O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Zázračné děti: napodobí Dán Axelsen božského Taufika?

Šestnáctiletý dánský reprezentant Viktor Axelsen příjemně šokoval badmintonový svět, když na mistrovství světa juniorů vyřadil prvního nasazeného hráče (byl jím Yuxiang Huang z Číny). V další třísetové bitvě si poradil s Indem Saiem Praneetem a zahraje si finále juniorského šampionátu. O Axelsenovi se říká, že to bude “nový Gade” - naděje evropského badmintonu v častém boji s větrnými mlýny, respektive vydrilovanými asijskými hráči a hráčkami. Ale na cestě k nejlepším je ještě daleko a Axelsen bude muset ukázat mnohem více, pokud se chce vyrovnat některým slavným předchůdcům. Pro ilustraci jsme vybrali dva z nejslavnějších: indonéskou a posléze nizozemskou reprezentantku Miu Audinu; a legendu světového badmintonu, současnou indonéskou jedničku mezi muži, Taufika Hidayata.

Náctiletí šampioni a šampionky jsou spíše doménou jiných sportů. Badminton jako sport technicky, takticky i kondičně velmi náročný zázračným dětem příliš nesvědčí. Přesto se najdou výjimky, hráči a hráčky, kteří ještě před dovršením plnoletosti dokážou konkurovat těm nejlepším a prosadit se ve světové konkurenci. Taufik Hidayat se pohybuje na světovém okruhu už od svých 16 let a v 17 hrál finále nejslavnějšího turnaje: All England Championship. Mia Audina Tjiptawan hrála dokonce už ve 14 letech Uber Cup a o dva roky později se dostala do finále dvouhry žen na olympijských hrách.

Mia Audina: dvě země, dvě olympijská finále
Mia Audina se narodila 22. srpna 1979. Od mládí byla členkou juniorských a brzy i dospělé reprezentace Indonésie. Zcela v tradici své země dostala brzy šanci zazářit i na světové úrovni. Už ve čtrnácti letech hrála důležité zápasy jako členka týmu v Uber Cupu, týmovém mistrovství světa ženských družstev. Indonésie se dostala až do finále a v něm sehrála Mia klíčovou roli, když vyhrála rozhodující dvouhru. Psal se rok 1994 a Mie Audině bylo 14 let! Na Uber Cup má vůbec dobré vzpomínky – vyhrála jej ještě v roce 1996 a o dva roky později brala s týmem Indonésie druhé místo.

Velkého světového zlata z olympiády, mistrovství světa či All England se Audina nedočkala, ale její kariéra rozhodně nebyla neúspěšná. Už v roce 1996 se dostala do finále na olympijských hrách v Atlantě, podlehla ale korejské hráčce Bang Soo-hyun. O osm let později, v roce 2004 na Hrách v Athénách, hrála finále znovu. Vítězství proti fenoménální Číňance Zhang Ning jí opět uniklo, stříbrnou medaili si už ale do svých statistik nezapisovala Indonésie, nýbrž Nizozemí. Mia se totiž v mezičase vdala a přestěhovala do Evropy. V jasně oranžových barvách nové země dál udivovala badmintonový svět agresivním pojetím badmintonu, skvělým pohybem a výjimečným dosahem – díky schopnosti ohnout záda skoro do pravého úhlu byla jen málokdo donucena hrát v zadní části kurtu backhandem.

Taufik Hidayat: pán backhandu a badmintonový bůh
Taufik Hidayat je často vnímán jako veterán. Působí na světovém poli stejně dlouhou dobu jako Peter Hoeg Gade, sváděl souboje s hráči, kteří už ukončili kariéru, a víc než deset let je “inventářem” závěrečných kol turnajů Super Series. Přesto je mu stále teprve 28 let. Jak je to možné? Indonéský reprezentant narozený 10. srpna 1981 totiž vstoupil na světovou scénu už jako junior. Od 16 let je pravidelným účastníkem turnajů vrcholné úrovně a ve svých 17 letech sehrál strhující finále na All England Championship proti Peteru Gademu. Radoval se dánský reprezentant a tehdejší světová jednička Gade, ale hra mladého, hubeného, ale neuvěřitelně mrštného Indonésana s ostrými smeči a ničivým backhandem publikum nadchla.

Seznam Taufikových úspěchů je dlouhý jako Zlaté stránky. Nejzářivější zažíval v letech 2004 a 2005, kdy se stal nejprve olympijským šampionem ve dvouhře na hrách v Athénách, a o rok později také mistrem světa. Taufik má dále dva tituly mistra Asie, s týmem Indonésie dvakrát vyhrál Thomas Cup a získal řadu titulů z mezinárodních mistrovství. Taufik je obdivován zejména za přirozené švihové údery – jeho zápěstí a předloktí umí vygenerovat obrovskou sílu uvolněným a plynulým pohybem. Diváci díky tomu často mohou tleskat nechytatelným smečím, a to nejen forehandovým, ale i backhandovým. Nejrychlejší Taufikova smeč překročila 300 kilometrů v hodině a internet plní videa s názvy jako „Taufik jump smash“ nebo „Taufik amazing backhand“. Od roku 2009 objíždí indonéská jednička světové turnaje na vlastní náklady vedle oficiální národní reprezentace, stále se ale drží v úzké světové špičce a patří mezi favority všech vrcholných světových akcí.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [24.04.2010]

Diskuze k článku

08.08.2010 23:26
Karel
Bohužel, TH žádný turnaj BWF Super Series hrané od roku 2007, nevyhrál.
09.08.2010 08:02
Tomáš K.
Pravda, před rokem 2007 ještě nešlo o Super Series - díky za opravu. T

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

MS: Petr Koukal podlehl Viktoru Axelsenovi ve dvou setech

 Podle očekávání dopadl zápas prvního kola dvouhry na mistrovství světa v Jakartě. Petr Koukal se držel v první sadě až do stavu 14:14, nakonec ale podlehl dánskému favoritovi Viktoru Axelsenovi 14:21 a 11:21.

Australian Open: Carolina Marin na vrcholu, Axelsenovi scházel krok

Dva velké příběhy evropských singlistů jsme sledovali na turnaji Super Serie v australském Sydney. Carolina Marin dokázala vyhrát dvouhru žen, Viktor Axelsen porazil v prvním kole legendárního Lin Dana, ale ve finále nestačil ...

BEC Trickshot Challenge: přehlídka fintiček

BadmintonEurope vyhlásila před Vánoci soutěž. Cílem bylo natočit povedenou fintičku, inspirovanou třeba evropskými hvězdami, a pochlubit se svým uměním. Prohlédněte si soutěžní videa a zkuste, zda to také dokážete ;-)

Viktor Axelsen přestupuje ke značce Yonex

Evropská naděje budoucích let Viktor Axelsen se rozhodl změnit značku raket a vybavení – jeho novou "zbraní" tak bude raketa Yonex ArcSaber 11.

Swiss Open: Evropané překonali Čínu dvakrát

V Basileji se krátce po All England konal tradiční turnaj Swiss Open. Ke třem výhrám se prosadili zástupci Číny, dvakrát zabodovali Evropané – ve dvouhře mužů Viktor Axelsen, v mixu manželé Adcockovi. Češi se dostali nejdále mezi ...

Žebříček oddílů podle práce s mládeží: s náskokem vede Astra

Český badmintonový svaz zveřejnil žebříček oddílů podle úspěšnosti jejich práce s mládeží. Ten slouží především k rozdělení dotace pro dvacítku nejlepších klubů, ale zároveň umožňuje získat přehled o tom, kdo má nejlepší juniory a ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS