O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Milan Ludík: "Dánové mají propracovaný systém a kladou důraz na kvalitu."

Milan Ludík, česká singlová jednička, dlouhodobě žije v Dánsku a z bezprostřední blízkosti tak sleduje perfektně fungující systém, který z Dánska dělá světovou badmintonovou velmoc:

Badminton má v Dánsku dlouholetou tradici. Ale tradice není vše, nejen díky tomu se badmintonu daří v Evropě nejlépe právě v Dánsku.

K velké popularizaci našeho sportu pomohly skvělé výkony Mortena Frosta v osmdesátých letech a potom Petera Gadeho, který mezi lety 1998 a 2010 získal pět titulů mistra Evropy a téměř patnáct let hrál v té nejužší světové špičce.

Dánská federace tento rozmach velmi účelně využila a vytvořila propracovaný systém s jasnou vizí. Cílem je perfektní činnost s důrazem na výsledek a udržení si pozice v Dánsku v porovnání s ostatními sporty v popularitě a množství členů.

Dány známe jako skvělé badmintonisty s často až neuvěřitelnou technikou. Je to ale jen špička ledovce, ze kterého je, jak známo, vidět nad vodou přibližně jen jedna desetina.

Co už není vidět, ale je to rovněž velmi důležité?

Vše začíná velmi širokou základnou. Badminton je v Dánsku velmi rozšířeným sportem, s přibližně 85 000 registrovanými hráči. Pro srovnání, Česká republika, která má přibližně dvojnásobný počet obyvatel, má registrovaných badmintonistů zhruba 15x méně.

Dánský badminton řídí dvě velké organizace. Vedle národního badmintonového svazu to je organizace DGI, která všeobecně rozvíjí sport především na amatérské úrovni. DGI pořádá různé turnaje, soustředění a podobně, a to zejména pro neregistrované děti. Pomáhá rozvíjet badminton na školách, vede kroužky minibadmintonu pro děti zhruba do čtyř let.

Vedle toho funguje klubová činnost. Tam už se setkávají hráči, kteří mají o badminton větší zájem, než si ho jen vyzkoušet. Kluby jsou na velmi vysoké úrovni, která ještě výrazně převyšuje i ty nejlépe fungujícími kluby či oddíly v České republice. Skvělá organizace, dostatečné finanční zabezpečení, placení trenéři, hráči zabezpečení potřebným vybavením a ty největší kluby v Dánsku dokonce mají vlastní badmintonové haly.

Hráči mohou rozvíjet svou výkonnost a díky spolupráci klubů se školami často absolvovat i vícefázové tréninky. Když hráči začnou projevovat mimořádný talent, jejich kariéry začne usměrňovat spolupráce s reprezentací. Ve věku 15 – 18 let se nejlepší dánští badmintonisté krátkodobě nebo i dlouhodobě přesunují do národních center v Aarhusu, Odense a Kodani, kde se začnou profesionálně věnovat badmintonu, a škola pro většinu z nich začíná být druhořadá.

V těchto centrech jsou ty nejkvalitnější možné podmínky pro badmintonový růst. Ti vůbec nejlepší se potom přesouvají do hlavního centra v Kodani a jsou zařazení do dospělé reprezentace.

Už jsem to uváděl, ale ještě jednou to zdůrazním: Celý dánský systém, na jakékoliv úrovni, se snaží vždy o co nejvyšší kvalitu.

Propracovaný systém a maximální důraz na kvalitu – to jsou hlavní důvody, proč jsou Dánové schopní konkurovat nejlepším asijským badmintonovým velmocem, které mají zcela nesrovnatelně větší lidský potenciál i badmintonovou základnu.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [17.12.2015]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Milan Ludík vítězem Egypt International!

V ryze českém finále Ludík přehrál Mendreka 2:0 na sety a do světového žebříčku si připíše 2 500 bodů.

Milan Ludík o MČR v Karviné

Milan Ludík přijal naši výzvu a zaslal nám své dojmy před Mistrovstvím České republiky jednotlivců 2016 a po něm. Přečtete si hodnocení národního šampionátu pohledem české singlové jedničky.

Milan Ludík: "Můj program ve dvou slovech - Turnajový kolotoč"

Milan Ludík, aktuálně nejlépe postavený český hráč na světovém žebříčku, popisuje, jak dlouhodobě plánuje turnaje ve své kvalifikační cestě na olympijské hry.

Milan Ludík: Jak vypadá jeden den profesionálního badmintonisty

Milan Ludík, česká singlová jednička ve dvouhře mužů, popisuje exkluzivně pro náš web život profesionálního badmintonisty.

Milan Ludík: "Každé kolo dánské ligy je velká událost."

Milan Ludík, aktuální česká singlová jednička, exkluzivně pro náš web připravil článek o dánské badmintonové lize. „Dánská nejvyšší soutěž, která se zde nazývá jednoduše Badmintonligaen, je nejkvalitnější týmovou soutěží v ...

Milan Ludík o MS: "Mísí se ve mně vzrušení a nervozita"

Čtěte článek Milana Ludíka o závěru soustředění Off-pist 2015 a také jeho pocitech před blížícím se Mistrovstvím světa. 


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS