Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. Ve druhé části se zaměříme na rozdělení raket podle stylu hry a stupně pokročilosti hráčů.
V prvním dílu návodu, jak si vybrat vhodnou raketu, jsme probrali základní technické parametry. Nyní se podíváme na jiný druh faktorů, které výběr ovlivňují, a to jsou herní zkušenosti a preferovaný styl badmintonu. Jiná raketa se bude hodit začátečníkovi a závodnímu hráči, jinou raketu si vybere razantní útočník a jinou rozvážný technik.
Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.
Na začátek škály pokročilosti můžeme umístit malé děti. Pro ně se vyrábějí zkrácené rakety, často nazývané např. "junior" (například Yonex Muscle Power MP-2 Junior) – tyto rakety mohou dobře posloužit pro seznámení s badmintonem a první krůčky, ale skutečně jen velmi malým dětem: kratší raketa je pro ně pohodlnější, protože je jednak lehčí, jednak nehrozí, že by s ní při spodních úderech bouchaly do země.
V nabídce sportovních obchodů pak najdeme rakety pro začátečníky, mírně pokročilé a rekreační hráče. Obvykle jsou levnější než profesionální modely a mohou být zcela dostačující a leckdy i vhodnější volbou než drahé profi modely.
Pro začátečníky se obecně hodí spíše rakety pružnější, dětem je vhodné pořídit raketu lehčí, u juniorů může hrát roli také výdrž materiálu – častěji raketou zavadí o zem nebo se srazí se spoluhráčem atp. Do kategorie začátečníků patří ti, kteří začínají s badmintonem, příležitostní, rekreační hráči, kteří hrají badminton velmi málo, například 1-2x měsíčně.
Jako středně pokročilé hráče označují výrobci ty, kteří již hrají pravidelně a mají zvládnutou základní úderovou techniku od podání přes dropy, smeče, či drivy až ke klírům, ale nadále se v badmintonu zdokonalují.
Škála raket pro středně pokročilé hráče je velmi široká, doporučit nelze jen extrémně tuhé modely či rakety s užším tvarem hlavy.
Pokročilí a závodní hráči stojí na vrcholu hierarchie. Špičkové modely výrobců se přizpůsobují přáním hráčů světové špičky, rakety pro pokročilé jsou určeny těm, kdo aktivně hrají badminton, mají zvládnutou výborně úderovou techniku a obvykle jsou členy oddílů a zúčastňují se amatérských či profesionálních turnajů a soutěží.
V popisu raket často nalezneme doporučení herního stylu, pro nějž se především hodí. V zásadě lze rozlišit tři základní herní styly – útočný, všestranný a obranný/technický.
Útočný styl hry charakterizují zejména krátké výměny plné prudkých, polovysokých míčů. Ve hře se hojně užívá klamavých úderů a rychlých dropů, hra je razantní a silová. Hráč se snaží trestat každou chybu soupeře smečí a zakončuje nekompromisně výměny.
Všestranný styl hry se projevuje kombinací všech typů úderů s podobnou četností. Během hry je využita celá plocha kurtu, obrana střídavě přechází do útoku, je užíváno technických míčků a dropů. Odpovědí na soupeřovu chybu je často rychlé zakončení výměny.
Obranný styl hry spočívá ve kvalitách hráče, odehrát dobře i velmi obtížné míčky a vracet je tak, že znemožnil další soupeřův útok. Častými údery jsou vysoké míčky (obranné loby) dopadající k zadní čáře soupeřovy strany kurtu a zahrání krátkých obranných míčků, jako odpověď na smeč soupeře. Čistě obranný styl dnes ve hře najdeme málokdy, ale do této kategorie lze zařadit i technickou, "vyčkávací" hru s využitím příležitostí k přechodu do útoku.
Vhodnost rakety pro určitý herní styl je dána kombinací několika vlastností rakety, především tuhostí, vyvážením, tvarem a tloušťkou rámu; doporučeným napnutím a typem výpletu a hmotností rakety.
Tyto vlastnosti jsou kombinovány v rámci téhož typu rakety u jednotlivých modelů různě a proto je výběr vhodného modelu podle stylu hry často problematický.
Je vhodné nespoléhat jen na označení výrobce a zvláště pokročilým a závodním hráčům se doporučuje otestovat několik raket a zjistit svou preferenci tuhosti/pružnosti, vyvážení a dalších parametrů.
V závěrečné části článku o výběru rakety vám nabídneme konkrétní návod, jak postupovat.
Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem ...
Jak se vyrábí badmintonové raketyDobrá raketa vám vítězství v zápase nezajistí – může ale hodně pomoci. Na to, jak se během let proměnilo vybavení špičkových hráčů, se zaměřil pořad čínské televize. Sledujte, jak se vyrábí moderní rakety a jak vznikají péřové ...
Jak si vybrat badmintonovou raketu: technické parametryVánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V první části se dozvíte něco o významu ...
Jak si vybrat raketu: praktický postupVánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný ...
S čím hrají mistři: rakety hráčů světové špičkyNejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...
Testovací tým BadmintonWeb.cz se představujePřemýšlíte, jakou si vybrat raketu? Pomoci vám mohou recenze BadmintonWebu. Do testování pro náš server se zapojují špičkoví hráči: mezi jinými mistr ČR Pavel Drančák, elitní deblový pár Tomáš a Ondřej Kopřivovi a řada opor ...
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS