O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Senzitivní období

Senzitivní období můžeme pojmenovat jako období vhodná pro trénink určitých aktivit spojených s rozvojem pohybových dovedností. Jinak řečeno – pokud se trefíme správným tréninkem do správného věku, budeme odměněni vyšším přírůstkem rozvoje dané schopnosti. Právě v senzitivním období by měl být prováděn především rozvoj příslušných pohybových schopností.
Ještě v úvodu této kapitoly je třeba zmínit, že kalendářní věk je uveden pouze orientačně a v praxi bychom se měli řídit především podle reálného vývoje daného hráče.
Věkové hranice senzitivních období:
1)Silové schopnosti. Ač zmíněny první, mají silové schopnosti své senzitivní období nejpozději. Nejvyšších přírůstků bývá dosahováno u dívek v období 10 – 13 let a u chlapců v období 14 – 17 let; úroveň maximální síly je závislá především na absolvované tréninkové zátěži a produkci hormonů. Neznamená to ovšem, že ve jmenovaných obdobích naženou trenéři děti do posilovny, ale spíše, že při plánování sportovní přípravy vezmou toto senzitivní období v úvahu a přiměřeným cvičením budou rozvíjet silové schopnosti svých svěřenců.

Tito hráči jsou nejlepší na světě, lze důvodně předpokládat, že své schopnosti rozvinuli nejlépe (zleva Lin Dan, Taufik Hidayat a Peter Gade)

1)Rychlostní schopnosti. Čím dříve, tím lépe – rozvoj rychlostních schopností je možno ohraničit 7 a 14 lety, poté už jsme rychlejší jen díky jiným schopnostem, typicky především díky schopnostem silovým. Zdůrazníme, že frekvence pohybů má své senzitivní období mezi 7 a 9 lety, rychlostně silové schopnosti rozvíjíme neúspěšněji mezi 10 – 13 lety u děvčat a 12 – 15 let u chlapců.
2)Vytrvalostní schopnosti. Nejuniverzálnější ze skupiny pěti schopností – lze je možno rozvíjet prakticky kdykoliv.
3)Obratnostní schopnosti. Bylo odborně dokázáno, že z celkového rozvoje obratnosti v období mezi 7 a 17 lety bylo přibližně 75% získáno u chlapců do 12 let a u dívek do 10 let. Proto za senzitivní období – zlatý věk motoriky – můžeme označit období 7 – 12 let u chlapců, 7 – 10 let u děvčat.
4)Pohyblivostní schopnosti. Nejvyšších přírůstků se dosahuje v období mezi 9 – 13 rokem, u dívek bývá tato hranice posunuta o rok níže. Schopnost rozvoje pohyblivosti klesá s akcelerací růstu.
Malá poznámka na závěr kapitoly
Děti, o kterých pojednává tato kapitola, stojí na začátku cesty. Lidské i sportovní. Primárním cílem je, aby obě tyto cesty byly nejen dlouhé, ale i hodnotné a aby se pokud možno prolínaly – cílevědomě se připravovat, hrát fair-play, radovat se z vítězství i umět unést porážku je důležité jak ve sportu, tak v životě.

 

Doporučit:
Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS