O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Střehové postavení

Stejně jako pistolník na divokém západě, i vy byste měli být „stále ve střehu". Být stále, tedy po každém úderu, v tzv. střehovém postavení (základním postavení) není možné, nicméně byste se o něj měli pokoušet co nejčastěji - ze střehového postavení budete mít nejrychlejší start na míč.

Při popisu podstatných náležitostí střehového postavení budeme postupovat nikoliv od hlavy až k patě, ale naopak od vašich pat k hlavě rakety:

1) Nohy jsou mírně rozkročené - obvykle se udává „o něco více než na šíři ramen". Někteří hráči by podle tohoto příměru měli mít taková ramena, že by jim leckterý zápasník těžké váhy mohl závidět - i z tohoto je poznat, že šíře rozkročení je věcí ryze individuální; nicméně i z této ironické poznámky je znát, že častější je spíše širší než užší postavení.

2) Váha těla je na předních částech chodidel. Nestojíme ovšem na špičkách jako baletky, ale v žádném případě nestojíme na patách.

3) Kolena jsou mírně pokrčená.

4) Náš postoj by se dal charakterizovat jako „mírný předklon".

5) Raketa je před tělem. Hlava rakety není „proklatě nízko" ani nijak vysoko („jako když výpravčí zvedá plácačku") - ideálně ve výšce hrudníku.

6) Z předcházející kapitoly zopakuji, že raketu držíme uvolněně.

7) Jsme nasměrováni čelem k soupeři. Náš základní postoj bude tedy jiný při očekávání úderu z každého ze čtyř rohů soupeřovy poloviny kurtu.

8) Možná nejdůležitější pravidlo na konec - ať stojíme jako hrdý pistolník bez jediného zásahu nebo „ostřílený" matador, naším cílem by mělo být vyrazit na další úder co možná nejrychleji, maximální rychlostí.

Několik poznámek na závěr kapitoly
1) Hujer, meteleskublesku - rychlý pohyb ze střehového postavení je základem úspěchu. Pokud váš první krok bude bleskový, bude to sice malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro vás.

2) Teoreticky byste měli dosáhnout toho, že pokryjete kurt třemi případně čtyřmi kroky ze základního postavení - v takovém případě je optimální rychlostní složení pohybu (následující popis bude u tříkrokové varianty): 1. krok nejrychlejší, maximálně výbušný, 2. krok „stabilizační", příprava na úder, 3. krok, nejpomalejší, samotné provádění úderu.

3) Pohyb ze střehového postavení by neměl být trhavý, ale plynulý a vázaný. Pracují nohy, trup je ve vzpřímené pozici, předklánění či naklánění do stran jsou projevy nesprávného provedení.
 

V párových disciplínách se zdůrazňuje „na síti musíš mít raketu nahoře". Zjevně to říkali i Fu Haifengovi (Čína), kterému se to při této výměně vyplatilo. 

Doporučit:




Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze




O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS