O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Milan Ludík: "Dánové mají propracovaný systém a kladou důraz na kvalitu."

Milan Ludík, česká singlová jednička, dlouhodobě žije v Dánsku a z bezprostřední blízkosti tak sleduje perfektně fungující systém, který z Dánska dělá světovou badmintonovou velmoc:

Badminton má v Dánsku dlouholetou tradici. Ale tradice není vše, nejen díky tomu se badmintonu daří v Evropě nejlépe právě v Dánsku.

K velké popularizaci našeho sportu pomohly skvělé výkony Mortena Frosta v osmdesátých letech a potom Petera Gadeho, který mezi lety 1998 a 2010 získal pět titulů mistra Evropy a téměř patnáct let hrál v té nejužší světové špičce.

Dánská federace tento rozmach velmi účelně využila a vytvořila propracovaný systém s jasnou vizí. Cílem je perfektní činnost s důrazem na výsledek a udržení si pozice v Dánsku v porovnání s ostatními sporty v popularitě a množství členů.

Dány známe jako skvělé badmintonisty s často až neuvěřitelnou technikou. Je to ale jen špička ledovce, ze kterého je, jak známo, vidět nad vodou přibližně jen jedna desetina.

Co už není vidět, ale je to rovněž velmi důležité?

Vše začíná velmi širokou základnou. Badminton je v Dánsku velmi rozšířeným sportem, s přibližně 85 000 registrovanými hráči. Pro srovnání, Česká republika, která má přibližně dvojnásobný počet obyvatel, má registrovaných badmintonistů zhruba 15x méně.

Dánský badminton řídí dvě velké organizace. Vedle národního badmintonového svazu to je organizace DGI, která všeobecně rozvíjí sport především na amatérské úrovni. DGI pořádá různé turnaje, soustředění a podobně, a to zejména pro neregistrované děti. Pomáhá rozvíjet badminton na školách, vede kroužky minibadmintonu pro děti zhruba do čtyř let.

Vedle toho funguje klubová činnost. Tam už se setkávají hráči, kteří mají o badminton větší zájem, než si ho jen vyzkoušet. Kluby jsou na velmi vysoké úrovni, která ještě výrazně převyšuje i ty nejlépe fungujícími kluby či oddíly v České republice. Skvělá organizace, dostatečné finanční zabezpečení, placení trenéři, hráči zabezpečení potřebným vybavením a ty největší kluby v Dánsku dokonce mají vlastní badmintonové haly.

Hráči mohou rozvíjet svou výkonnost a díky spolupráci klubů se školami často absolvovat i vícefázové tréninky. Když hráči začnou projevovat mimořádný talent, jejich kariéry začne usměrňovat spolupráce s reprezentací. Ve věku 15 – 18 let se nejlepší dánští badmintonisté krátkodobě nebo i dlouhodobě přesunují do národních center v Aarhusu, Odense a Kodani, kde se začnou profesionálně věnovat badmintonu, a škola pro většinu z nich začíná být druhořadá.

V těchto centrech jsou ty nejkvalitnější možné podmínky pro badmintonový růst. Ti vůbec nejlepší se potom přesouvají do hlavního centra v Kodani a jsou zařazení do dospělé reprezentace.

Už jsem to uváděl, ale ještě jednou to zdůrazním: Celý dánský systém, na jakékoliv úrovni, se snaží vždy o co nejvyšší kvalitu.

Propracovaný systém a maximální důraz na kvalitu – to jsou hlavní důvody, proč jsou Dánové schopní konkurovat nejlepším asijským badmintonovým velmocem, které mají zcela nesrovnatelně větší lidský potenciál i badmintonovou základnu.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [17.12.2015]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Dánská liga: Ludíková stále vítězí!

Ačkoliv se tým Ikast BK trápí na posledním místě nejvyšší dánské soutěže, hvězda české singlistky Kristíny Ludíkové stále jasně září: Kristína zatím vítězí a jako jediná drží akcie svého družstva nad vodou. Naopak první a velmi ...

Finnish Open: Češi zůstali ve Vantaa bez vítězství

Ani jedna výhra v hlavní soutěži – to byla smutná bilance českého národního týmu na mezinárodním mistrovství Finska.

Finálový den MS: dvouhru žen vyhrála Carolina Marin!

Ani při neúčasti Lin Dana nedokázal Lee Chong Wei získat vytoužený titul mistra světa a ve finále podlehl nasazené dvojce Chen Longovi. A světová jednička padla i ve finále dvouhry žen, kdy se po strhujícím průběhu z titulu raduje ...

Denmark International: Gavnholt odstoupila pro zranění

Až do čtvrtfinále turnaje Denmark International se dostala Kristína Gavnholt. Pak ale musela zápas skrečovat pro zranění lýtkového svalu. Dobré výkony předvedli i další čeští reprezentanti.

Pavel Florián: "Příští rok budu hrát v Odense."

Dánsko je zemí badmintonu zaslíbenou. V čem spočívá tajemství dánských hráčů a trenérů? Povídali jsme si s Pavlem Floriánem, který se dlouhodobě připravuje v Odense a v příští sezóně bude hájit barvy tohoto prvoligového klubu.

Kauza: Divoké karty pro MČR dostali všichni žadatelé

Domácí badmintonovou scénou hýbe v posledních dnech kauza udílení divokých karet na mistrovství ČR dospělých. ČBaS totiž povolil start všem žadatelům, a to i přesto, že tím byl překonán maximální povolený počet daný rozpisem ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS