Těšínský pohár: dvě výhry Kamily Augustyn

První celostátní turnaj GPA dospělých v novém roce hostil o víkendu 10.-11. ledna tradičně Český Těšín. Nejúspěšnější hráčkou turnaje se stala hlavní hvězda početné polské enklávy Kamila Augustyn, která vyhrála dvouhru i čtyřhru žen.

Memoriál Standy Krauze je jednou z posledních příležitostí, jak otestovat formu před blížícím se mistrovstvím ČR a nahnat nějaké body do žebříčku. Tento fakt a také pečlivá příprava turnaje, na kterém nechybělo početné publikum, streamovaný přenos ze dvou kurtů či hlavní rozhodčí, tradičně lákají do Těšína výbornou konkurenci – a letos tomu nebylo jinak.

Zajímavé a někdy překvapivé výsledky nabídly tentokrát zejména dvouhry. Mezi muži se ke své premiérové výhře v domovském městě prosadil Adam Mendrek. Po velmi suverénním průchodu turnajem, kdy neztratil ani set a ve finále přehrál Bedřicha Valentu 21:11 a 21:15. Pro Valentu byla účast v souboji o zlato obrovským úspěchem, mostecký rychlík se do finále prodral stanicemi jménem René Neděla, Vojtěch Šelong, Jiří Louda (vždy na tři sety) a Jaromír Janáček.

Soutěži dvouhry žen obdobně jako Mendrek té mužské dominovala Kamila Augustyn. Účastnice olympijských her v Pekingu 2008 ztratila set až ve finále, kde si ale nakonec poradila s turnajovou dvojkou Kateřinou Tomalovou 19:21 21:18 a 21:12. Mimořádným úspěchem skončil těšínský turnaj také pro dvě juniorky: sedmnáctiletá Magdalena Lajdová došla až do semifinále po výhrách nad Hanou Milisovou a Eliškou Maixnerovou. Teprve šestnáctiletá Michaela Zelinková pak o rok starší reprezentační kolegyni napodobila, když po výhrách nad Petrou Pilařovou a Lucií Černou dosáhla na třetí místo v turnaji. Turnajová jednička Černá si vyzkoušela ostrou soutěž po více než půlroční přestávce, při návratu po zranění dosáhla na 5. místo ve dvouhře a 3. ve čtyřhře společně s Hanou Milisovou.

Další reprezentant, Jakub Bitman, zase v turnaji startoval po několikatýdenní nemoci. Ani on pak jistě nebude se svými výkony spokojen – pro přetrvávající obtíže musel vzdát své zápasy dvouhry a smíšené čtyřhry už v prvních kolech.

Pořadatelé Memoriálu Standy Krauze pravidelně oceňují také nejmladšího účastníka soutěže. Tím byla letos pardubická Michaela Fuchsová. A nebyla daleko od toho, aby vedle odměny věkové brala i prize money za vítězství – společně s Alžbětou Bášovou došly až do finále ženské čtyřhry, kde podlehly Kamile Augustyn a Monice Bienkovské 21:17 19:21 a 19:21.

V mužském deblu padaly nasazené páry doslova jako Windows 95. První kolo bylo konečnou pro nasazené jedničky Nedělu a Herouta, kteří podlehli Segečovi a Vachálkovi 22:24 ve třetím setu. Turnajové trojky Rubáš a Sobota podobně prohráli s dvojicí Kopřiva-Smrek divokým výsledkem 21:14 21:23 a 21:23. Do finále se nakonec probojovaly ještě úplně jiné páry: Ondřej Král s Ivem Stoklasem a Stanislav Kohoutek s Michalem Světničkou. Po setech 21:19 17:21 a 21:12 zapsali výhru Kohoutek a Světnička, Standa Kohoutek tak mohl s uspokojením konstatovat, že má ve své sbírce titul i z posledního českého GPA, které doposud nedokázal vyhrát.

Smíšená čtyřhra byla soutěží, v níž uspěly nenasazené páry. V semifinále to byly tři ze čtyř, a když Petr Hošek a Šárka Křížková podlehli Pavlu Drančákovi s Magdalenou Lajdovou, bylo jasné, že finále bude plně v jejich režii. Ve druhém semifinále polský pár Jacek Kolumbajew-Monika Bienkowská porazil dobrušskou dvojici Marek Bureš-Veronika Ostrá, pro které bylo semifinále prozatím největším úspěchem. Napínavé finále pak lépe zvládli Drančák s Lajdovou po setech 21:19 17:21 a 21:18.

Prohlédněte si: kompletní výsledky turnaje

Záznam streamu: kanál Dana Koždoně | kanál Katrin Krauzové

Autor: Tomáš Krajča [12.01.2015]