O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Silové schopnosti

Projevem silových schopností je svalové úsilí, stah či chcete-li svalová kontrakce. Svalové kontrakce pracují ve dvou režimech - v režimu izokinetickém, kdy dochází buď ke zkrácení (např. shyb) nebo prodloužení svalu (dřep), a dále v režimu izometrickém, kdy se napětí ve svalu zvyšuje, ale nemění se jeho délka (výdrž ve shybu).

Zhu Lin (Čína) v přípravě na Mistrovství světa 2007.
Zajímavější je ale dělení z vnějšího charakteru, kde opět můžeme odlišit dvě skupiny svalových projevů. Jednak to jsou statické schopnosti, kdy nedochází k pohybu a v praxi jde o udržení těla v izometrickém režimu. Daleko více obvyklou a proto i zajímavější druhou skupinou jsou dynamické schopnosti, spojené s pohybem těla. Tyto schopnosti je možné ještě rozdělit podle kritéria rychlosti, velikosti odporu a délky trvání silového projevu na sílu výbušnou (explozivní), rychlou, pomalou a vytrvalostní.

Ne každý má stejné silové předpoklady, silové schopnosti ovlivňuje například složení svalu (poměr rychlých a pomalých svalových vláken), chemismus svalové činnosti, schopnost svalové koordinace či technika provádění příslušného pohybu. Přestože jsme v těchto předpokladech každý jiný, přece se můžeme v něčem - alespoň relativně - porovnávat.

Kromě absolutní síly („zvednu 50 kg, ale lepší je ten, kdo zvedne 60kg") známe sílu relativní, vztaženou k hmotnosti těla („zvednu 50 kg a vážím 70 kg, jsem tedy lepší než ten, kdo zvedne 60 kg a váží 100 kg").

Pokud se budete poměřovat se svými spoluhráči, používejte tedy sílu relativní, pro účely tréninku - trénujeme sami pro sebe - ale budeme i nadále používat sílu absolutní; absolutní síle se též říká maximální. „Nejvyšším projevem síly" je potom absolutní (osobní) maximum (OM) každého jedince. Absolutní maximum tedy představuje zátěž, kterou jste schopni vzepřít, zvednout, vytlačit atd., „osobní rekord" každého z nás.

Zhu Lin (vlevo) deset vteřin poté, co se stala mistryní světa pro rok 2007.

Doporučit:
Diskuze k článku

18.10.2011 06:46
Radek
zajímavě jsou popsané silové schopnosti i tady: http://www.vsichnivsem.cz/strednipredmet-2434-12_mat_otazka

Vložit nový příspěvek do diskuze
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS