O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Jak si vybrat raketu: praktický postup

Vánoční svátky jsou dobrou příležitostí nadělit si pod stromeček novou raketu. Ale jak se zorientovat v množství značek, typů a technologií, a vybrat si tu pravou? Čtěte našeho průvodce. V závěrečné části vám doporučíme vhodný postup při výběru rakety.

První díl seriálu - Technické parametry rakety, druhý díl - Herní styl a zkušenosti.

Průvodce vznikl ve spolupráci se SportObchod.cz a garance Mgr. Michala Turoně - trenéra roku 2009 a trenéra národní reprezentace juniorů ČR.

Krok první: zhodnocení vlastních možností

Než vyrazíte do obchodu nebo do hlubin internetových katalogů, vytvořte si nejprve představu, jaký typ rakety budete shánět a kolik peněz hodláte do nákupu investovat.

Prvním kriteriem pro výběr rakety bude určitě míra vaší herní pokročilosti: sami zhodnoťte, zda jste spíše začátečník, mírně pokročilý, středně pokročilý či závodní hráč podle toho, jak dlouho hrajete, jak často trénujete, a jak zvládáte úderovou techniku.

Pro výběr vhodné rakety je důležitá také analýza herního stylu. Měli byste se zařadit do některé ze tří základních kategorií – útočného stylu hry s převahou razantních úderů, všestranného stylu se střídáním obrany i útoku, či obranného stylu s technickými údery.

Pokročilí a závodní hráči by se měli rozhodnout, zda chtějí raketu spíše tužší nebo pružnější, vyváženou do hlavy, do držátka nebo na střed, lehčí či těžší. Jednoduchým vodítkem může být předchozí model: pokud jste byli s předchozími raketami spokojeni, hledejte nové s podobnými vlastnostmi, pokud ne, rozmyslete se, který parametr byste chtěli změnit.

Krok druhý: zúžení výběru a testování

Druhým krokem při výběru rakety bude hledání vyhovujícího modelu. U začátečníků a rekreačních hráčů je jedním z významných kriterií cena: lze tedy projít nabídku internetových a kamenných obchodů a využít například nějaké akce. Pouze je třeba si ohlídat, aby šlo o raketu z moderního materiálu, dostatečně lehkou a spíše pružnější.

Důležitý je pochopitelně i design rakety – nezapomeňte, že raketa bude vaším společníkem na kurtech po řadu dalších měsíců, a měla by se vám tedy líbit ;-)

Pokročilým a závodním hráčům doporučujeme nejprve zúžit výběr raket na několik modelů s preferovanými vlastnostmi. Teprve pak byste měli uvažovat nad designem, cenou a dalšími okolnostmi nákupu.

Je-li to možné, doporučujeme rakety nejprve otestovat: vypůjčit si např. testovací sadu nebo využít některé z testovacích akcí, pořádaných distributory. Při testování byste si měli s raketou vyzkoušet všechny základní údery, jak technické (kraťasy, dropy), tak silové (smeče, klíry) a sledovat své dojmy z rychlosti rakety, razance úderů a kontroly při útočné a obranné hře.

Krok třetí: nákup a následná péče o raketu

Při samotném nákupu doporučujeme držet se ověřených distributorů a internetových obchodů. Samozřejmě byste měli hledat co nejvýhodnější nabídky, ale pozor na případné falzifikáty. Na stránkách firem jako Yonex najdete návod, jak falešné rakety rozpoznat.

Začátečníkům a dětem bude stačit jedna raketa, ale pokud hrajete častěji a účastníte se například amatérských turnajů, (a pochopitelně umožňuje-li vám to finanční situace) doporučujeme pořídit si dvě stejné rakety.

Oceníte je při prasknutí výpletu během hry a stejně tak v situaci, kdy je příliš zapocená omotávka rukojeti. Vždy máte k dispozici plnohodnotnou náhradu. Stejné rakety pak doporučujeme za účelem stejného průběžného zatěžování výpletu obou raket příležitostně střídat.

Důležité je také, abyste se po nákupu o své nové rakety správně starali. Aby byla vaše raketa vždy optimálně připravena pro hru, kontrolujte pravidelně kvalitu a napnutí výpletu, poškození průchodek (plastových tunýlků, které vystýlají otvory v rámu rakety určené k protažení výpletu) a stav omotávky (gripu).

Povolený výplet výrazně zhoršuje kvalitu hry, snižuje cit hráče při odehrání míčku a přesnost úderu. Pokud je výplet již povolený, vyplatí se nečekat na jeho prasknutí, ale vyměnit jej za nový. Poškozená průchodka špatně brání oděru struny výpletu o rám rakety, což často vede ke zbytečnému prasknutí výpletu.

Badmintonová raketa, především její rám a výplet, jsou citlivé zejména na teplotní výkyvy okolí. Teplem se materiál roztahuje, což může vést k deformacím rámu.

Při nízkých teplotách až mrazu rám rakety křehne. Proto nikdy zbytečně raketu nevystavujte přímému slunci ani mrazu. Oproti squashovým a tenisovým raketám je badmintonová raketa velmi křehká – snadno praskne při úderu o tvrdý předmět, typicky raketu spoluhráče ve čtyřhře, úderem o síť nebo o další předměty v přeplněné tašce.

Dbejte na to, abyste raketu co nejméně otloukali. Noste ji v dostatečně prostorném obalu nebo tašce určené pro přenos raket. Rámy s příměsí hliníku jsou náchylné k deformacím hlavy. Rámy obsahující grafit jsou křehké a snadno se poruší trhlinou. Obojí poškození znehodnocují raketu, výrazně mění její herní vlastnosti a znemožňují vyplést raketu s požadovaným vypnutím výpletu.

Pokud byla raketa před použitím vystavena nižším teplotám, je vhodné ji krátkou dobu nechat vytemperovat na teplotu místnosti, kde bude používána. Po každé hře je vhodné nechat raketu (především její rukojeť, která během i krátké hry dokáže absorbovat velké množství vlhkosti a potu) důkladně a pozvolně oschnout a teprve poté ji uložit do obalu.

Doufáme, že vám naše tři články pomohly odpovědět na základní otázky týkající se základních parametrů raket a postupu při jejich výběru. Neváhejte se na nás obrátit s dalšími dotazy v diskusi, či konzultovat svůj výběr s pracovníky sportovních obchodů či badmintonovými odborníky. A ať už si vyberete jakkoli, přejeme vám, abyste měli ze svých nových raket radost a dobrý pocit ze hry.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [03.12.2010]

Diskuze k článku

05.01.2017 19:00
Broňa
Dobrý den, koupil jsem raketu Pro Kennex Iso 305 Green, určena začátečníkům a mírně pokročilým. (cca 400Kč). Po hodinové hře se začala stahovat omotávka a výplet u rukojeti byl volný, že jsem stěží odpálil míček. Při reklamaci mi reklamovaly jenom omotávku, výplet prý není součástí rakety. O tom mě v obchodě nikdo neinformoval, neuvádí to ani výrobce na popisu rakety, ani mi nikdo nedoporučil si raketu ihned přeplést. Tak by mě zajímalo jak to s tím výpletem doopravdy je.
22.11.2016 14:00
Martina
Ahoj, jdu pro radu k odborníkům. Jsem pokročilý technický/uni hráč a ráda bych koupila novou raketu cca do 2000,-. Mám trošku problémy se zápěstím a tak bych ráda co nejlehčí. Byla mi doporučena značka Karakal kvůli její lehkosti v poměru kvalita-cena. Co si o této značce myslíte? Budu ráda za každý názor, popř.radu, na kterou značku se zaměřit.
23.11.2016 21:42
David
Dobrý den, Karakal nepatří mezi prémiové značky, ale určitě se jí nemusíte obávat. Dcera s ní hraje již 2 roky a je spokojená. Pokud nehrajete na závodní úrovni zkusil bych něco z letošní kolekce, která je na rozdíl od předchozích i designově celkem povedená. Pan Jurka Vám určitě pomůže vybrat i konkrétní typ. jinak v této cenové relaci a gramáži do cca 84 g bych se podíval např. i na značku FZ FORZA.
10.06.2016 07:59
Ilona
Ahoj Filipe, měla bych o tu raketu zájem, pokud ji ještě prodáváš. Ilona e-mail: ilonaspratkova@seznam.cz
04.01.2016 14:50
Radek
Obecně rakety do 1000,- nové jsou dobré tak na plácanou. Kdo si chce trochu zahrát, tak ať počítá kolem 1200,- a výš. Moderní rakety (i ty levné) by neměly mít přes 100g váhy. Slitinové rakety není doporučené vyplétat na větší tuhost výpletu, rám se pak zkroutí a raketu lze už jen vyhodit. Lze koupit i rakety starší/hrané za dobré koruny, jen bacha na padělky.
09.11.2014 09:10
Radka
Dobrý den, mužete prosím upřesnit, jak ovlivní vyvážení a tvrdost rakety, styl hry... resp. specifikovat jednotlivé druhy vyvážení, pro jakou hru jsou určeny a stejně tak i tvrdost rámu... Velmi děkuji za odpověď.... (Pokud je to stejné jako u tenisových raket.., tak upřesnění nepotřebuji....:o)
16.06.2014 14:13
Klára
Ahoj, začínám hrát a chci si pořídit rakety. Jaká je průměrná cena raket pro začátečníky? Našla jsem rakety i za 100 korun, to asi nebude moc velká kvalita. Vybrala jsem si jednu za 800 http://www.qrsport.cz/badmintonova-raketa-wish-legen-980/ nejsem si, ale jistá jestli není zbytečně drahá.
20.06.2014 09:04
Filip
Ahoj, za 800,- Kč Ti můžu nabídnout svou badmintonovou raketu Carlton Aeroblade ISO TT. Je v bezvadném technickém stavu, výplet Yonex BG 80, nová omotávka Merco, originální přenosný termoobal. Určitě lepší volba než koupit novou, nepříliš kvalitní raketu ... Pokud budeš mít zájem, pošlu foto - Filip
12.03.2019 21:35
Petr
Mame jeste???

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Čím tvrdší, tím lepší? Pro výplety to neplatí...

Když mi bylo třináct, chtěl jsem hrát jako Peter Gade. Tehdy se ještě dánský mladík jmenoval Christensen, byl světovou jedničkou a chodil s okouzlující Camillou Martin. Já chtěl umět jeho údery, mít stejně ladný pohyb, a taky jsem ...

Yonex ArcSaber 008: raketa pro tvrdé smečaře

Testovací tým BadmintonWeb.cz se podíval na zoubek Yonex ArcSaber 008. Cenově dostupný model rakety pro středně pokročilé hráče zaujal zejména svou razancí úderů, raketa se hodí pro zlepšování herních dovedností.

Yonex NanoSpeed 850: univerzální raketa "pro každého"

Vedle špičkových modelů profesionálních raket se náš tým podíval i na levnější rakety, které mohou posloužit začátečníkům i mírně pokročilým. Předností Yonex NanoSpeed 850 je zejména její univerzálnost.

Yonex NanoSpeed 9900: raketa pro deblové hračičky

Většina nových raket podporuje především agresivní, útočný styl. Ale co badmintonisté – technici a "psi obranáři" – mají s čím hrát? Odpovědí může být raketa Yonex NanoSpeed 9900, poslední model řady, která se snaží dosáhnout ...

Yonex ArcSaber 10: nejlepší volba do útoku!

Testovací tým BadmintonWebu se podíval na zoubek raketě, s níž hrají Peter Gade, Taufik Hidayat nebo Matthias Boe. A Yonex ArcSaber 10 si vedl přímo výborně: testující jej označili jako raketu s nejlepší kontrolou útočných úderů z ...

Yonex ArcSaber 9 Woman: jen růžová to může být

"Raketa žen a homosexuálů" – i to se objevilo v hodnocení testovacího týmu u rakety Yonex ArcSaber 9, která je svým růžovým designem předurčena k tomu, aby imponovala něžnému pohlaví. V testování ale příjemně překvapila svými ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS