O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Regulační prostředky

Regulační prostředky představují různé záměrné a pozitivní zásahy do dynamiky psychofyziologického dění. Jejich smyslem je příznivé ovlivňování aktuálního psychického stavu, obzvláště v situacích duševního stresu. Rozlišujeme tři skupiny prostředků: biologické, fyziologické a psychologické.
1) Biologické prostředky ovlivňují aktuální psychický stav cestou vegetativní oblasti. Patří sem především strava a spánek.
Strava má hlavně psychohygienický význam. V úvahu bereme sociálně psychologický účinek jídla, daný jeho společenskou stránkou, prostředím, stolováním, což působí při mírném stresu pozitivně, ovšem není-li zdrojem stresu vztah přítomných osob. Příznivé účinky může mít společné stolování družstva zvláště po utkání.
Spánek je před utkáním i po něm velmi důležitý, nejen jako potřeba biologická, nýbrž i jako prostředek k utlumení všech znepokojujících představ a myšlenek, vztahujících se k zápasu nastávajícímu nebo ukončenému. Spánek sám o sobě není ovšem tak bezprostředně nutný, neboť je známo, že člověk je schopen podávat jednorázové vrcholné výkony, i když noc předtím nespal.
2) Mezi fyziologické prostředky patří rozcvičení, dechová gymnastika, masáže, sprchy a koupele.
3) Psychologické prostředky jsou ty, které regulují aktivační úroveň přímou cestou psychicky, a to jednak prostřednictvím obsahové stránky psychických dějů, prostřednictvím faktorů dynamických i prostřednictvím tendencí člověka (vcítění, nápodoba, identifikace aj.).
Slovní působení využívá různých regulačních účinků slova (např. pohovor mezi trenérem a sportovcem); daná problematika je objasňována rozumovou argumentací, přesvědčováním apod. Mobilizační funkce slova se uplatňuje v různých pokřicích, heslech, zpěvu atd. Situační slovní humor, vtip, ale i - dívky, ženy a dámy prominou - sprosté slovo, mají význam ventilační, jímž se sportovec odreaguje od vnitřního napětí.

Velkou mobilizační funkci má před utkáním družstev společný pokřik - německé hráčky si společně „zakřičely" a potom se dostaly do semifinále Uber Cupu, jako jediný evropský tým
„Magické prostředky" působí mechanismem přenášením zodpovědnosti například na fetiš, maskota, Boha, čímž se vnitřní napětí částečně uvolní. Jinou příčinou oblíbenosti těchto prostředků je návyk na jejich přítomnost, přičemž jejich nepřítomnost může být zdrojem určitého dráždivého nepokoje, neklidu („dnes jsem nevyhrál, protože jsem si nestihl natrhat čtyřlístky").

Japonský maskot má oči navrch hlavy

Náhradní činnosti se uplatňují zvláště několik hodin před startem či v pauzách soutěže i po utkání. Patří sem zejména různé podněty z kulturní oblasti, jako je četba, film, televize a společenské hry nebo různé činnosti zájmové, ale i podněty z oblasti sexuální.
Regulace snížením požadavků představuje v postatě regulaci aktivační úrovně prostřednictvím záměrného snižování aspirační úrovně (první nasazený řekne, že „bude rád, když přejde první kolo"), což umožní úpravu psychické rovnováhy snížením pocitu odpovědnosti.
Autoregulační prostředky se zakládají na řadě vnitřních podnětů, jimiž sportovec ovlivňuje sám sebe. Patří sem autoregulační funkce slova (sebepovzbuzování, sebeuklidňování apod.).
Malá poznámka na závěr kapitoly
1) Výše podaný výklad je přizpůsoben rozsahu celého textu, snahou zde bylo zaměřit se na to podstatné z hlediska psychologické přípravy.
2) Vedou se spory, nakolik je samotný sportovní výkon ovlivněn psychikou sportovce - jisté je jen to, že velmi výrazně. Lepší než spekulovat nad poměrem psychiky na sportovním výkonu, bude hrát v takové psychické pohodě, aby vás tyto úvahy vůbec nezajímaly.

Je to začarovaný kruh - dobrá psychika je k potřebná k vítězství, vítězství dělá dobrou psychiku (na fotografii Tine Rasmussen z Dánska po výhře na All England).

Doporučit:
Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS