O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Pohyb zpět do výchozího postavení

Neméně důležitý jako pohyb k úderu, je pohyb zpět do výchozího postavení - vždyť po odehrání jednoho úderu už spěcháme k odehrání úderu dalšího; tedy pokud jsme právě neukončili nebo nezahráli do autu či sítě.

Jak již bylo naznačeno výše, rychlost pohybu zpět do dalšího výchozího postavení je přímo úměrná rychlosti námi odehranému úderu.

Z tohoto důvodu je třeba znovu upozornit na to, že úder bychom měli volit i na základě toho, zda po něm budeme schopní doběhnout úder soupeře. V ideálním případě, stejně jako šachista promýšlí a následně volí své tahy tak, aby třeba na šestý krok získal věž soupeře, i my musíme hrát tak, aby na sebe jednotlivé údery navazovaly, abychom vytvářeli „zesilující tlak na soupeře" na jehož konci by měl být vítězný úder.
Opravdový mistr zahraje takový úder, kterým dostane nebohého soupeře pod tlak, takže ten je nucen zahrát pouze vysoký klír, který je ale nepřesný - nebohý soupeř byl pod velkým tlakem - na to už opravdový mistr čeká, vysoko se odráží a výborně technicky provedenou kontrolovanou smečí si připravuje útok, který následně na síti vítězně zakončí. V této výměně se opravdový mistr mohl pohybovat „podle sebe", aniž by čekal na údery nebohého soupeře; ty byly na základě jeho úderů očekávané.

Že Sony Dwi Kuncoro (Indonésie), medailista z olympijských her i mistrovství světa, smečuje z relativně lehké pozice? Předcházela jí ale těžká práce, kterou si tuto pozici musel vybudovat.
Na konec pohybu zpět je třeba zdůraznit, že většina pohybů zpět by měla být zakončena opět výchozím postavením. Badmintonový pohyb je stále se opakující kruh, nicméně ne
u každého je - obrazně řečeno - tento kruh kulatý, mnoho hráčů se pohybují v jakési kostrbatém kruhu čtvercového tvaru.

Malá poznámka na závěr kapitoly

1) Čím rychlejší úder jsme zahráli - jinak řečeno, čím rychleji bude mít soupeř možnost zahrát svůj úder - tím dříve bychom na tento úder měli být připraveni, tedy tím rychlejší bude pohyb zpět.

2) Pokud to jde, snažte se využít dříve získané rychlosti i pro pohyb zpět do výchozího postavení.

Tak sis zasmečoval a teď zase zpět do dalšího výchozího postavení, Lin Dane!

Doporučit:
Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS