Psychologická příprava

Badminton patří mezi tzv. heuristicko-individuální sporty, ve kterých sportovec svými schopnostmi, dovednostmi a vlastnostmi překonává odpor soupeře buď v přímém kontaktu s ním, nebo bez fyzického kontaktu s užitím speciálního náčiní.
Z psychologického hlediska jsou významné především heuristické (tvořivé) schopnosti, na kterých závisí stanovení vhodné strategie a taktiky vedení sportovního boje podle povahy a síly soupeře, stavu utkání, průběhu zápasu atd. Sportovec se musí umět rychle rozhodnout, avšak rychlost rozhodnutí nesmí snižovat jeho kvalitu.

Badminton patří také mezi velmi „klidné", bezkonfliktní, téměř až nudné sporty. Ve finále Korean Open 2008, ale protičínská nálada v hale a trpělivé „ořezávání" rozhodčích dohnali Lin Dana (Čína) k činu. V koncovce třetího setu, kdy soupeři, domácímu borci Hyun Il Lee, opět lajnoví rozhodčí výrazně pomohli, Lin Dan už neudržel nervy a když se přidal i Ri Mao, čínský trenér Korejců (na fotografii vlevo dělá mrtvého brouka), který Dana velmi nevybíravě urážel, měl korejský trenér Ahn Jae-chang co dělat, aby Danovi zabránil ve fyzické inzultaci čínského kouče.

Významná je i citlivost vnímání pohybu i plynoucího času v utkání. Vystupňované jsou i nároky na volní vlastnosti - rozhodnost, iniciativita, houževnatost, ale i sebeovládání ve smyslu odolnosti vůči narůstajícímu emočnímu napětí i tendencím nechat se strhnout k neuvážené a afektivní reakci. Významné jsou speciální vědomosti a dovednosti (zde např. údery) a úroveň jejich zvládnutí.
Je ovšem nutné si uvědomit, že každý jsme jiný, osobnost sportovce je určována dlouhodobým působením tří skupin činitelů:
1. Vrozené anatomicko-fyziologické předpoklady sportovce.
2. Životní prostředí předsportovní, sportovní a mimosportovní.
3. Výchovné působení.
Ale pro všechny bez rozdílu platí tři základní psychologické otázky:
1. Jakým způsobem lze předejít selhání sportovce?
2. Jakým způsobem je možno uvolnit psychické zdroje výkonnosti?
3. Jakým způsobem je nutno postupovat, aby byly v tréninku rozvíjeny co nejúčinněji ty psychické děje, stavy a vlastnosti, které jsou rozhodující pro dosažení vysoké výkonnosti?

Fu Haifeng (Čína) po porážce na Mistrovství světa - spolu s Cai Yunem byli ve čtyřhře mužů první nasazené dvojice, ale psychicky nezvládli koncovky setů ve čtvrtfinále a vypadli (ve druhém setu vedli 17:14 a prohráli 18: 21, ve třetím setu vedení 18:14 ztratili poměrem 19:21)