O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kristýna Brunátová: "Každý náskok se dá stáhnout."

Kristýna Brunátová patří k největším talentům českého badmintonu. Dvanáctiletá hráčka pražské Astry už dokázala vyhrát GPA U17 a získat stříbro na MČR U15. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídala Týna i hrdý táta Martin. Svůj pohled na její výkony přidává i Michal Turoň, trenér juniorské reprezentace ČR.

Co stojí za výsledky hráčky, která by se s nadsázkou dala přirovnat k "české Ratchanok Inthanonové"? Dobré základy z oddílu, poctivá práce trenérky Markéty Osičkové, mimořádný talent a psychická vyrovnanost budou jistě patřit k důležitým faktorům. Pojďte s námi trochu nahlédnout do kuchyně rodinného týmu Brunátových...

Kristýna odpovídá: velký sen si ale nechá zatím pro sebe

Kdy jsi začala s badmintonem a kteří trenéři Tě nejvíc ovlivnili? Rozhodovala ses mezi více sporty?
20.9.2004 jsem přišla poprvé na Astru. První rady jsem dostávala od Martiny Maixnerové a Veroniky Schwarzové. Momentálně mě trénují Markéta a Martin Osičkovi. Deblové rady dostáváme s partnerkou Ivčou od Pavla Drančáka.
Rozhodovala v 6 letech mezi tenisem a badmintonem. Vyhrál „beďas.“  

Jak v současné době vypadá Tvůj tréninkový program? Zbývá v něm dost času na školu a nějaké další koníčky?
Oddílové tréninky, individuální herní tréninky, posilovací tréninky. Na školu se čas najít musí a koníčkům se věnuju o volných víkendech. (mám ráda koně, ráda plavu a lyžuju)  

Zkus charakterizovat svoji hru – co jsou Tvé hlavní zbraně, co Ti pomáhá vyhrát vyrovnané zápasy a dramatické koncovky?
Útok, kterým se nebojím hrát i za nepříznivého stavu. Táta říká, že každý náskok se dá stáhnout, ale i ztratit!!!  

V poslední době jsi dosáhla řady úspěchů, doma máš určitě už pořádnou sbírku medailí a diplomů – kterých si ceníš nejvíce?
Určitě pěti medailí z MČR 2010. Jak ze třináctek, tak i z překvapivé stříbrné a bronzové z patnáctek.  Taky výhra v Německu ve Friedrichshafenu 2009 byla hodně těžká.  

Jaké jsou Tvé hlavní cíle pro letošní sezónu? A máš nějaké dlouhodobé sny, co bys chtěla v badmintonu dokázat?
Cílem je obhajoba titulu na MČR 2011 U13 a prosadit se na „bednu“  při MČR 2011 U15. Badmintonový SEN mám velký, ale ten si nechám pro sebe.  

Máš nějaký hráčský vzor, ať už v mezinárodním nebo českém badmintonu (možná přímo na Astře)?
Přímo VZOR, nemám. Mám ráda hráče s velkou bojovností.  

A poslední, tak trochu „materiální“ otázka: s jakou hraješ v současnosti raketou, jaké máš další badmintonové vybavení a jak jsi s ním spokojena?
ArcSaber 9,  vybavení mám firmy YONEX od Sport Lubas.  

Táta Martin: hrdost rodiče se ani popsat nedá

 

Mít doma takhle talentovanou badmintonistku je určitě velká radost, ale i starost: co všechno musí rodina zajišťovat a kolik peněz a času vytváření špičkového zázemí stojí?
Radost je to obrovská!!! Rodičovská hrdost se popsat nedá. (musím uznat, že prožitek je mnohem intenzivnější než z dřívějších vlastních sportovních úspěchů) Pro takové zážitky je potom rodič ochoten investovat svůj čas i několik desetitisíc za sezónu.  

Patříš k rodičům, kteří se svými dětmi jezdí takřka na všechny turnaje – jak prožíváš zápasy, které Týna hraje?
Docela emotivně. Patřím k lidem, kteří když něco dělají, tak to dělají na 100%. To samé se snažím naučit i Kristýnu.  

Badmintonový kalendář nabízí prakticky každý víkend nějaký turnaj – jsou tu různé kategorie, turnaje české a mezinárodní, družstva a další. Podle jakých kriterií si je vybíráte? Najde se v tom kolotoči i čas na odpočinek, návštěvu tetiček a babiček atp.?
Nejlepším tréninkem je turnaj. Výběr turnajů je na Kristýně a trenérce Markétě. Družstva – tam je to jasné. Když dostane důvěru, tak jedem.
Babičky a dědové?  Tak to je naše zázemí. Máme skvělé babičky a dědy,  kteří v případě potřeby pomůžou s hlídáním našeho druhého potomka. Takže je vidíme docela často.  

Už letos v létě se Týna dostala do hledáčku trenéra juniorské reprezentace, jaké jsou vaše ambice a kde vidíš možnosti své dcery? Budeme o ní za pár let mluvit jako o „nové Ludíkové“?
Ke dvanáctileté slečně jsou slova možnosti a ambice hodně silná. Momentálně se snažíme udělat pro Kristýnu maximum. Co bude za pár let? Kdo ví!?  

Jaký je Tvůj vlastní vztah k badmintonu – přece jen, skvělé výkony, medaile a poháry jsou prima, ale jak se říká, badminton takřka jistě Týnu živit nebude...
Nezužoval bych to pouze na badminton. Já a žena jsme oba ze sportovních rodin, takže sport je součástí našeho života. Kristýna si svojí cestu životem  vybere a jestli v něm zůstane badminton, tak to se uvidí. V nás, ale zůstane pocit, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách.

Očima experta: zaujala mě bojovnost a psychická odolnost

Kristýnu Brunátovou pro BadmintonWeb hodnotí Michal Turoň, trenér juniorského reprezentačního družstva ČR a trenér roku 2009: "Zatím jsem neměl dostatek příležitostí, abych Kristýnu dobře poznal. Znám jí ze soustředění JRD a z několika turnajů. Kristýna mě šokovala svým postupem do finále loňského MČR U15-je ročník 98 a prosadila se mezi ročníky 95. Její hra je založená na dobré kondici (v jejím věku ještě využívá vrozené dispozice) a psychickém tlaku na soupeřky, který svým neustálým udržováním míče ve hře na ně vyvíjí. Vlastnosti, které mě na ní zaujaly, jsou bojovnost a psychická odolnost. I když se to na první pohled možná nezdá, vyhrávala všechny důležité body. Nenechala se ovlivňovat bodovým stavem, soustředila se a hrála. Zatímco její soupeřky nervózněly a chybovaly, ona jednoduše hrála. Nevím, jestli šlo o jednorázový stav-dobře naladěná forma nebo projev její osobnosti.

Kristýna určitě patří k velkým talentům českého badmintonu. Ještě na ni však čeká hodně práce. Zatím k vyhrávání stačí rychle a dlouho běhat, časem bude muset přidat další technické a taktické dovednosti. Ve věku kolem 14-15 let je u děvčat běžné, že mladší začínají (dočasně) porážet starší. U dívek v tomto věku dochází k příbytku váhy, což je spojeno s horším pohybem po kurtu. A mladší, „lehčí“ hráčky je jednoduše uběhají. Tento stav se ale časem urovná (pokud na sobě hráčky pracují) a vše se vrátí zpět do „normálu“. Kristýně moc přeji, ať má štěstí na trenéry kolem sebe. Ať se daří pracovat na těch správných, potřebných věcech a plně využije svůj velký potenciál. Má kolem sebe silnou konkurenci, která znamená velkou motivaci do další práce. A motivace a poctivá práce jsou tím nejdůležitějším!"

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [08.12.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Bedřich Valenta: "Chci dát svému badmintonovému životu něco, co jsem mu ještě nedal."

Jednička domácího žebříčku dvouhry mužů, Bedřich Valenta, se v současné době připravuje na novou sezonu v Malajsii. Zajímalo nás, jak vypadají tréninky v akademii, která sídlí v hlavním městě Kuala Lumpuru.

Oscar Martinez Salán: "Nikdy neříkej - nemohu."

Oscar Martinez Salán je španělský trenér z národního centra ve městě Oviedo v regionu Asturias a druhý hráč španělského žebříčku dospělých. U příležitosti jeho účasti na campu v Brně jsme mu položili několik otázek ohledně ...

Tomasz Mendrek: "Los MS byl k našim reprezentantům přívětivý."

Během 8. ročníku letního kempu Badminton School jsme vyzpovídali předsedu TMK Českého badmintonového svazu a trenéra reprezentačních výběrů Tomasze Mendreka. Odpovídal na otázky ohledně blížícího se MS i změn v přípravě národního ...

Jakub Bitman: "Naším cílem je získat 25 000 Kč"

Jakub Bitman a Alžběta Bášová se kvalifikovali ve smíšené čtyřhře na mistrovství světa v čínském Guangzhou. Příspěvek Českého badmintonového svazu ale nestačí na pokrytí nezbytných nákladů. Podaří se jim odcestovat?

Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."

Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS