O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Juniorský žebříček: nejlepší je Axelsen a nizozemský mix

Od nového roku zveřejňuje BWF nově vedle dospělého také juniorský světový žebříček. Evropané si v něm vedou výrazně lépe: ve druhém vydání poskočil na první místo ve dvouhře Viktor Axelsen, v mixu najdeme zástupce starého kontinentu dokonce na prvních pěti místech.

Juniorský žebříček: konstrukce s využitím výsledků v dospělých

Na rozdíl od kategorie dospělých se nejlepší junioři utkávají až na výjimku v podobě mistrovství světa pouze v rámci svého kontinentu a málokdy dojde na konfrontaci asijského a evropského stylu. Nový žebříček je tedy jakási konstrukce, která dává část váhy výsledkům z juniorských turnajů, úspěchu na MS, ale také bodům, které přední junioři posbírali na světových turnajích dospělých.

Právě rozpor mezi váhou, kterou by měly mít juniorské a dospělé turnaje, vyjadřuje rozdílná pozice dvou hráčů v prvním vydání žebříčku z 5. ledna a ve druhém, aktuálním, ze 12. ledna: na tom prvním byl singlovou jedničkou mezi chlapci Zulfadli Zulkiffli z Malajsie, úřadující juniorský mistr světa, a na druhém místě Viktor Axelsen z Dánska. Axelsen sice Zulkifflimu podlehl ve finále MS juniorů, na mezinárodní scéně je ale výrazně úspěšnější mezi dospělými – a to mu pomohlo k tomu, že si ve druhém vydání žebříčku místo se svým malajským konkurentem vyměnil. Nejlepším z Čechů je Adam Mendrek na pěkném 36. místě, Jaromír Janáček obsadil 46. příčku.

Mezi dívkami vede trojnásobná juniorská mistryně Ratchanok Inthanonová, která se podobně jako Axelsen již výrazně prosazuje i mezi dospělými. Loni například vyhrála turnaj úrovně Grand Prix Gold. Následuje ji P. V. Sindhuová z Indie a nejlepší Evropanka, Carolina Marinová ze Španělska. I české hráčky se vyšplhaly v aktuálním vydání žebříčku hodně vysoko: nejlepší Lucie Černá je na dvacátém místě (!), těsně za ní 22. je Tereza Lajdová.

V párových disciplínách je žebříček organizován odlišně od toho dospělého, body do něj sbírají jednotliví hráči (tedy podobně jako u našeho domácího celostátního žebříčku). V popředí ale logicky najdeme na stejných či podobných místech sehrané páry. Chlapcům vévodí Nelson Wei Keat Heg a Ee Yi Teo z Malajsie, následováni dvojicí Yu Chia Lin a Huang Po Yui z Tchaj-wanu, nejlepší Evropané jsou Joris Grosjean a Lucas Corvee z Francie. Vynikající umístění má i nejlepší český zástupce: Jaromír Janáček to dotáhl na 14. místo světa! Dále najdeme na 35. příčce Matěje Švába a 43. je Adam Mendrek.

Mezi dívkami je na prvním místě indonéský pár Suci Rizky Andiniová a Tiara Rosalia Nuraidahová, následované dalšími Asiatkami – až na osmé příčce najdeme zástupce Evropy, anglickou dvojici Holly Smithová – Sophie Brownová. Z našich je nejvýše 33. Tereza Lajdová, Lucie Černá je 47.

Konečně v mixu žebříček spojuje chlapce i dívky do jednoho pořadí, a vyjadřuje i fakt, že smíšená čtyřhra je tradičně silnou evropskou disciplínou: na prvních pěti místech jsou totiž zástupci starého kontinentu. Vedou nizozemští badmintonisté Soraia De Visch Eibergenová a Jim Middelburg, následovaní Line Kjaersfeldtovou z Dánska a dalším nizozemským párem. Z Čechu je nejvýše 22. Lucie Černá, 49. místo obsadil Jaromír Janáček.

Světový juniorský žebříček může být pro naše hráče povzbuzením: díky metodice výpočtu na něm dosáhli na vesměs vynikající a v některých případech až neuvěřitelné umístění. Jeho hodnota je ale v danou chvíli skutečně více orientační – asi všem je jasné, že v juniorských reprezentačních centrech asijských velmocí i nejlepších evropských států se najde množství lepších hráčů, kteří pouze neobjeli ty správné turnaje...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [18.01.2012]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Lithuanian International: Adam Mendrek zvítězil ve dvouhře!

Adam Mendrek se stal vítězem dvouhry mužů na mezinárodním mistrovství Litvy. Ve finále porazil turnajovou jedničku a hráče první světové stovky Kestutise Navickase 22:20 6:21 a 21:18.

Denmark International: Gavnholt odstoupila pro zranění

Až do čtvrtfinále turnaje Denmark International se dostala Kristína Gavnholt. Pak ale musela zápas skrečovat pro zranění lýtkového svalu. Dobré výkony předvedli i další čeští reprezentanti.

BEC Trickshot Challenge: přehlídka fintiček

BadmintonEurope vyhlásila před Vánoci soutěž. Cílem bylo natočit povedenou fintičku, inspirovanou třeba evropskými hvězdami, a pochlubit se svým uměním. Prohlédněte si soutěžní videa a zkuste, zda to také dokážete ;-)

Irish International: Češi trápili dánské soupeře

Bez výhry skončilo pro české reprezentanty mezinárodní mistrovství Irska – zle ale potrápili favorizované dánské soupeře Pavel Florian a Zuzana Pavelková. Dvouhry ovládli hráči z Malajsie, páry naopak patřily Nizozemsku.

GPA U19: dvě domácí výhry pro Janáčka a Černou

Celostátní turnaj Grand Prix A juniorů hostil o víkendu Český Krumlov. V domácím prostředí získali po dvou vítězstvích Jaromír Janáček a Lucie Černá. Řadu překvapení přinesla soutěž ve dvouhře chlapců.

Trénink obrany: videa s Adamem Mendrekem

Chcete se zlepšit v obraně? Vyzkoušejte dvě cvičení s nahazováním, respektive nastřelováním míčků, a otestuje svůh postřeh, reakci a stabilitu až na samou hranici možného.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS