O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Yonex Nanoray 700 FX: tip pro technické hráče

Sérií testů aktuálních modelů raket otevírá Yonex Nanoray 700 FX. Raketa z nové řady zaujme především ty, kdo sázejí na technickou hru s rychlým přechodem do útoku.

Technické parametry: tenčí rám a přilnavá pryskyřice

Předvánoční sérii testů badmintonových raket zahajujeme modelem Yonex Nanoray 700 FX. Zbrusu nová série raket svou filozofií navazuje na řadu Nanospeed. Mělo by tedy jít o rakety vyvážené spíše do držátka či univerzálně, vhodné pro rychlou drivovou hru, technické údery a výbornou kontrolu. Raketa je podobně jako všechny přední modely raket společnosti Yonex vyrobena z High Modulus Graphite a X-Fullerene. Specialitou je použití Toughlex - přilnavé pryskyřice, která je zabudovaná na obou stranách rámu na 3. a 9. hodině. Cílem je zvýšení pružnosti rakety a její repulse, aby bylo možné zahrávat klíry či smeče s menší námahou. Podle oficiálního popisu se použitím materiálu Toughlex zvyšuje elasticita rakety o 9 %, pevnost o 6 % a trvanlivost o 8 %. Další použitou novinkou je New Aero Frame - nová konstrukce hlavy rakety spočívá v rozdílném průměru (tloušťce) rámu v jeho vrchní a spodní části, vrchní část je tenčí, čímž se snižuje odpor vzduchu a zvyšuje rychlost hlavy.

Yonex Nanoray 700 FX patří jako většina moderních raket mezi tzv. "longovky" – měří tedy 675 mm. Verze 3U, kterou jsme testovali, váží 85 gramů (s výpletem tedy cca 91-93 g), v ČR je dostupná ještě o 5 g lehčí verze 4U. Je to raketa vyvážená do držátka a je středně pružná (třetí z pěti stupňů tuhosti v měření společnosti Yonex). Barva rakety je jasně oranžová.

Z technického popisu je znát, že máme tu čest s moderním modelem nové řady, která sází na technologické novinky. Cílem je zachování maximální rychlosti, ale přitom dobré repulse a kontroly nad údery. Yonex Nanoray 700 FX by tak měla být všestranná raketa zejména pro hráče-techniky.

Dojmy BadmintonWebu:

Testující hráči zaznamenali, že jde o raketu lehkou do hlavy – ve svém hodnocení to hned jako první věc uvádí například Ivo Stoklas nebo Hana Kollarová. Pro ženy může jít o důležitější vlastnost než pro muže – není divu, že Hanka píše: "Dobrá pro ženy a juniory s aktivním celodvorcovým pojetím." Shoduje se s ní i Jan Fröhlich: "All-around raketa. Dobrá pro singlisty nebo útočnější singlistky," doporučuje rovnou.

Zmíněná lehkost může ale mít i své stinné stránky: "Výborná při rychlých drajvových výměnách. Bezvadná kontrola úderů. Bohužel to vše způsobuje, že chybí potřebná síla pro hraní úderů až na zadní lajnu," hodnotí poněkud ambivalentně Ivo Stoklas. Neshodne se ani kontrolní skupina juniorů – těm mladším (Šárka Vlášková, Vašek Palán) raketa sedí, naopak u Jonáše Petřeka se její pružnost nesetkala s pochopením. Martin Kondr hodnotí možná překvapivě: "Velmi univerzální raketa vhodná i pro velmi útočnou hru. Skvělá kontrola celé škály úderů." Jinak se ale testující shodnou na doporučení pro technické hráče. "Vhodné pro hráče s dobrou technikou úderů," píše Marek Teller. Pavel Drančák si pomáhá srovnáním s jinou raketou z nabídky Yonexu: "Oproti Voltricu 60 méně do hlavy, super kontrola při obranných úderech. Dobrá volba pro obranáře."

Střídavou odezvu má i jasně oranžový design. Zatímco Ivo Stoklas je s ním spokojen, Martin Kondr jej hodnotí jako nevýrazný. Příznivější jsou junioři, kteří podobu rakety hodnotí vesměs pozitivně.

Verdikt: velmi dobrá univerzální volba

Raketa Yonex Nanoray 700 FX si vedla v testování BadmintonWebu solidně. Kontrolu útočných úderů hodnotí testovací tým jako velmi dobrou (průměrná známka 1,9 bodu, junioři byli o něco přísnější a udělili 2,5), kontrolu obranných úderů hodnotí jako výbornou až velmi dobrou (průměrná známka 1,6 bodu, junioři se shodli opět na 2,5).

BadmintonWeb doporučuje raketu Yonex Nanoray 700 FX především juniorům, juniorkám a dospělým mužům. Raketa patří nejlépe do rukou profi hráčů, není to vhodná volba pro úplné začátečníky. Yonex Nanoray 700 FX doporučujeme především pro technické pojetí hry s hrou založenou na přesných úderech s využitím příležitostí k zaútočení. Může jít ale o dobrou volbu i pro obranáře.

Verdikt: Yonex Nanoray 700 FX je lehkou a pružnou raketou, která využívá nové materiály a díky nim dosahuje skvělé vyváženosti a kontroly nad údery. Jde o dobrou volbu pro hráče se zvládnutou technikou, kteří nespoléhají pouze na útok, ale příležitosti si chtějí připravit. Díky rychlé manipulaci může jít o dobrý tip pro páraře-specialisty.

Koupit raketu Yonex Nanoray 700 FX »

Raketu testovali: mistři republiky a extraligoví hráči

Jan Fröhlich, devítinásobný mistr ČR ve dvouhře, někdejší 36. hráč světa a účastník kvalifikace o OH v Londýně 2012

Pavel Drančák, mistr ČR ve čtyřhře, hráč extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín, vedoucí hráč českého žebříčku smíšené čtyřhry

Ivo Stoklas, Hana Kollarová, hráči extraligového družstva Sokol Meteor Praha Radotín

Marek Teller, Petr Hošek, hráči extraligového družstva BaC Esiko Kladno

Juniorský testovací tým: Martin Kondr, Šárka Vlášková, Václav Palán, Robert Chalupecký, Jonáš Petřek

 

Hodnocení profi testovacího týmu BadmintonWeb.cz:

disciplína/hodnotil

Pavel Drančák

Ivo Stoklas

Marek Teller

Petr Hošek

Hana Kollarová

Martin Kondr

Jan Fröhlich

průměr

Kontrola útočných úderů

3

1,5

2

2

2

1

2

1,9

Kontrola obranných úderů

1

1,5

3

1

1

1

2

1,6

Doporučení

Junioři/juniorky

ano

ne

ano

ne

ano

ne

ano


Ženy

ano

ne

ne

ne

ano

ne

ano


Muži

ne

ano

ano

ano

ne

ano

ano


Začátečník

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne


Středně pokročilý

ano

ne

ne

ne

ano

ne

ano


Profi

ne

ano

ano

ano

ano

ano

ano


Útočné pojetí hry

ne

ne

ne

ne

ano

ano

ano


Obranné pojetí hry

ano

ne

ne

ne

ano

ne

ano


Technické pojetí hry

ne

ano

ano

ano

ano

ne

anoIvo Stoklas: Pěkný design. Velmi zajímavá a skvělá raketa. O něco lehčí než normální rakety, výborná při rychlých drajvových výměnách. Bezvadná kontrola úderů. Bohužel to vše způsobuje, že chybí potřebná síla pro hraní úderů až na zadní lajnu.

Marek Teller: Vhodné pro hráče s dobrou technikou úderů.
Hana Kollarová: Lehčí do hlavy, dobrá pro ženy a juniory s aktivním celodvorcovým pojetím. Dobrá kontrola úderů i dostatečná razance pro zmíněné skupiny.
Martin Kondr: Velmi univerzální raketa vhodná i pro velmi útočnou hru. Skvělá kontrola celé škály úderů. Nevýrazný design.
Pavel Drančák: Doporučením podobná Voltric 60. Oproti V60 méně do hlavy, super kontrola při obranných úderech. Dobrá volba pro obranáře.
Jan Fröhlich: All-around raketa. Dobrá pro singlisty nebo útočnější singlistky. Výborná ovladatelnost, velmi dobrá razance při úderech.

Hodnocení testovacího týmu juniorů:

disciplína/hodnotil

Šárka Vlášková

Václav Palán

Robert Chalupecký

Jonáš Petřek


Kontrola útočných úderů

3

1

2

4

2,5

Kontrola obranných úderů

1

1

3

5

2,5

Doporučení

Junioři/juniorkyne

ne


Ženyne

ne


Mužiano

ano


Začátečníkne

ne


Středně pokročilýne

ne


Profiano

ano


Útočné pojetí hry


ano

ne

ne


Obranné pojetí hry

ano


ne

ne


Technické pojetí hryano

anoŠárka Vlášková: Velmi dobrá na obranu, útočná není. Docela se mi líbí.

Václav Palán: Je výborná, má velmi napjatý výplet. Moc pěkná a při útoku velmi dobrá.
Robert Chalupecký: Myslím si, že je velmi technická. Je vyvážená spíše do ruky. Má velmi dobrý design.
Jonáš Petřek: Raketa je velice otravná při útočných úderech a vybírání smečů. Při těchto úderech mám pocit, že se raketa prohla v hlavě a úderu odporuje.

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [05.12.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Nové modely raket Yonex: rychlost nade vše

Během podzimu se do prodeje dostanou tři nové modely raket společnosti Yonex: Nanoray Z-Speed, s níž byl překonán rekord v rychlosti smeče, a také Nanoray 750 a Voltric I-Force.

Test rakety: Yonex ArcSaber 11

Otestovali jsme nový model útočné rakety společnosti Yonex, jehož ambasadorem je Taufik Hidayat. ArcSaber 11 sází na rychlý švih, tuhý rám a neutrální vyvážení. Díky svým vlastnostem bude špičkovou zbraní v rukou hráčů-univerzálů.

Test rakety: Yonex ArcSaber FB

Nový model rakety společnosti Yonex vystupuje svými parametry nejen ze série ArcSaber, ale i z celkové nabídky. Raketa, která váží pouze 73 gramů, spojuje lehkost s tuhým rámem a slibuje mimořádně rychlý švih. Jak si vedla v našem ...

Test rakety: Yonex Nanoray 800

Vyzkoušeli jsme jeden z top modelů raket společnosti Yonex. Nanoray 800 sází na špičkovou kontrolu úderů a lehčí hlava zajišťuje rychlou manipulaci s raketou i v deblové mezihře. Stala se raketa Nanoray 800 skutečným "králem ...

Test rakety: Yonex Nanoray 900

Rychlost, obratnost, razance – těmito slovy charakterizuje výrobce raketu Yonex Nanoray 900. Poslední přírůstek do aktuální řady rakety společnosti Yonex se osvědčil jako zajímavá varianta pro útočnou i všestrannou hru.

Test rakety: Yonex Nanoray Z-Speed

Nápadná oranžová raketa Yonex Nanoray Z-Speed patří mezi badmintonové "zbraně hromadného ničení" – otestovali jsme nástroj, s nímž byl dosažen nový rychlostní rekord smeče ve výši 493 km/h.


Tagy: raketa, nanoray


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS