O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Jak si vybrat raketu: herní styl a zkušenosti

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. Ve druhé části se zaměříme na rozdělení raket podle stylu hry a stupně pokročilosti hráčů.

V prvním dílu návodu, jak si vybrat vhodnou raketu, jsme probrali základní technické parametry. Nyní se podíváme na jiný druh faktorů, které výběr ovlivňují, a to jsou herní zkušenosti a preferovaný styl badmintonu. Jiná raketa se bude hodit začátečníkovi a závodnímu hráči, jinou raketu si vybere razantní útočník a jinou rozvážný technik.

Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.

Míra pokročilosti: začátečníci nepotřebují profi raketu

Na začátek škály pokročilosti můžeme umístit malé děti. Pro ně se vyrábějí zkrácené rakety, často nazývané např. "junior" (například Yonex Muscle Power MP-2 Junior) – tyto rakety mohou dobře posloužit pro seznámení s badmintonem a první krůčky, ale skutečně jen velmi malým dětem: kratší raketa je pro ně pohodlnější, protože je jednak lehčí, jednak nehrozí, že by s ní při spodních úderech bouchaly do země.

V nabídce sportovních obchodů pak najdeme rakety pro začátečníky, mírně pokročilé a rekreační hráče. Obvykle jsou levnější než profesionální modely a mohou být zcela dostačující a leckdy i vhodnější volbou než drahé profi modely.

Pro začátečníky se obecně hodí spíše rakety pružnější, dětem je vhodné pořídit raketu lehčí, u juniorů může hrát roli také výdrž materiálu – častěji raketou zavadí o zem nebo se srazí se spoluhráčem atp. Do kategorie začátečníků patří ti, kteří začínají s badmintonem, příležitostní, rekreační hráči, kteří hrají badminton velmi málo, například 1-2x měsíčně.

Jako středně pokročilé hráče označují výrobci ty, kteří již hrají pravidelně a mají zvládnutou základní úderovou techniku od podání přes dropy, smeče, či drivy až ke klírům, ale nadále se v badmintonu zdokonalují.

Škála raket pro středně pokročilé hráče je velmi široká, doporučit nelze jen extrémně tuhé modely či rakety s užším tvarem hlavy.

Pokročilí a závodní hráči stojí na vrcholu hierarchie. Špičkové modely výrobců se přizpůsobují přáním hráčů světové špičky, rakety pro pokročilé jsou určeny těm, kdo aktivně hrají badminton, mají zvládnutou výborně úderovou techniku a obvykle jsou členy oddílů a zúčastňují se amatérských či profesionálních turnajů a soutěží.

Herní styl: útok neznamená jenom smeče

V popisu raket často nalezneme doporučení herního stylu, pro nějž se především hodí. V zásadě lze rozlišit tři základní herní styly – útočný, všestranný a obranný/technický.

Útočný styl hry charakterizují zejména krátké výměny plné prudkých, polovysokých míčů. Ve hře se hojně užívá klamavých úderů a rychlých dropů, hra je razantní a silová. Hráč se snaží trestat každou chybu soupeře smečí a zakončuje nekompromisně výměny.

Všestranný styl hry se projevuje kombinací všech typů úderů s podobnou četností. Během hry je využita celá plocha kurtu, obrana střídavě přechází do útoku, je užíváno technických míčků a dropů. Odpovědí na soupeřovu chybu je často rychlé zakončení výměny.

Obranný styl hry spočívá ve kvalitách hráče, odehrát dobře i velmi obtížné míčky a vracet je tak, že znemožnil další soupeřův útok. Častými údery jsou vysoké míčky (obranné loby) dopadající k zadní čáře soupeřovy strany kurtu a  zahrání krátkých obranných míčků, jako odpověď na smeč soupeře. Čistě obranný styl dnes ve hře najdeme málokdy, ale do této kategorie lze zařadit i technickou, "vyčkávací" hru s využitím příležitostí k přechodu do útoku.

Vhodnost rakety pro určitý herní styl je dána kombinací několika vlastností rakety, především tuhostí, vyvážením, tvarem a tloušťkou rámu; doporučeným napnutím a typem výpletu a hmotností rakety.

Tyto vlastnosti jsou kombinovány v rámci téhož typu rakety u jednotlivých modelů různě a proto je výběr vhodného modelu podle stylu hry často problematický.

Je vhodné nespoléhat jen na označení výrobce a zvláště pokročilým a závodním hráčům se doporučuje otestovat několik raket a zjistit svou preferenci tuhosti/pružnosti, vyvážení a dalších parametrů.

V závěrečné části článku o výběru rakety vám nabídneme konkrétní návod, jak postupovat.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [01.12.2010]

Diskuze k článku

25.12.2016 19:31
Zaťatý hráč
Aký je ofenzívny štýl hry za Odpoveď ďakujem

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem ...

Yonex ArcSaber 008: raketa pro tvrdé smečaře

Testovací tým BadmintonWeb.cz se podíval na zoubek Yonex ArcSaber 008. Cenově dostupný model rakety pro středně pokročilé hráče zaujal zejména svou razancí úderů, raketa se hodí pro zlepšování herních dovedností.

Yonex NanoSpeed 850: univerzální raketa "pro každého"

Vedle špičkových modelů profesionálních raket se náš tým podíval i na levnější rakety, které mohou posloužit začátečníkům i mírně pokročilým. Předností Yonex NanoSpeed 850 je zejména její univerzálnost.

Yonex NanoSpeed 9900: raketa pro deblové hračičky

Většina nových raket podporuje především agresivní, útočný styl. Ale co badmintonisté – technici a "psi obranáři" – mají s čím hrát? Odpovědí může být raketa Yonex NanoSpeed 9900, poslední model řady, která se snaží dosáhnout ...

Yonex ArcSaber 10: nejlepší volba do útoku!

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě, s níž hrají Peter Gade, Taufik Hidayat nebo Matthias Boe. A Yonex ArcSaber 10 si vedl přímo výborně: testující jej označili jako raketu s nejlepší kontrolou útočných úderů z ...

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS