O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."

Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.

K badmintonu ses dostal později než většina našich předních juniorů. Jaká byla Tvá cesta k našemu sportu? Cítil jsi někdy, že Ti chybí hodiny odtrénované v mladším věku?

Je pravda, že většina mých vrstevníků či starších hráčů začala s badmintonem mnohem dříve. Já jsem se k badmintonu dostal okolo 11 let, což jde určitě poznat především v herní jistotě a ve zkušenostech, které mi stále chybí především v mezinárodních turnajích, ale také na českých GP "A", na které jsem se začal dostávat teprve minulý rok.

Všichni přátele mých rodičů, byl mezi nimi i můj pozdější trenér, hráli badminton. Zejména jejich děti hrály za TJ Sokol Klimkovice. Takže po 6 letech hraní fotbalu jsem poslechl rady a šel jsem na první badmintonový trénink. Nepopsatelné nadšení. Hned jsem si řekl, že to je sport pro mě. Rychlost, výbušnost, síla a hlavně obrovská možnost stále se zlepšovat jako hráč. Tolik různých úderu a také hlavně fyzička.

Patříš mezi početnou partu úspěšných hráčů ze Sokola Klimkovic. Čím to, že se vám v poslední době daří vychovat tolik výborných badmintonistů?

Tahle otázka nejspíš patří naším trenérům . Ale bude to určitě naší vzájemnou motivací a hlavně tím, že obě dvě strany, jak trenéři tak hráči, chtějí, abychom se zlepšili. Ale také naši rodiče, kteří do všeho vkládají velké úsilí. Tímto bych chtěl poděkovat hlavně mým rodičům, kteří to se mnou rozhodně nemají jednoduché. Moc Vám děkuji, že chcete pomoci splnit můj sen!

Jak ses dostal k možnosti strávit prosinec na tréninkovém kempu v Číně?

Možnost odcestovat na toto soustředění mi dal juniorský reprezentační trenér pan Petr Koukal st. Moc si toho vážím! Ale taky hodně věcí zařídila paní Hana Procházková ze svazu. Také jí bych chtěl poděkovat.

Dobrodružství jste si užili už na cestě do místa určení – jak probíhal váš let a jaké byly Tvé první dojmy z Číny?

Naše cesta začala asi ve čtyři hodiny ráno 30. 11. (pokud si správně pamatuji), kdy jsme s mým otcem vyjeli do Brna, kde mě čekal pan Mendrek a společně jsme pokračovali na letiště do Prahy. První etapa zvládnuta! Po poměrně krátkém letu jsme v Helsinkách. Zde bylo opravdu špatné počasí a proto nám let do Chongqingu odletěl s dvouhodinovým zpožděním. Kvůli tomuhle zpoždění nám naše letadlo do poslední destinace bohužel uletělo a my si museli kupovat nové letenky. Po dalších dvou hodinách plných stresu jsme nakonec odletěli do Shenzenu, kde na nás čekali a my mohli jet do Dongguan School. Cesta trvala asi 45 minut, za kterou jsme zjistili, že v Číně žádné dopravní zákazy a příkazy neexistují. Jezdilo se opravdu nebezpečně. Myslím, že každý Evropan by zde spáchal nějakou dopravní nehodu.

Na co se zaměřovaly samotné tréninky, ať už z badmintonové nebo kondiční stránky? Bylo něco, co Tě v programu překvapilo; zajímavé cvičení, které si odneseš domů do vlastní přípravy?

Tréninky tvořila jednoduchá technická cvičení, která se hrála v opravdu dlouhých intervalech. Například v jednom cvičení, kde se jeden hráč bránil dvěma útočícím, jsme se střídali po 15 minutách. Někdy naše trenérka nechala interval přesáhnout až na 18 minut. Takže než jsme se prostřídali, tak tohle cvičení trvalo asi 50 minut. Velmi mě taky překvapil sprint proti zdi. Tenhle cvik jsem již viděl ve videích, ale rozhodně jsem nečekal, že je až tak náročný. Nebo například dvě minuty stát na jedné noze se zavřenýma očima. Každá noha 3 série.

Z článků Adama a Bedřicha už víme o velké kondiční výzvě v podobě 1 600 schodů. Jak jsi přežíval tohle cvičení Ty? A jaký byl Tvůj nejlepší čas?

Ano byla to opravdu obrovská výzva. Když jsme poprvé běželi, tak jsem měl špatný čas. Myslím, že přes 12 minut. Ale podruhé, kdy jsme cvičení opakovali asi uprostřed soustředění, jsem si čas zlepšil a hlavně na konci kempu jsem doběhl jako druhý za výborně fyzicky připraveným hráčem z Kypru. To už byl můj čas něco pod 10:30. S tímhle výsledkem jsem předčil i Adama a Béďu a byl jsem ten den hodně rád.

Jaký byl Tvůj největší čínský zážitek mimo samotné tréninky?

Rozhodně podáni ruky s Lee Chong Weiem. A návštěva Finále Super Series, kde jsme naživo viděli hrát Cheng Longa nebo Boeho a Morgensena a také Fischera a Pedersenovou.

S čím budeš vstupovat do kalendářního roku 2013 a druhé poloviny letošní sezóny? Na které turnaje se soustředíš především?

Mám naplánovány mezinárodní turnaje v Polsku a v Maďarsku. Chci uhrát dobrý výsledek na GP "A" dospělých a poté na MČR do 17 a 19 let.

Dále čtěte: dojmy z čínského tréninku perem Adama a Bedřicha

Adam Mendrek: Cesta do Číny
Adam Mendrek: První týden čínského tréninku za mnou
Adam Mendrek: Druhý týden čínského tréninku utekl jako voda
Adam Mendrek: Životní zkušenost u konce
Bedřich Valenta: Do Číny se rozhodně těším
Bedřich Valenta: Den první: nekonečná cesta do Číny
Bedřich Valenta: Tvrdý trénink, pochvala od mistra světa a setkání s olympijským vítězem
Bedřich Valenta: Tisíce schodů a volné chvilky během čínského kempu
Bedřich Valenta: Setkání s Lee Chong Weiem během dne volna v Dongguanu
Bedřich Valenta: Soustředění v Číně – dřina střídá nadšení
Bedřich Valenta: Viděl jsem Superseries Final
Bedřich Valenta: Továrna na badmintonové míčky a další tisíce schodů

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [10.01.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Lars Paaske: „Důležitá je sebedůvěra a rychlost.“

Špičkový dánský deblista Lars Paaske ukončil letos mezinárodní kariéru. Mistr světa z roku 2003, čtyřnásobný vítěz Denmark Open a někdejší světa jednička ve čtyřhře mužů si povídal s redaktorem BadmintonWebu o své kariéře – a ...

Zuzana Pavelková: „Asijské trénování je opakem toho dánského.“

Vyzpovídali jsme českou reprezentantku Zuzanu Pavelkovou. Kmenová hráčka přerovského klubu absolvovala v minulosti tréninky v Malajsii, nyní se připravuje v dánském Odense. Jaké jsou rozdíly mezi dánským a asijským badmintonem?

Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."

Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...

Lucie Černá: „Ráda bych pronikla do světové stovky.“

Vítězka dvouhry dívek na MMJ ČR v Orlové a naše juniorská jednička Lucie Černá hodnotila pro BadmintonWeb své výsledky na circuitových turnajích, juniorské MS v Japonsku a svěřila se i se svými plány do budoucna.

Sudhakar Reddy Gujjula: "Čeští hráči by měli zlepšit kondici."

Vedle stručné zprávy o mosteckém mezinárodním soustředění přinášíme ještě rozhovor s jeho hlavní hvězdou, indickým trenérem Sudhakarem Reddym, který pracuje s hráči juniorské reprezentace této asijské velmoci.

MEJ: český tým skončil druhý ve skupině

V týmové soutěži mistrovství Evropy juniorů se českému týmu po dvou výhrách a jedné porážce podařilo získat druhé místo v základní skupině. Mistry Evropy na úkor všech papírových favoritů stali Španělé.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS