O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Test rakety: Yonex ArcSaber FB

Nový model rakety společnosti Yonex vystupuje svými parametry nejen ze série ArcSaber, ale i z celkové nabídky. Raketa, která váží pouze 73 gramů, spojuje lehkost s tuhým rámem a slibuje mimořádně rychlý švih. Jak si vedla v našem testování?

Yonex ArcSaber FlashBoost už na první pohled zaujme slušivým designem, který kombinuje jasnou modrou barvu s limetkově zelenou, černou a bílou. Jde o raketu, jejíž parametry vybočují z řady – tak jako většina hráčů jsme si tedy před testováním kladli otázku, jak obstojí superlehká raketa v konkurenci průměrně o 15-20 gramů težších modelů. Naše očekávání byla pozitivní v technické a rychlé, drajvové hře. Skeptičtější jsme byli ke schopnostem rakety generovat razanci v útočných úderech a obecně ve hře ze zadní části kurtu.

Testování rakety probíhalo v ligovém oddílu SK Prosek Praha pod vedením trenéra Tomáše Krajči za účasti závodních hráčů i talentovaných juniorů.

Technické parametry: mimořádná lehkost, která zrychluje švih

Při popisu technických parametrů Yonex ArcSaber FB musíme pochopitelně začít u hmotnosti – ta je pouhých 73 gramů, jde tedy o nejlehčí raketu v nabídce Yonexu a v celé historii této společnosti. Podle oficiálních materiálů by to mělo znamenat zrychlení švihu při stejné síle až o 30 %. Doporučený herní styl je všestranná hra a jako faktor, který by měl raketu povýšit nad konkurenční modely, je vyzdvihována obrana; lépe řečeno protiútok. Díky rychlosti manipulace s lehčí raketou bude možné více útočných úderů soupeře zastavovat dříve a přecházet z obrany do aktivního tlaku.

Tak jako většina moderních raket má Yonex ArcSaber FB některé standardní parametry: prodlouženou délku 675 mm, její vyvážení je 307 mm, tedy na střed rakety bez výraznějšího výkyvu k vyvážení do držátka či do hlavy. Velikost gripu je G4, raketa má tedy užší držátko. Yonex ArcSaber FB je výrobcem označen jako tuhá raketa (čtvrtý z pěti stupňů tuhosti).

Raketa je poměrně zajímavá svými materiály. Za zmiňovanou lehkostí stojí využití nového materiálu Nanometric. Jádro rakety je tvořeno "starým známým" HMG, tedy High-Modulus Graphite, zabudovaným téčkem a Cup-Stack Carbon Nanotubes, nanopohárky, které po stranách hlavy rakety zvyšují elasticitu. Nanometric pak zesiluje vazby mezi grafitovými vlákny a ve výsledku umožňuje vytvořit až o 60 % tenčí rám při zachování obdobné tuhosti.

Yonex ArcSaber FB patří mezi rakety využívané světovými hráči. Hraje s ní například Mohammad Ahsan (spolu s Hendrou Setiawanem vítěz dvou posledních turnajů Super Series v deblu), thajská singlistka Ratchanok Inthanonová, či dánský deblista Carsten Mogensen.

Dojmy BadmintonWebu: skvělá v drajvech a na síti

Raketě Yonex ArcSaber FB se i díky její zkratce mezi (jistě nejen) českými hráči přezdívá "facebookovka" podle populární sociální sítě. Svádí k tomu i její design s převahou jasné modré barvy, která je citlivě zkombinována se zelenou a černou, takže to raketě doopravdy sluší. Jde o výrazný a stylový kousek, vhodný jak pro muže, tak i pro ženy.

Při samotné hře se potvrdila jen část obav z "výkonu" rakety při razantních úderech. Při hraní klírů a smečů bylo pro hráče náročnější správně načasovat stisk a zrychlení švihu, relativně často docházelo k zahrání "tupých" úderů. Paradoxně se tak testující tým shodl, že si Yonex ArcSaber FB vede lépe při zahrávání stick smeče než u plné smeče z výskoku: delší smyčka a větší síla už nebyla v úderu zužitkována, do té míry, že rychlá smeč zahrávaná jen předloktím měla lepší parametry. Yonex ArcSaber FB rozhodně nepatří mezi úderné útočné rakety, ale dovede to částečně vykompenzovat právě velmi rychlými stick smeči, po kterých je bleskově připravena pokračovat v útoku.

Přímo radostí bylo s raketou hrát drajvové výměny a rychlé deblové míče na síti. Díky její lehkosti se po zahrání pouze stiskem či mírnou rotací rychle vrací do připravené pozice a je tak možné například sklepnout více míčů na síti po sobě, anebo změnit směr v drajvové přestřelce. Pozitivem také je, že i při delší výměně, kdy musí hráč mít ruku s raketou připravenou nahoře, není díky menší hmotnosti tak unaven. V obraně je raketa opět velmi dobrá, a to zejména pro krátkou naraženou obranu, slabší je při obraně drajvové a dlouhé.

Ačkoli je raketa označena výrobcem jako tuhá, pocitově míří spíše někam ke střednímu stupni tuhosti, s čímž zřejmě souvisí i horší pocit z hraní klírů a smečů. Není to raketa, která by vedla sama ruku, ale díky lehkosti nevyžaduje super silného hráče, aby s ní bylo možné hrát rychlé míče na druhou stranu kurtu. Velmi dobré podání a příjem i míče okolo sítě by z ní mohly dělat vhodnou volbu pro hráče, kteří se v těchto situacích vyžívají, nebo je to dáno taktickým úkolem (ženy v mixu).

Verdikt: vhodná volba pro síťové hráče či hráčky v mixu

Yonex ArcSaber FB si vedl v testování BadmintonWebu velmi dobře. Kontrolu útočných úderů hodnotili testující jako dobrou (průměrnou školní známkou 3,2). Naopak kontrolu obranných úderů hodnotili členové testovacího týmu jako výbornou (se školní známkou v průměru 1,5).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex ArcSaber FB mužům, ženám i juniorům, kteří sázejí zejména na obrannou hru podpořenou kvalitní hrou na síti. Vzhledem k nárokům na přesnost zásahů při horních úderech doporučujeme raketu profi a závodním hráčům či pokročilým amatérským hráčům se zvládnutou úderovou technikou pro plné využití potenciálu rakety. Yonex ArcSaber FB je vhodnou volbou pro síťové hráče v deblu či ženy v mixu.

Verdikt: Yonex ArcSaber FB je velmi atypická raketa, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět. Před nákupem vřele doporučujeme její otestování. Díky nízké hmotnosti je mimořádně lehká a rychlá v drajvech, skvěle se s ní hrají stick smashe a je radost s ní hrát na síti. Slabinou ale i přes rychlý švih zůstaly údery ze zadní části kurtu, zejména klíry a smeče.

Koupit raketu Yonex Arcsaber FB

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [30.06.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Test rakety: Yonex Nanoray 900

Rychlost, obratnost, razance – těmito slovy charakterizuje výrobce raketu Yonex Nanoray 900. Poslední přírůstek do aktuální řady rakety společnosti Yonex se osvědčil jako zajímavá varianta pro útočnou i všestrannou hru.

Test rakety: Yonex Voltric Z-Force II

Na první pohled vypadá jako nenápadná "šedá myška". Raketa Yonex Voltric Z-Force II v sobě ale skrývá špičkové technologie a vynikající herní vlastnosti – ne náhodou je první volbou pro řadu profesionálních hráčů ve světě i u nás.

Test rakety: Yonex Voltric i-Force

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě Yonex Voltric i-Force, která je zajímavým kompromisem mezi razancí a rychlou manipulací s raketou. Díky svým parametrům, ale také líbivému designu je ideální variantou pro ...

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.

Viktor Axelsen přestupuje ke značce Yonex

Evropská naděje budoucích let Viktor Axelsen se rozhodl změnit značku raket a vybavení – jeho novou "zbraní" tak bude raketa Yonex ArcSaber 11.

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS