O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Rozvoj silových schopností

Především je třeba zdůraznit, že k tomu abychom rozvíjeli sílu, je třeba dostávat nadprahové podněty - logicky potom můžeme dospět k tomu, že čím větší bude podnět (zátěž, odpor), tím vyvolá větší svalovou reakci a tím větší bude nárůst svalové síly.

Na rozvoj svalové síly mají největší vliv tyto faktory:
1) Kvantita (velikost, objem) zatížení

Podnětem zde nejčastěji bude váha zátěže („činka s 50 kg"). Přibližné, orientační hodnoty pro rozvoj síly

Počet opakování
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
20
% z osobního maxima
100
95
95
90
85
80
75
70
65
60
50
Charakter zatížení
Max
Submax
Submax
Vysoký
Vysoký
VysokýStrední
Střední
Střední
Nízký
Nízký
Nízký
Prahový
Prahový

Hodnoty uvedené v této tabulce můžeme použít jako „výchozí i kontrolní". Budeme-li například posilovat a naložíme si 75% osobního maxima, potom bychom měli tuto zátěž zvednout sedmkrát. A naopak - budeme-li chtít zvednout zátěž sedmkrát, potom by měla představovat 75% našeho absolutního maxima.

Uvedený přehled můžeme brát jako základní a používat jej jak při tréninku samotném, tak jako testovací kritérium. Ale zároveň je třeba mít na paměti, že se jedná pouze o všeobecný přehled - individuální rozdíly podmíněné trénovaností daného jedince pochopitelně tyto hodnoty mění.
2) Kvalita - intenzita zatížení
Kvalita je dána především rychlostí provádění cviku. Odlišnou intenzitu bude mít cvičení,
při kterém budeme provádět daný cvik stále stejnou rychlostí nebo pokud například v první fázi prováděného cviku zrychlíme.

Síla je v badmintonu velmi důležitá, a to jak síla rukou (viz úderem ohnutá raketa Kenntehka Jonassena z Dánska)...

3) Způsob provádění
Na celkový rozvoj síly bude mít rozdílný vliv cvičení v různých polohách (ve stoji, v sedě, v lehu), cvičení za různých podmínek (fixace těla, ztráta stability - např. balancování
na medicimbalu) nebo ostatní aktivity těla (provádění na místě, v pohybu).
Pro větší dlouhodobý efekt cvičení je proto dobré obměňovat způsoby provádění. Jinými slovy - stále stejné cvičení bude dlouhodobě méně efektivní než jeho případné variace.

... tak síla nohou (viz úžasný výskok Lin Dana).

4) Počet opakování
Pokud se střední zátěží opakujeme jeden cvik desetkrát, potom počáteční pokusy (1. - 4. opakování) poskytují menší svalové podněty, střední (5. - 7. opakování) velké a nejsilněji stimulují sval poslední opakování (8. - 10. opakování).
I z tohoto důvodu je třeba dbát na správné provádění cviku po celou dobu cvičení - ono bohužel tradiční „... a konec už urvi silou, ať máš více síly" je kontraproduktivní a pro rozvoj síly nesprávné; o riziku zranění ani nemluvě.

5) Odpočinek
Odpočinek je velmi příjemná věc, zde je ale míněn „pouze" jako pauza mezi jednotlivými sériemi.
Ač to tak na první pohled nevypadá, rovněž odpočinek se může lišit, a to svým charakterem (aktivní - protahovací, kompenzační či pasivní - sed, leh) nebo délkou.

Lin Dan a Xie Xingfang (oba Čína) - jeden za druhého i v posilovně

Doporučit:




Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze




O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS