O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Milan Ludík: Jak vypadá jeden den profesionálního badmintonisty

Milan Ludík, česká singlová jednička ve dvouhře mužů, popisuje exkluzivně pro náš web život profesionálního badmintonisty:

Život profesionálního sportovce se mnohým lidem zdá velmi lákavým a jednoduchým. To musí být pohoda, řeknou si, dělám, co mě baví, pět hodin si zatrénuji a pak mám celý den klid. Pohoda, jazz.

Není to tak.

Dělám, co baví, ale tvrdě na sobě pracuji. Trénink je mimo jiné o touze po zlepšení a stoprocentním odhodlání zdokonalit svoje schopnosti na maximum, a to doslova 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Vynecháš trénink? Soupeř určitě trénuje!

Trénink je také o ochotě zřeknout se krátkodobých požitků, překonávat bolest a překážky, a neustále na sobě pracovat, abych se přiblížil svým snům. Je to neustálá volba mezi tvrdou prací a leností – a to je zatraceně těžký souboj! – mezi profesionalitou a průměrností, mezi tím, co bych chtěl, co bych mohl a co musím.

Můj klasický tréninkový den začíná v 7:30 snídaní. Většinou snídám porci ovesných vloček s mlékem, banánem a ovocným džusem. Následně se přesunu k počítači, zkontroluji emaily, výsledky turnajů a celkové dění v badmintonu, přibližně od 8:45 až do tréninku si většinou čtu, ale mé myšlenky už odbíhají k tréninku.

Od 9:30 začíná první tréninková fáze. Trénink začíná už rozcvičením, na které je třeba se naplno koncentrovat. V 10:00 startuje individuální herní příprava s mým osobním trenérem. Obvyklá délka dopolední tréninkové jednotky je 90 minut. Zpravidla si přidávám, pracuji na odstranění technických nedostatků nebo aktuálních herních problémů. Celý dopolední tréninkový proces uzavírá strečink a sprcha.

Okolo 12:30 si připravím oběd, zeleninový nebo ovocný salát.

Od 13:00 do 16:00 jsem „v kanceláři“, spolu se svým týmem organizuji si nejbližší turnaje. Přihlášky, ubytování, transport, letenky, víza a v poslední době pracuji také na rozvoji svého marketingu, aby bylo možné můj olympijský sen zvládnout i po finanční stránce. Komunikuji se sponzory, věnuji se úpravám svých webových a facebookových stránek, připravuji různé projekty, jako v poslední době podpisové kartičky.

Kolem 16:15 sním odpolední svačinu a připravím se druhou tréninkovou fázi. Odpolední tréninky bývají zaměřené především na fyzickou přípravu. Střídám posilovnu, cviky na stabilizaci a rychlostní cvičení, abych byl po fyzické stránce v ideální formě a vyhýbal se zraněním. Tento trénink mám od 17:00 do 18:30, následuje na dvacet minut vířivka.

Přibližně v 19:30 večeřím. Po osmé hodině večer už se snažím odpočívat, většinou u filmu nebo relaxací u hudby. Spát chodím ve 22:30.

Trénink je jedna velká skládačka a je třeba, aby všechny dílky do sebe perfektně zapadaly. Proto se snažím jednotlivé důležité součásti mé přípravy – badmintonové tréninky, kondiční tréninky, výživu, mentální trénink, jakékoliv fyziologické problémy – konzultovat s profesionály v oboru, snažím se mít ty nejlepší informace z každého odvětví.

Takto trávím většinu mých tréninkových dnů. Na turnajích se můj program mění, je zaměřený na doladění formy a co nejrychlejší adaptaci na podmínky, ve kterých se turnaj hraje.

Stejně jako badminton i náplň jednotlivých tréninků je velmi dynamická. Na cestách musím se přizpůsobovat aktuálním tréninkovým podmínkám, také se mění příprava v průběhu roku, přicházejí nemoci, drobná zranění.

Jak vidíte, badminton je krásný sport, ale může být také tvrdá práce.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [06.11.2015]

Diskuze k článku

11.11.2015 12:58
komisař
Ahoj Milane (a Tome). Ještě mě zajímalo, kolikrát týdně trénuješ (jestli máš volné dny) a jak s pravidelným harmonogramem zahýbe turnaj. Buď zdráv.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Welsh International: Kristína Gavnholt skončila třetí

Na turnaji evropského circuitu ve Walesu se dařilo Kristíně Gavnholt. Česká hráčka potvrdila nasazení a jako turnajová trojka se dostala až do semifinále, kde nestačila na americkou soupeřku asijského původu Zhang Beiwen.

US Open: Lee Chong Wei vyhrál první turnaj po návratu na světovou scénu

Turnaj US Open letos nepřinesl velký úspěch českým barvám; naši reprezentanti vypadli už v prvních kolech. Z výhry v singlu se radoval poprvé od návratu na kurty po dopingové kauze Lee Chong Wei, který ve finále udolal Hanse ...

Uganda International: Pavel Florian a Ondřej Kopřiva vyhráli čtyřhru

Velmi úspěšná byla tříčlenná česká výprava na mezinárodní mistrovství Ugandy – Pavel Florian, Ondřej Kopřiva a Milan Ludík získali tři medailová umístění, včetně vítězství Pavla s Ondřejem ve čtyřhře mužů.

Swiss Open: jedinou výhru si připsal Milan Ludík

Na výborně obsazeném turnaji Swiss Open Česko reprezentovali tři nejlepší singlisté. Petr Koukal ani Kristína Gavnholt se neprosadili, jedinou výhru zaznamenal v prvním kole Milan Ludík.

Swedish Masters 2015: výhra pouze pro Koukala

První letošní turnaj evropského circuitu hostilo Švédsko. Pro Čechy bylo zajímavé sledovat návrat Kristíny Gavnholt po zranění, ze všech českých zástupců to byl ale pouze Petr Koukal, komu se podařilo zaznamenat alespoň jeden ...

Srí Lanka International: dvě česká čtvrtfinále

Na mezinárodním mistrovství Srí Lanky startovali tři čeští zástupci. Nejlepším výsledkem bylo čtvrtfinále Petra Koukala ve dvouhře a dvojice Ludík-Gavnholt v mixu.


Tagy: milan ludik


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS