O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Lukáš Zevl z Malajsie: intervaly jsou nesrovnatelné s českými

Lukáš Zevl se dlouhodobě připravuje v Malajsii. Pro čtenáře BadmintonWebu popsal svůj běžný denní program včetně konkrétních cvičení. Trénink asijskými metodami zahrnuje méně cvičení, ovšem v nepředstavitelných intervalech a vysoké kvalitě...

Lukáš Zevl popisuje: „Náš každodenní trénink začíná dopoledne v 9:30 hodin dopoledne a trvá do 12:00 hodin. Začínáme během a rozběháním venku na tenisových kurtech, kdy už ráno je teplota kolem 40 stupňů celsia na sluníčku. Deset minut jogging + 10 min co nejrychleji (20 koleček kolem 4 tenisových kurtů) nebo 2 min sprint. Cvičení na hbitost: poskoky, běhy, sprinty. Tento běh a cvičení zaberou zhruba 40 minut na začátku každého ranního tréninku a není to žádné ulejvání. Poté se přesouváme do badmintonové haly.“ Lukáš a jeho sparingpartner Maxmilian Koreny trénují s malajsijským trenérem a bývalým reprezentantem Andrewem Changem.

Každý trénink začíná pohybem po kurtu. „Vybíháme celý kurt (šest rohů) základní údery, poté vybíháme kurt obranně a útočně. Tento smysl vybíhání se nijak nemění, mění se jen cvičení, série a délka cvičení, které děláme. Nejčastěji je to cvičení 5 sérií po jedné minutě celý kurt, 3 série obranně celý kurt a tři série útočně. Tedy zhruba po hodině tréninku se dostaneme k balonu, abychom se rozehráli.“

Po rozehrávce následují nástřely. „Malajský badminton je veden především v útočném duchu, takže se žádný trénink neobejde bez nástřelů. Nástřely na smeč a zabití na síti. Na začátku je první cvičení smeč po lajně a přechod na síť rovně a zpátky dozadu křížem. Potom se variace toho cvičení mění ve smeč křížem a přechod na síť rovně nebo smeč křížem a přechod na síť křížem. Série jsou po 20 míčích, čili 10x smeč a 10x zabití na saku. Střídáme se ve dvou lidech, takže čas na odpočinek je než ten druhý dokončí sérii.“ A kolik je sérií dohromady? „Přesný počet sérií nevím, neboť je ani nepočítám. Je jich mnoho a odhadem bych řekl, že je to 20 sérií určitě. Toto jedno cvičení nástřelů zabere zhruba 30 min, pak je teprve pauza. Toto je také rozdíl mezi tréninky u nás v Čechách a tady v Malajsii. U nás se každý snaží za trénink udělat co nejvíce cvičení, ale leckdy se nebere ohled, zda je to vůbec dělané správně, tak jak má být. Naopak tady v Malajsii se za jeden trénink udělají 3-4 cvičení v delších intervalech, nesrovnatelnými s českými a s ohledem na to, že se to cvičení provádí správně, tak jak má, rychlost na kurtu, pohyb po kurtu, práce nohou, správné provedení úderu, umístění úderu apod.“

“Dalším cvičením, které děláme je "shuttle control", neboli kontrola míče,“ pokračuje Lukáš. „Toto cvičení je zaměřené na to, abychom hráli bez chyb, pokud možno bez jediné chyby. Nahrávač je v jednom z předních rohů a rozehrává do celého hřiště a drží toho hráče pod neustálým tlakem. Hraje rychlé, téměř drajvové výhozy, sklepává na síti a pracující hráč kontroluje balon a hraje pouze do jednoho rohu, do strany za síť, přičemž nesmí udělat chybu. Strany se střídají po každé sérii. Jedna série trvá okolo jedné minuty a je zakončená několika smečemi. Stejně jako u cvičení předtím se střídáme ve dvou a počet sérií odpovídá zhruba počtu sérií prvního cvičení.“

Cvičení poté je na rychlost na kurtu. „Jsou to rychlé, útočné nástřely do celého kurtu. Člověk se musí opravdu rychle pohybovat, protože při odehrávání jednoho balonu už mu na jeho stranu kurtu letí balon další a úplně do jiného místa, takže je to mnohem rychlejší než běžná hra. Tohoto cvičení děláme přibližně 10 sérií, jedna série je 40 balonů.“

A jaká cvičení patří na závěr tréninku? „Buď je to další vybíhání kurtu, kdy jsou v zadních nebo v předních rozích umístěny balony po pěti na každé straně a uprostřed kurtu je jeden balon na každé straně. Cvičení spočívá v co nejrychlejším přenášení balonů, kdy se sebere jeden balon z jednoho rohu, na středu je výpad na protilehlou stranu, kde se balony prohodí a následuje výpad na síť zase na protilehlou stranu, kde se balon položí. Přenášení se opakuje, dokud všechny balony nejsou přeneseny buďto z přední části kurtu dopředu nebo naopak. Jsou to 4 série tohoto cvičení na konci tréninku. Sprintování pyramidy 2 až 4 kurtů je dalším cvičení. Sprint do půlky prvního kurtu a zpět, sprint na konec prvního kurtu a zpět. Sprint do půlky druhého kurtu a zpět a toto se opakuje až do posledního kurtu. 2 až 3 série tohoto cvičení a hned po doběhnutí bez jakékoli pauzy jsou posilovací cviky- kliky, výpady, dřepy s výskokem, sed-lehy jdoucí hned za sebou.“

“Takto zhruba vypadá náš každodenní trénink tady v Malajsii. Ještě můžeme vzít v potaz místní podmínky, kdy v horkých dnech, kterých tady na rovníku není málo, teplota v hale přesahuje hranici 35 stupňů a vlhkost vzduchu bývá kolem 90 procent,“ ukončuje Lukáš své vyprávění o drsném tréninku, který pod vedením Andrewa Changa podstupuje. A nezapomene ani na vyjádření díků všem, kdo ho podporují: "Na závěr bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří mi s tímto pobytem v Malajsii finančně pomohli a stále pomáhají a bez jejichž pomoci bych tady nemohl být trénovat."

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [31.08.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Atletický žebřík: tipy na odrazová cvičení

Atletický žebřík je pomůckou, jejíž využití prakticky nemá omezení. Přinášíme pětici videí s náměty na cvičení z produkce BadmintonCoach.cz - sledujte náměty na odrazová cvičení.

Evropské finále: české barvy bude hájit Lukáš Zevl

Na 4.-5. června je naplánována další vrcholná akce evropského badmintonu. V nizozemském Assenu se utkají nejlepší hráči starého kontinentu v European Circuit Finals. O 50 000 dolarů v prize money bude bojovat šestice nejlepších ...

Evropské finále: Dánové stvrdili vládu nad starým kontinentem

V nizozemském Assenu se ve dnech 4.-5. června odehrála Badminton Europe Circuit Finals - finále circuitových turnajů na starém kontinentu. Ti nejlepší evropští hráči se sice převážně účastní výše hodnocených turnajů Super Series, ...

Iceland International: Zuzana Pavelková ve čtvrtfinále

Na mezinárodní mistrovství Islandu se vypravila dvojice českých badmintonistů. V turnaji, který ovládli badmintonisté z Asie, se dokázala Zuzana Pavelková probojovat až do čtvrtfinále.

Cyprus International: (nejen) dánské mládí vpřed

Zahanbit se o víkendu nenechal ani další juniorský mistr světa – Dán Viktor Axelsen. Ten ovládl dvouhru mužů na mezinárodním mistrovství Kypru. Ze svého prvního velkého titulu mezi dospělými se mohla radovat i mistryně Evropy do ...

Hungarian International: Čechům se tentokrát nedařilo

Skromnou českou účast mělo mezinárodní mistrovství Maďarska. V turnaji evropského circuitu se našim zástupcům nepodařilo vybojovat ani jednu výhru v hlavní soutěži.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS