O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem chtěl Camillu, jako všichni kluci do té doby, než skončila a my se přeorientovali na Gail Emmsovou.

Ve svých třinácti jsem byl velký jako mnozí obyčejní kluci v jedenácti, měl jsem sílu dvou poctivých komárů, když se do toho pořádně opřou, a věděl jsem, že ještě potrvá, než moje smeče ohrozí alespoň chronické revmatiky o slepecké holi. Něco jsem ale vedle snění (poctivě děleném mezi sny o Peterovi a o Camille) mohl udělat hned. Vytáhnout ze své rakety Yonex Isometric staré struny a naplést si ji na „poctivých“ Gadeovských čtrnáct kilo.

Jistěže mi nikde čtrnáct kilo do rakety, která byla stavěna na deset a půl, dát nechtěli. Vyžebral jsem si jedenáct a kousek a hrdě kráčel na trénink s pocitem, že jsem svojí hvězdě alespoň o stupínek blíž. Teď už ty smeče musejí jít samy, bylo mi jasné.

Nemohl jsem se mýlit víc!

Za děsivého zvuku se mi podařilo dát několik klírů do poloviny kurtu, jednu drtivou smeč do sítě a spoustu zoufale nepřesných podání a kraťasů. Načež jsem se frustrovaně opřel do nejbližšího výhozu a struny praskly kousek od horního okraje hlavy rakety. Měl jsem se poučit, že za nečisté údery se s tvrdým výpletem platí trojnásobně, že kdo si chce naplést rakety tvrdě, musí mít špičkovou techniku, a v neposlední řadě, že dobrá kontrola i razance je svázána se silovými předpoklady. Lakonicky řečeno: měl jsem vědět, že na jedenáct kilo jsem ještě malej frajer.

Nebudu ze sebe dělat zatvrzelého ignoranta. Došlo mi to asi už u pátého výpletu, když se naši začínali podivovat nad náhle zvýšenou spotřebou materiálu a já prohrál na tréninku i s kluky, kterým jsme výsměšně říkali „kapitán Minařík“ a „Santa Klaus“.

Dneska už vím, co jsem udělal za chybu. Že měkčí výplet znamená větší sweet spot, že příliš tvrdé napletení může zničit rám a vyžaduje sílu i techniku na špičkové úrovni, že bych se neměl divit, když přeplétám raketu každých 14 dní, protože hraju „jako prase“. Dneska si pletu rakety na 11 kilogramů a předu spokojeností, i když do Gadeho – teď už obdivovaného veterána s neutuchajícím apetitem na mladší, asijské hvězdy – mám pořád hodně daleko.

A všechny svoje vyplétací zákazníky od podlahy, ale zcela upřímně varuji: čím tvrdší, tím lepší, možná platí, ale jen pokud na to máte koule...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [12.07.2011]

Diskuze k článku

25.11.2012 12:50
Juan
Vedm, že to hovno! Můj doktor mi řekl, že vlatsně něco podobne9ho, ​​i když ve skutečnosti ochotni mi pomoci pochopit (i přes svou ve1hu), ale ona mi doporučil ztre1tě 45 liber během těhotenstved a take9 (i to jako co?), ale vedm, že me1m hodně ve1hy volne9.VA:F [1.9.13_1145]please wait...VA:F [1.9.13_1145](from 0 votes)

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Zlomené brko Petra Mazúra: Ukradený bekhend

Čtěte detektivní příběh z prostředí závodního badmintonu; pilotní článek nové rubriky a zároveň autorské představení Petra Mazúra: těšínského badmintonisty, který hájí barvy pražského Proseka.

Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologií

Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?

Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraň

Testovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.

Yonex NanoSpeed 9900: raketa pro deblové hračičky

Většina nových raket podporuje především agresivní, útočný styl. Ale co badmintonisté – technici a "psi obranáři" – mají s čím hrát? Odpovědí může být raketa Yonex NanoSpeed 9900, poslední model řady, která se snaží dosáhnout ...

Yonex NanoSpeed 850: univerzální raketa "pro každého"

Vedle špičkových modelů profesionálních raket se náš tým podíval i na levnější rakety, které mohou posloužit začátečníkům i mírně pokročilým. Předností Yonex NanoSpeed 850 je zejména její univerzálnost.

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS