "Raketa má menší hlavu a oproti jiným útočným raketám i užší rám, tudíž je velice rychlá při manipulaci. Zejména při horních úderech umožňuje nejrychlejší možný švih," uvedl ve svém hodnocení Ondřej Kopřiva, "Tloušťka rámu je její výhodou,  kdo si raketu pořídí tuto výhodu pozná ;)" dodává ještě Daniel Skrčený. Názory se ovšem rozcházejí, pokud jde o kontrolu obranných úderů.

"Tato raketa je určena k jedinému účelu: Maximálně zvýšit razanci smeče a tvrdých ůderů. Doporučuji jen pravověrným „rubačům“, kteří smečují vždy a ze všech pozic a kteří mají nad postelí plakát některého z pánů Chen Xu, Zhendong Guo," hodnotí Tomáš Kopřiva. Polovina nejlepší české deblové dvojice ohodnotila kontrolu obranných úderů dokonce podprůměrnou známkou. Ostatní testující ale oponují. "Vhodná pro útočnou hru, ale při technických kouscích také nezklame," tvrdí Mikuláš Skála, "Pocitově raketa vyrobena převážně pro útočné pojetí hry. Přesto mi osobně sedla o trochu lépe při obraně, kdy je kontrola úderů opravdu naprosto jedinečná," dodává dokonce Ivo Stoklas. A s přihlédnutím k faktu, že Daniel Skrčený, který si ArcSaber Z-Slash vybral jako svůj "pracovní nástroj", hodnotí kontrolu obranných úderů jako výbornou a dokonce o známku lépe než kontrolu úderů útočných, musíme říci, že obranné schopnosti této typicky útočné rakety byly pro náš testovací tým velmi přijemným překvapením.

Zatímco u hodnocení úderů se členové testovacího týmu ve svých názorech rozcházeli, u doporučení hodnotili takřka jednohlasně. Yonex ArcSaber Z-Slash není určený pro juniory, juniorky a ženy: jeho útočných schopností využijí nejlépe především muži. Stejně tak se nejedná o raketu vhodnou pro začátečníky a středně pokročilé: Z-Slash naplno využijí pouze závodní hráči. "Jen pro zkušené a silné," vystihuje to v závěru svého hodnocení Tomáš Kopřiva. Že je potřeba se s tuhou a velmi specifickou raketou srovnat, dokladuje i opačný názor Jana Řasy z testovacího týmu juniorů, který dokonce tvrdí: "Raketa nemá mušku." Pokud jde o doporučení stylu hry, není nad čím bádat: Z-Slash se hodí pro útočný styl hry s převahou smečů a rychlých úderů.

Tématem k diskusi u členů testovacího týmu byl výrazný design rakety. Yonex použil na hlavě rakety i shaftu jasně žlutou barvu a Z-Slash tak doopravdy nepřehlédnete. "Design je pěkný, raketa "svítí"," všimla si například Michaela Zelinková z juniorského testovacího týmu. Jasné barvy se ale líbily všem "dětem". "Barevná kombinace je příjemná, veselá," přidává se k nim i Daniel Skrčený, ovšem Ondřej Kopřiva nesouhlasí: "Design je trochu slabší, protože u nekvalifikovaných zájemců může vyvolat dojem amatérské rakety z obchodního domu…" Pravdou je, že Z-Slash působí tak trochu jako ničivá zbraň komiksového superhrdiny: taková image však raketě, která překonala rychlostní rekord ve smečování a má sloužit jako symbol moderní, agresivní hry, docela svědčí.

Verdikt: útok doplňuje i špičková obrana

Yonex ArcSaber Z-Slash si vedl v testování BadmintonWebu výtečně. Kontrolu útočných úderů hodnotíme jako výbornou s průměrnou známkou 1,4 (pro srovnání, junioři hodnotili známkou 1,67). Kontrola obranných úderů je velmi dobrá, testovací tým udělil známku 1,75 (junioři pro srovnání udělili čistou dvojku).

BadmintonWeb doporučuje Yonex ArcSaber Z-Slash pouze mužům a zkušeným, závodním hráčům, kteří dokážou využít naplno potenciál tužší rakety s menší hlavou a užším rámem. Raketa vyžaduje velmi dobrou úderovou techniku.

Yonex ArcSaber Z-Slash je vhodný pro útočný styl hry - hráči, kteří spoléhají na tvrdé smeče, budou nadšeni rychlými a razantními údery. Důležité však je, že nejde o jednoúčelovou "rubací" raketu: výborný útok je podpořen i nečekaně dobrou obranou. Hráči s obranným či technickým stylem hry by však měli sáhnout po jiných modelech.

Verdikt: tuhle raketu na první pohled určitě nepřehlédnete, a to nejen pro její jasně žlutou barvu. Designeři Yonexu uspěli ve snaze, aby kladla při úderu co nejmenší odpor vzduchu. K našemu překvapení nejde jen o útočnou "zbraň hromadného ničení", ale o špičkovou všestrannou raketu pro hráče s agresivním stylem hry.

Raketu testovali: mistr republiky i extraligoví hráči

Pavel Drančák, mistr ČR ve čtyřhře 2009 a 2010, hráč extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín, vedoucí hráč českého žebříčku smíšené čtyřhry

Tomáš a Ondřej Kopřivovi, trojnásobní stříbrní medailisté z MČR ve čtyřhře, nejlepší český deblový pár na světovém žebříčku, reprezentanti ČR

Daniel Skrčený, Mikuláš Skála, Ivo Stoklas, Marek Teller, Petr Hošek, hráči extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín

Juniorský testovací tým: Martin Kondr, Michaela Zelinková, Jakub Klubal, Jan Řasa, Tomáš Svoboda, Berta Ausbergerová

 

Hodnocení profi testovacího týmu BadmintonWeb.cz:


disciplína/hodnotil

Pavel Drančák

Daniel Skrčený

Tomáš Kopřiva

Ondřej Kopřiva

Mikuláš Skála

Ivo Stoklas

Marek Teller

Petr Hošek

Kontrola útočných úderů

1

2

1

2

1

1,5

2

1

Kontrola obranných úderů

2

1

4

1

1

1

2

2

 

Doporučení

 

Junioři/juniorky

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Ženy

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Muži

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Začátečník

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Středně pokročilý

ne

ne

ne

ano

ne

ne

ne

ne

Profi

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Útočné pojetí hry

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Obranné pojetí hry

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Technické pojetí hry

ne

ne

ne

ano

ne

ne

ano

ne


Daniel Skrčený: "Raketu jsem si vybral pro svojí hru, kdy raketa splňuje moje požadavky na rozmanitost údery a její vyvážení umožňuje rychlý přechod z obrany na útok. Drobná nevýhoda jsou údery u sítě, hráč musí přizpůsobit svou hru tuhosti rámu. Tloušťka rámu je její výhodou,  kdo si raketu pořídí tuto výhodu pozná ;). Barevná kombinace je příjemná, veselá."
Tomáš Kopřiva: "Tato raketa je určena k jedinému účelu: Maximálně zvýšit razanci smeče a tvrdých ůderů. Doporučuji jen pravověrným „rubačům“, kteří smečují vždy a ze všech pozic a kteří mají nad postelí plakát některého z pánů Chen Xu, Zhendong Guo.Menší hlava nemusí sedět každému, ale zvýšení razance je opravdu znát, úder je veden výborně. Jen pro zkušené a silné.  "
Ondřej Kopřiva: "Raketa má menší hlavu a oproti jiným útočným raketám (Armortec 900 Power i Technique) i užší rám, tudíž je velice rychlá při manipulaci. Zejména při horních úderech umožňuje nejrychlejší možný švih. Osobně mi připadá jako nejuniverzálnější ze všech testovaných raket, protože se s ní i dobře manipuluje kolem sítě. Design je trochu slabší, protože u nekvalifikovaných zájemců může vyvolat dojem amatérské rakety z obchodního domu… "
Pavel Drančák: "Tužší raketa, vyvážená do hlavy, na útočnou hru. Žlutá barva a malá hlava pomůže při razantních úderech :)"
Mikuláš Skála: "Parádní raketa! Výborná kontrola i vedení úderu. Vhodná pro útočnou hru, ale při technických kouscích také nezklame."
Ivo Stoklas: "Naprosto nepřehlédnutelný design. Téměř výborné útočné vlastnosti rakety. Pocitově raketa vyrobena převážně pro útočné pojetí hry. Přesto mi osobně sedla o trochu lépe při obraně, kdy je kontrola úderů opravdu naprosto jedinečná."
Marek Teller: "Umožňuje dosáhnout velké razance úderů."
Petr Hošek: "Raketa vyvážená více do hlavy pro útočnou, razantní hru, ne tolik technickou."


Hodnocení testovacího týmu juniorů:


disciplína/hodnotil

Martin Kondr

Michaela Zelinková

Jakub Klubal

Jan Řasa

Berta Ausbergerová

Tomáš Svoboda

Kontrola útočných úderů

1

2

1

3

2

1

Kontrola obranných úderů

2

2

2

3

1

2

 

Doporučení

 

Junioři/juniorky

ne

ano

ano

ne

ne

ne

Ženy

ne

ano

ne

ne

ne

ne

Muži

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Začátečník

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Středně pokročilý

ne

ano

ano

ne

ano

ne

Profi

ano

ne

ano

ano

ano

ano

Útočné pojetí hry

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Obranné pojetí hry

ne

ne

ne

ne

ne

ne

Technické pojetí hry

ne

ne

ne

ne

ne

ne


Martin Kondr: "Výborná raketa pro tvrdé smeče a silové údery. Zajímavý design."
Michaela Zelinková: "Smeče se mi hrají dobře, dropy též, obranné údery také nejsou nejhorší. Design je pěkný, raketa "svítí"."
Jakub Klubal: "Raketa je velmi pružná a když se dobře trefíte, je to rána. Design velmi pěkný."
Jan Řasa: "Raketa nemá mušku, na rozdíl od NanoSpeed 9900 jsem se trefoval do okolí vybraného místa jen asi 6x z deseti pokusů. Ale razance smeče byla ohromující."
Berta Ausbergerová: "Smeče jsou velmi dobré, obrana průměrná."
Tomáš Svoboda: "Hraje se mi s raketou dobře, hlavně klíry a útočné údery. Design je dobrý."

Raketu Yonex Arcsaber Z-Slash najdete v nabídce SportObchod.cz.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [20.12.2010]

Diskuze k článku

27.11.2012 11:59
Zuhal
Dobre pondelni rano vsem,jak jsem HRDY na krnasou svoji zemi,ktera i za cenu prodelecnych raket(kassam-cca 300 $,1 rakera Kipat Barzel-tisice $),ale u nas v Izraeli je lidsky zivot na 1.miste,byt jak uz jsem psal,rakety jsou neekonomicke.Jen mam strach,ze vcerejsich zprav vyplynulo,ze nejsou penize na dalsi baterie Kipat Barzel,ktere by ochranilo i mensi mestecka i Kibucy,ktere trpi vice nez Askelon ci Asdod.Ale בעזרת השם.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem ...

Test rakety: Yonex ArcSaber 11

Otestovali jsme nový model útočné rakety společnosti Yonex, jehož ambasadorem je Taufik Hidayat. ArcSaber 11 sází na rychlý švih, tuhý rám a neutrální vyvážení. Díky svým vlastnostem bude špičkovou zbraní v rukou hráčů-univerzálů.

Test rakety: Yonex ArcSaber FB

Nový model rakety společnosti Yonex vystupuje svými parametry nejen ze série ArcSaber, ale i z celkové nabídky. Raketa, která váží pouze 73 gramů, spojuje lehkost s tuhým rámem a slibuje mimořádně rychlý švih. Jak si vedla v našem ...

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...

Yonex ArcSaber 008: raketa pro tvrdé smečaře

Testovací tým BadmintonWeb.cz se podíval na zoubek Yonex ArcSaber 008. Cenově dostupný model rakety pro středně pokročilé hráče zaujal zejména svou razancí úderů, raketa se hodí pro zlepšování herních dovedností.

Testovací tým BadmintonWeb.cz se představuje

Přemýšlíte, jakou si vybrat raketu? Pomoci vám mohou recenze BadmintonWebu. Do testování pro náš server se zapojují špičkoví hráči: mezi jinými mistr ČR Pavel Drančák, elitní deblový pár Tomáš a Ondřej Kopřivovi a řada opor ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS