O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Milan Ludík: Jak vypadá jeden den profesionálního badmintonisty

Milan Ludík, česká singlová jednička ve dvouhře mužů, popisuje exkluzivně pro náš web život profesionálního badmintonisty:

Život profesionálního sportovce se mnohým lidem zdá velmi lákavým a jednoduchým. To musí být pohoda, řeknou si, dělám, co mě baví, pět hodin si zatrénuji a pak mám celý den klid. Pohoda, jazz.

Není to tak.

Dělám, co baví, ale tvrdě na sobě pracuji. Trénink je mimo jiné o touze po zlepšení a stoprocentním odhodlání zdokonalit svoje schopnosti na maximum, a to doslova 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Vynecháš trénink? Soupeř určitě trénuje!

Trénink je také o ochotě zřeknout se krátkodobých požitků, překonávat bolest a překážky, a neustále na sobě pracovat, abych se přiblížil svým snům. Je to neustálá volba mezi tvrdou prací a leností – a to je zatraceně těžký souboj! – mezi profesionalitou a průměrností, mezi tím, co bych chtěl, co bych mohl a co musím.

Můj klasický tréninkový den začíná v 7:30 snídaní. Většinou snídám porci ovesných vloček s mlékem, banánem a ovocným džusem. Následně se přesunu k počítači, zkontroluji emaily, výsledky turnajů a celkové dění v badmintonu, přibližně od 8:45 až do tréninku si většinou čtu, ale mé myšlenky už odbíhají k tréninku.

Od 9:30 začíná první tréninková fáze. Trénink začíná už rozcvičením, na které je třeba se naplno koncentrovat. V 10:00 startuje individuální herní příprava s mým osobním trenérem. Obvyklá délka dopolední tréninkové jednotky je 90 minut. Zpravidla si přidávám, pracuji na odstranění technických nedostatků nebo aktuálních herních problémů. Celý dopolední tréninkový proces uzavírá strečink a sprcha.

Okolo 12:30 si připravím oběd, zeleninový nebo ovocný salát.

Od 13:00 do 16:00 jsem „v kanceláři“, spolu se svým týmem organizuji si nejbližší turnaje. Přihlášky, ubytování, transport, letenky, víza a v poslední době pracuji také na rozvoji svého marketingu, aby bylo možné můj olympijský sen zvládnout i po finanční stránce. Komunikuji se sponzory, věnuji se úpravám svých webových a facebookových stránek, připravuji různé projekty, jako v poslední době podpisové kartičky.

Kolem 16:15 sním odpolední svačinu a připravím se druhou tréninkovou fázi. Odpolední tréninky bývají zaměřené především na fyzickou přípravu. Střídám posilovnu, cviky na stabilizaci a rychlostní cvičení, abych byl po fyzické stránce v ideální formě a vyhýbal se zraněním. Tento trénink mám od 17:00 do 18:30, následuje na dvacet minut vířivka.

Přibližně v 19:30 večeřím. Po osmé hodině večer už se snažím odpočívat, většinou u filmu nebo relaxací u hudby. Spát chodím ve 22:30.

Trénink je jedna velká skládačka a je třeba, aby všechny dílky do sebe perfektně zapadaly. Proto se snažím jednotlivé důležité součásti mé přípravy – badmintonové tréninky, kondiční tréninky, výživu, mentální trénink, jakékoliv fyziologické problémy – konzultovat s profesionály v oboru, snažím se mít ty nejlepší informace z každého odvětví.

Takto trávím většinu mých tréninkových dnů. Na turnajích se můj program mění, je zaměřený na doladění formy a co nejrychlejší adaptaci na podmínky, ve kterých se turnaj hraje.

Stejně jako badminton i náplň jednotlivých tréninků je velmi dynamická. Na cestách musím se přizpůsobovat aktuálním tréninkovým podmínkám, také se mění příprava v průběhu roku, přicházejí nemoci, drobná zranění.

Jak vidíte, badminton je krásný sport, ale může být také tvrdá práce.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [06.11.2015]

Diskuze k článku

11.11.2015 12:58
komisař
Ahoj Milane (a Tome). Ještě mě zajímalo, kolikrát týdně trénuješ (jestli máš volné dny) a jak s pravidelným harmonogramem zahýbe turnaj. Buď zdráv.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Bulgarian International: Milan Ludík ve čtvrtfinále

Ve dnech 3.-5. října se v bulharském hlavním městě Sofii konal turnaj evropského circuitu. Nejlepšího výsledku z českých badmintonistů dosáhl Milan Ludík, který prošel mezi osm nejlepších a přehrál silného dánského soupeře Emila ...

Denmark International: Gavnholt odstoupila pro zranění

Až do čtvrtfinále turnaje Denmark International se dostala Kristína Gavnholt. Pak ale musela zápas skrečovat pro zranění lýtkového svalu. Dobré výkony předvedli i další čeští reprezentanti.

Čeští junioři na ME: třetí místo ve skupině

Ve finském Vantaa probíhá od pátku mistrovství Evropy juniorů. Český tým pod vedením trenéra Michala Turoně má už za sebou tři utkání ve skupině, Češi obsadili díky jednomu vítězství celkové patnácté místo.

Finnish Open: Češi zůstali ve Vantaa bez vítězství

Ani jedna výhra v hlavní soutěži – to byla smutná bilance českého národního týmu na mezinárodním mistrovství Finska.

Iceland International: Milan Ludík vítězem dvouhry!

Skvělého úspěchu dosáhl na turnaji evropského circuitu v islandském hlavním městě Rejkjavíku Milan Ludík, který jako nasazená dvojka dokázal zvítězit ve dvouhře mužů.

Kauza: Divoké karty pro MČR dostali všichni žadatelé

Domácí badmintonovou scénou hýbe v posledních dnech kauza udílení divokých karet na mistrovství ČR dospělých. ČBaS totiž povolil start všem žadatelům, a to i přesto, že tím byl překonán maximální povolený počet daný rozpisem ...


Tagy: milan ludik


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS