O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Viktor L. Axelsen: "Moje hra je dvouhra!"

Dokázal to, co se doposud nepodařilo žádnému Evropanovi. Viktor L. Axelsen (16), dánský badmintonista, přehrál na mistrovství světa juniorů v mexické Guadalajaře všechny soupeře a získal zlatou medaili. Hovoří se o něm jako o nástupci Petera Hoega Gadeho a velké naději evropského badmintonu. Viktor L. Axelsen odpovídal na otázky BadmintonWebu krátce po šampionátu a v průběhu Thomas Cupu 2010, jehož se zúčastnil jako náhradník dánské reprezentace mužů.

"S badmintonem jsem začal v sedmi letech. Přivedl mě k němu můj táta a já ho začal brát vážně velice brzy. Mým prvním trenérem byl Jakob Høi, který je nyní reprezentačním trenérem v Německu. V současti trénuji s Lennartem Englerem. Vždycky jsem věřil, že se můžu stát profesionálním hráčem, a věřím tomu pořád, i když vím, že to vyžaduje tvrdou práci. Ale jsem připraven dát tomu všechno," otevírá naše povídání Viktor L. Axelsen – úřadující juniorský mistr světa ve dvouhře mužů.

Mistrovství světa juniorů

Tvá zlatá medaile z mistrovství světa juniorů je pro Evropu v historii třetí a vůbec první z dvouhry. Jaké to je, dokázat něco tak velkého?
Zlato z juniorského mistrovství pro mě znamená opravdu hodně. Je to skvělý pocit být prvním evropským vítězem. Když se podaří vyhrát nebo zahrát dobře na takovýchto turnajích, tehdy cítím, že všechen trénink opravdu stojí za to.

Viktor L. Axelsen

Který zápas byl nejtěžší – čtvrtfinále proti nasazené jedničce, třísetové semifinále, nebo finále samotné?
Těžko říci, který byl nejtěžší, protože to byly rozdílné typy zápasů. Ale myslím že čtvrtfinále proti prvnímu nasazenému hráči bylo velmi složité, naštěstí jsem dokázal udržet vysoké tempo soupeře, a to bylo rozhodující.

V historii Peter Gade vyhrál mistrovství světa juniorů ve čtyřhře – a pak se stal skvělým singlistou. Ty se specializuješ na dvouhry, jak často si zahraješ čtyřhru?
Jsem stoprocentní singlista a čtyřhru skoro nehraju. Mám debl také rád, ale moje hra je dvouhra :-). Singly preferuji, protože jsem na kurtu sám a můžu hrát stoprocentně svoji vlastní hru.

Evropská naděje pro dvouhry

Jak bys popsal svoji hru, na jaké údery a dovednosti nejvíc spoléháš?
Těžko říci, ale jsem vysoký hráč s dobrými útočnými údery.

Občas tě označují "nový Gade". Co na to říkáš? Taková nálepka může vytvářet velký tlak...
Ve skutečnosti nad tím moc neuvažuji, ale když lidé říkají, že jsem "nový Gade", musí to znamenat, že věří, že mám na to stát se stejně velkým hráčem, a to je pro mě velká pochvala.

Viktor L. Axelsen

Jaké jsou podle tebe největší rozdíly mezi juniorským a dospělým badmintonem na mezinárodní úrovni?
Míč se vám vrátí zpátky vícekrát a dospělí hráči jsou často výrazně silnější než junioři. Takže musíte být mnohem trpělivější a čekat na správnou příležitost. Když budete na dospělé úrovni jen útočit, prohrajete.

Proč myslíš, že jsou Asiaté (a zejména Číňané) lepší než Evropané? Na juniorské úrovni je ten rozdíl ještě větší...
Myslím, že to je proto, že hodně trénují už jako velmi mladí. V Evropě nemáme takové tréninkové možnosti v úplně mladém věku. V Asii začínají s tvrdým tréninkem už jako děti. Ale Evropané se Asiatům blíží a jsou jen kousek za nimi.

Jaké jsou tvé další plány po velkém juniorském vítězství?
V příští sezóně začnu hrát více mezinárodních turnajů dospělých a budu se snažit dosáhnout co nejlepších výsledků!

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [19.05.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Juniorský žebříček: nejlepší je Axelsen a nizozemský mix

Od nového roku zveřejňuje BWF nově vedle dospělého také juniorský světový žebříček. Evropané si v něm vedou výrazně lépe: ve druhém vydání poskočil na první místo ve dvouhře Viktor Axelsen, v mixu najdeme zástupce starého ...

Viktor Axelsen přestupuje ke značce Yonex

Evropská naděje budoucích let Viktor Axelsen se rozhodl změnit značku raket a vybavení – jeho novou "zbraní" tak bude raketa Yonex ArcSaber 11.

Tomasz Mendrek: "Los MS byl k našim reprezentantům přívětivý."

Během 8. ročníku letního kempu Badminton School jsme vyzpovídali předsedu TMK Českého badmintonového svazu a trenéra reprezentačních výběrů Tomasze Mendreka. Odpovídal na otázky ohledně blížícího se MS i změn v přípravě národního ...

BEC Trickshot Challenge: přehlídka fintiček

BadmintonEurope vyhlásila před Vánoci soutěž. Cílem bylo natočit povedenou fintičku, inspirovanou třeba evropskými hvězdami, a pochlubit se svým uměním. Prohlédněte si soutěžní videa a zkuste, zda to také dokážete ;-)

Swiss Open: Evropané překonali Čínu dvakrát

V Basileji se krátce po All England konal tradiční turnaj Swiss Open. Ke třem výhrám se prosadili zástupci Číny, dvakrát zabodovali Evropané – ve dvouhře mužů Viktor Axelsen, v mixu manželé Adcockovi. Češi se dostali nejdále mezi ...

Australian Open: Carolina Marin na vrcholu, Axelsenovi scházel krok

Dva velké příběhy evropských singlistů jsme sledovali na turnaji Super Serie v australském Sydney. Carolina Marin dokázala vyhrát dvouhru žen, Viktor Axelsen porazil v prvním kole legendárního Lin Dana, ale ve finále nestačil ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS