O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Pavel Florián: "Příští rok budu hrát v Odense."

Dánsko je zemí badmintonu zaslíbenou. V čem spočívá tajemství dánských hráčů a trenérů? Povídali jsme si s Pavlem Floriánem, který se dlouhodobě připravuje v Odense a v příští sezóně bude hájit barvy tohoto prvoligového klubu.

Do Dánska přes známé

"Ke změně tréninkového prostředí jsem se vlastně dostal náhodou, a to dost nešťastnou," začíná své vyprávění Pavel. "Když jsme byli společně s mým trenérem Radkem Votavou v prosinci na turnaji v Turecku, Radek si přetrhnul achillovku. Můj trénink doma probíhal ve velké většině individuálně právě s ním, a i když jsem se zpočátku zdráhal, dohodli jsme se, že najdu dočasné tréninkové zázemí, než se uzdraví. O Dánsku jsem původně vůbec neuvažoval a dostal jsem se sem díky jednomu ze zahraničních trenérů, které znám. I když jsem původně měl zůstat jen měsíc, tréninkové prostředí mě oslovilo natolik, že jsme se s Radkem dohodli, že se sem přesunu natrvalo a nějakou dobu se budu připravovat tady. Velmi důležité pro mě ale bylo to, že společně s Radkem chceme a budeme spolupracovat i nadále a svou přízeň mi zachovává můj mateřský klub SK Badminton Český Krumlov, stejně jako moji sponzoři."

Vrcholový trénink si žádá profesionální přístup. Jak vypadá běžný den v přípravě české singlové trojky? "Trénink mám dvakrát denně. Vždy jeden ráno od 8.00 do 10.00, druhý pak odpoledne buď od 16.00 do 19.00 spojený s posilovnou, nebo herní od 18.00 do 20.00 hodin. Svůj prostor dostává i pravidelný běžecký trénink, konzultace s fyzioterapeutem, bazén se saunou či akupunktura," popisuje Pavel svůj denní program.

Dánským tréninkům dominuje technika

Z mnoha úst jsme už slyšeli, jak velký důraz se v Dánsku klade na techniku. To ve svých odpovědích potvrzuje i Pavel, když přijde řeč na to, čím jsou tréninky v Odense specifické a co do nich Dánové vnášejí navíc.

"Náplní tréninků je z velké části technika. Slovem technika ale nemyslím pouhé stání v jednom rohu a hraní úderů z místa, ale technika pojatá jako velmi komplexní celek, kdy se piluje správné provedení úderů i pohybu společně. Druhé slovo, které by místní tréninky mohlo charakterizovat, je stereotyp. Jednotlivé údery, cvičení a kombinace se procvičují opravdu dlouho, i několik týdnů po sobě. A třetí charakteristikou by asi byla slova kvalita a intenzita. Ve všech cvičeních se dbá na co možná nejlepší provedení a také na jejich intenzitu. Mám pocit, že tato slova sama o sobě nejsou nic nového. Všichni vědí, že Dánové jsou mistři techniky úderů i pohybu. Málokdo z nás už ale ví, co se na cestě k dosažení těchto dovedností skrývá a co si pod nimi má opravdu představit."

Ve jménu českých trenérů, kteří by rádi oživili své vlastní tréninkové jednotky nějakým dánským cvičením, jsme zkusili z Pavla vytáhnout i příklad nějaké zajímavé kombinace nebo nácviku, s nimiž se v Odense setkal. "Je to zvláštní, ale naše a ty dánské kombinace se ve své podstatě až tolik neliší," reagoval Pavel. "Rozdíl tam však jeden přece jen je, a možná dost zásadní: tempo a kvalita jejich provedení. Tréninky navíc mají atmosféru, kdy se hráči navzájem hecují, povzbuzují, často i dost hlasitě, a nezáleží na tom, jestli jim je 12, 17 a nebo 30 let a jestli proti sobě stojí dva hráči, dvě hráčky nebo hráčka a hráč."

Atmosféra na badmintonu je jako u nás na hokeji

Bylo něco, co Pavla v Dánsku překvapilo? "Počet hráčů, kteří badminton opravdu umí a aktivně se připravují na soutěže, především pak místní ligu. Ta má prestiž podobnou, jako je tomu u nás ve fotbale nebo hokeji. Na tréninku dospělých se schází i více než dvacet hráčů," popisuje Pavel.

Pavla Floriána jsme mohli letos sledovat v extralize, v níž hájil barvy klubu BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou. V souvislosti s dánskou přípravou se mu ale otevřely i další možnosti, a tak jsme se v závěru zajímali o jeho plány pro následující měsíce. "Sezóna v české Extralize v družstvu BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou pro mě byla dobrou zkušeností a členem družstva jsem byl moc rád. A za tento tým si letos zahraji ještě jednou. Protože Brno svou účast odřeklo, budeme to právě my, kdo se za ČR zúčastní červnového ME klubů – Europe Cupu. V dresu Benátek to budou ale mé poslední zápasy," říká Pavel. Příští rok už ho čekají jiné souboje...

"V Dánsku se nám podařilo dohodnout na novém angažmá, a tak příští rok budu nastupovat v prvním družstvu Odense Badminton Klubu. Zápasy v druhé nejvyšší dánské soutěži po boku Viktora Axelsena nebo Petyi Nedelchevy budou určitě velkou zkušeností a motivací," uzavírá naše povídání. Budeme držet palce!

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [18.05.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Adam Mendrek: "Ve finále se mi vyplatila kondiční příprava."

Nejúspěšnější hráč domácího juniorského šampionátu odpovídal na otázky BadmintonWebu. Čtěte, jak se Adamovi hrálo v Brně, jak se chystá na nadcházející MČR dospělých a které turnaje ještě absolvuje v první polovině roku 2012.

Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."

Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...

Atletický žebřík: cvičit můžete i s raketou

Atletický žebřík je pro trenéra neutuchajícím zdrojem inspirace. Sledujte sedm nových videí se zajímavými cvičeními pro rychlost, odrazy i koordinaci z produkce BadmintonCoach.cz.

Atletický žebřík: cvičte rychlost, odrazy i koordinaci

Letní příprava badmintonistů zahrnuje také řadu atletických prvků. Zpestřením kondičního programu může být cvičení s atletickým/koordinačním žebříkem. Sledujte, jak lze tuto pomůcku využít v tréninku.

Atletický žebřík: dovnitř mohou i ruce

Další várka tréninkových videí z produkce BadmintonCoach.cz vám ukáže možnosti kondiční přípravy s využitím atletického žebříku.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS