O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

První krok

Když se v televizi díváte na hráče světové špičky, také máte ten neodbytný pocit, že po kurtu chodí, zatímco vy musíte běhat? Kromě toho, že televize zkresluje - a badminton velmi - a kromě jiného (ideální technika pohybu, rychlost aj.), mají tito hráči vynikající reakci na soupeřův úder a skvělý první krok. Pokud jej udělají maximálně rychle nebo naváží správně na předchozí pohyb získají potřebnou rychlost pro doběhnutí následujícího úderu; když zareagujete pozdě a první krok uděláte pomalu, musíte potom „běžet", abyste míček dostihli, už na startu jste ztratili celý metr.

Jak takový výborný první krok „získat":

1) Nedá se koupit v obchodě, ale pomocí rozvíjení silových a rychlostních schopností během kondičních tréninků můžete získat „dobrý vklad" do prvního kroku.

2) Správný střehový postoj, postoj, ze kterého co nejrychleji vyrazíte za dalším míčkem, je „prvním dobrým krokem k dobrému prvnímu kroku" na kurtu.

3) Především po podání, ale často i během hry, si můžete před soupeřovým úderem pomoci k rychlejšímu startu na míček krátkým „poskočením" (předskočením) - zkrátka udělat cokoliv pro to, aby váš první krok nezačínal ze „sloních nohou", kdy stojíte na patách, pevně „zabořeni" do podlahy a vaše nohy jsou zcela bez pohybu.

Poskok v podání Xie Zhongba. Jak vidíte poskokem reaguje nikoliv na úder soupeře, ale vylepšuje svou pozici po úderu své spoluhráčky; před úderem soupeře takto poposkočí ještě jednou.
Poskok má tři základní úskalí:

1) Optimální načasování (timing) poskoku je otázkou dlouhých hodin nácviku - obecná rada může znít tak, že v momentě kdy poznáte, kam soupeř míček zahrál, byste už měli na úder vyrážet, tedy dokončit poskok a vyrazit na úder; v takovém případě by měl být poskok zahájen „těsně před tím" než soupeř zahraje svůj úder, nejpozději však se zahráním soupeřova úderu.

2) Individuální odlišnosti jsou rovněž u poskoku. U někoho je neznatelný a blíží se jen „zapružení v kotnících", druhý extrém představuje mohutný a energický výskok až deset centimetrů nad podložku. Jisté je, že mimo tyto hranice už je „něco špatně" - žádný poskok nebo „velký poskok velkého klokana velkého" jsou kontraproduktivní.

3) Opakování je matka moudrosti, potom i pro výborný první krok platí, že jej získáte až po mnoha hodinách opakování a tréninku. Opět je nutné postupovat od teoretického základu (správné popsání pohybu), přes „první krůčky prvního kroku" (nácvik bez rakety, soustředění pouze na nohy a správné provádění) k dalším zlepšením (pohyb s raketou, následně pohyb do všech rohů), až k samotné hře (úderové kombinace se zaměřením pouze na první krok) až po utkání - s dobrým prvním krokem máte větší šanci zvítězit než bez něj.

Doporučit:
Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS