O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem chtěl Camillu, jako všichni kluci do té doby, než skončila a my se přeorientovali na Gail Emmsovou.

Ve svých třinácti jsem byl velký jako mnozí obyčejní kluci v jedenácti, měl jsem sílu dvou poctivých komárů, když se do toho pořádně opřou, a věděl jsem, že ještě potrvá, než moje smeče ohrozí alespoň chronické revmatiky o slepecké holi. Něco jsem ale vedle snění (poctivě děleném mezi sny o Peterovi a o Camille) mohl udělat hned. Vytáhnout ze své rakety Yonex Isometric staré struny a naplést si ji na „poctivých“ Gadeovských čtrnáct kilo.

Jistěže mi nikde čtrnáct kilo do rakety, která byla stavěna na deset a půl, dát nechtěli. Vyžebral jsem si jedenáct a kousek a hrdě kráčel na trénink s pocitem, že jsem svojí hvězdě alespoň o stupínek blíž. Teď už ty smeče musejí jít samy, bylo mi jasné.

Nemohl jsem se mýlit víc!

Za děsivého zvuku se mi podařilo dát několik klírů do poloviny kurtu, jednu drtivou smeč do sítě a spoustu zoufale nepřesných podání a kraťasů. Načež jsem se frustrovaně opřel do nejbližšího výhozu a struny praskly kousek od horního okraje hlavy rakety. Měl jsem se poučit, že za nečisté údery se s tvrdým výpletem platí trojnásobně, že kdo si chce naplést rakety tvrdě, musí mít špičkovou techniku, a v neposlední řadě, že dobrá kontrola i razance je svázána se silovými předpoklady. Lakonicky řečeno: měl jsem vědět, že na jedenáct kilo jsem ještě malej frajer.

Nebudu ze sebe dělat zatvrzelého ignoranta. Došlo mi to asi už u pátého výpletu, když se naši začínali podivovat nad náhle zvýšenou spotřebou materiálu a já prohrál na tréninku i s kluky, kterým jsme výsměšně říkali „kapitán Minařík“ a „Santa Klaus“.

Dneska už vím, co jsem udělal za chybu. Že měkčí výplet znamená větší sweet spot, že příliš tvrdé napletení může zničit rám a vyžaduje sílu i techniku na špičkové úrovni, že bych se neměl divit, když přeplétám raketu každých 14 dní, protože hraju „jako prase“. Dneska si pletu rakety na 11 kilogramů a předu spokojeností, i když do Gadeho – teď už obdivovaného veterána s neutuchajícím apetitem na mladší, asijské hvězdy – mám pořád hodně daleko.

A všechny svoje vyplétací zákazníky od podlahy, ale zcela upřímně varuji: čím tvrdší, tím lepší, možná platí, ale jen pokud na to máte koule...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [12.07.2011]

Diskuze k článku

25.11.2012 12:50
Juan
Vedm, že to hovno! Můj doktor mi řekl, že vlatsně něco podobne9ho, ​​i když ve skutečnosti ochotni mi pomoci pochopit (i přes svou ve1hu), ale ona mi doporučil ztre1tě 45 liber během těhotenstved a take9 (i to jako co?), ale vedm, že me1m hodně ve1hy volne9.VA:F [1.9.13_1145]please wait...VA:F [1.9.13_1145](from 0 votes)

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

8 badmintonových termínů tak, jak je zaručeně nepoznáte

Když vám soupeř zahraje na "obrácenou ploutev," pošle "rouru" nebo sklapne jeho "past na motýly," bude vám jasné, že jde o velmi specifické badmintonové termíny, nesrozumitelné někomu, kdo nikdy nedržel v ruce raketu. Proč se ale ...

S čím hrají mistři: rakety hráčů světové špičky

Nejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...

Jak se vyrábí badmintonové rakety

Dobrá raketa vám vítězství v zápase nezajistí – může ale hodně pomoci. Na to, jak se během let proměnilo vybavení špičkových hráčů, se zaměřil pořad čínské televize. Sledujte, jak se vyrábí moderní rakety a jak vznikají péřové ...

Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraň

Testovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.

Yonex NanoSpeed 850: univerzální raketa "pro každého"

Vedle špičkových modelů profesionálních raket se náš tým podíval i na levnější rakety, které mohou posloužit začátečníkům i mírně pokročilým. Předností Yonex NanoSpeed 850 je zejména její univerzálnost.

Yonex NanoSpeed 9900: raketa pro deblové hračičky

Většina nových raket podporuje především agresivní, útočný styl. Ale co badmintonisté – technici a "psi obranáři" – mají s čím hrát? Odpovědí může být raketa Yonex NanoSpeed 9900, poslední model řady, která se snaží dosáhnout ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!