O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Jak si vybrat raketu: herní styl a zkušenosti

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. Ve druhé části se zaměříme na rozdělení raket podle stylu hry a stupně pokročilosti hráčů.

V prvním dílu návodu, jak si vybrat vhodnou raketu, jsme probrali základní technické parametry. Nyní se podíváme na jiný druh faktorů, které výběr ovlivňují, a to jsou herní zkušenosti a preferovaný styl badmintonu. Jiná raketa se bude hodit začátečníkovi a závodnímu hráči, jinou raketu si vybere razantní útočník a jinou rozvážný technik.

Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.

Míra pokročilosti: začátečníci nepotřebují profi raketu

Na začátek škály pokročilosti můžeme umístit malé děti. Pro ně se vyrábějí zkrácené rakety, často nazývané např. "junior" (například Yonex Muscle Power MP-2 Junior) – tyto rakety mohou dobře posloužit pro seznámení s badmintonem a první krůčky, ale skutečně jen velmi malým dětem: kratší raketa je pro ně pohodlnější, protože je jednak lehčí, jednak nehrozí, že by s ní při spodních úderech bouchaly do země.

V nabídce sportovních obchodů pak najdeme rakety pro začátečníky, mírně pokročilé a rekreační hráče. Obvykle jsou levnější než profesionální modely a mohou být zcela dostačující a leckdy i vhodnější volbou než drahé profi modely.

Pro začátečníky se obecně hodí spíše rakety pružnější, dětem je vhodné pořídit raketu lehčí, u juniorů může hrát roli také výdrž materiálu – častěji raketou zavadí o zem nebo se srazí se spoluhráčem atp. Do kategorie začátečníků patří ti, kteří začínají s badmintonem, příležitostní, rekreační hráči, kteří hrají badminton velmi málo, například 1-2x měsíčně.

Jako středně pokročilé hráče označují výrobci ty, kteří již hrají pravidelně a mají zvládnutou základní úderovou techniku od podání přes dropy, smeče, či drivy až ke klírům, ale nadále se v badmintonu zdokonalují.

Škála raket pro středně pokročilé hráče je velmi široká, doporučit nelze jen extrémně tuhé modely či rakety s užším tvarem hlavy.

Pokročilí a závodní hráči stojí na vrcholu hierarchie. Špičkové modely výrobců se přizpůsobují přáním hráčů světové špičky, rakety pro pokročilé jsou určeny těm, kdo aktivně hrají badminton, mají zvládnutou výborně úderovou techniku a obvykle jsou členy oddílů a zúčastňují se amatérských či profesionálních turnajů a soutěží.

Herní styl: útok neznamená jenom smeče

V popisu raket často nalezneme doporučení herního stylu, pro nějž se především hodí. V zásadě lze rozlišit tři základní herní styly – útočný, všestranný a obranný/technický.

Útočný styl hry charakterizují zejména krátké výměny plné prudkých, polovysokých míčů. Ve hře se hojně užívá klamavých úderů a rychlých dropů, hra je razantní a silová. Hráč se snaží trestat každou chybu soupeře smečí a zakončuje nekompromisně výměny.

Všestranný styl hry se projevuje kombinací všech typů úderů s podobnou četností. Během hry je využita celá plocha kurtu, obrana střídavě přechází do útoku, je užíváno technických míčků a dropů. Odpovědí na soupeřovu chybu je často rychlé zakončení výměny.

Obranný styl hry spočívá ve kvalitách hráče, odehrát dobře i velmi obtížné míčky a vracet je tak, že znemožnil další soupeřův útok. Častými údery jsou vysoké míčky (obranné loby) dopadající k zadní čáře soupeřovy strany kurtu a  zahrání krátkých obranných míčků, jako odpověď na smeč soupeře. Čistě obranný styl dnes ve hře najdeme málokdy, ale do této kategorie lze zařadit i technickou, "vyčkávací" hru s využitím příležitostí k přechodu do útoku.

Vhodnost rakety pro určitý herní styl je dána kombinací několika vlastností rakety, především tuhostí, vyvážením, tvarem a tloušťkou rámu; doporučeným napnutím a typem výpletu a hmotností rakety.

Tyto vlastnosti jsou kombinovány v rámci téhož typu rakety u jednotlivých modelů různě a proto je výběr vhodného modelu podle stylu hry často problematický.

Je vhodné nespoléhat jen na označení výrobce a zvláště pokročilým a závodním hráčům se doporučuje otestovat několik raket a zjistit svou preferenci tuhosti/pružnosti, vyvážení a dalších parametrů.

V závěrečné části článku o výběru rakety vám nabídneme konkrétní návod, jak postupovat.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [01.12.2010]

Diskuze k článku

25.12.2016 19:31
Zaťatý hráč
Aký je ofenzívny štýl hry za Odpoveď ďakujem

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

S čím hrají mistři: rakety hráčů světové špičky

Nejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...

Yonex Voltric: nová řada raket s novou technologií

Voltric - takový název nese nová série raket, kterou představila firma Yonex. K dispozici jsou podrobné informace o raketě Yonex Voltric 70. Jak funguje technologie, která má zajistit zároveň mimořádnou sílu úderu i kontrolu?

Jak se vyrábí badmintonové rakety

Dobrá raketa vám vítězství v zápase nezajistí – může ale hodně pomoci. Na to, jak se během let proměnilo vybavení špičkových hráčů, se zaměřil pořad čínské televize. Sledujte, jak se vyrábí moderní rakety a jak vznikají péřové ...

Jak si vybrat badmintonovou raketu: technické parametry

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V první části se dozvíte něco o významu ...

Jak si vybrat raketu: praktický postup

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný ...

Yonex Voltric 70: temná útočná super-zbraň

Testovací tým BadmintonWebu zhodnotil novinku ze stáje firmy Yonex: Voltric 70 je nenápadná raketa s tmavým designem, která ale díky technologickým novinkám přináší parádní útočnou sílu a zároveň velmi dobrou kontrolu.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS