O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kateřina Hejdrychová: "Víc kladných bodů vyšlo pro oštěp."

Každý rok ukončí badmintonovou kariéru desítky žáků i dorostenců. Jen málokdy se ale stane, že "svého" sportu nechá hráčka, která sbírala mistrovské tituly jako na běžícím pásu, a patří do kádru juniorské reprezentace. Proč dala Kateřina Hejdrychová přednost atletice a jak vzpomíná na svou badmintonovou kariéru?

Kateřina Hejdrychová (16) stále figuruje na předních místech českých juniorských žebříčků. Vynikající badmintonistka začala svou kariéru v dresu Deltacaru Benátky n. Jiz. Talentovaná hráčka do klubové sbírky úspěchů přispěla například kompletním mistrovským hattrickem na MČR kategorie U13. Tituly a prvenství na republikových turnajích sbírala i po svém přestupu do Sokolu Meteor Praha Radotín, v jeho dresu se propracovala do první ligy, sportovního centra mládeže a juniorské reprezentace. Letos v létě ale Katka doslova "sekla" s badmintonem a začala se naplno věnovat atletice – hodu oštěpem. Co vedlo jednu z našich předních hráček k tomuto rozhodnutí? "Ahoj všem mým badmintonovým kamarádům,přátelům a známým. Jsem moc ráda,že se můžu ke svému rozhodnutí vyjádřit," začínáme naše povídání.

Co Tě přivedlo k badmintonu a jaké byly Tvé začátky? Věnovala ses souběžně atletice odmalička?
K badmintonvé kariéře mě přivedla maminka. Ta mě přihlásila do klubu BK Deltacar v Benátkách nad Jizerou. Beďas jsem hrála od roku 2001. Atletiku jsem dělala jako doplnkový sport 1x týdně na základní škole (všeobená příprava). Poté jsem měla atletickou tříletou pauzu. Od 12 let jsem začala skákat dálku, běhat sprinty a házet krikeťákem, to vše ale jen pro zábavu. Od letošního léta jsem se začala naplno věnovat oštěpu. Dá se tedy říci, že oštěp ,,pořádně“ dělám asi 4 měsíce.

Kdo byli Tví první trenéři a co si vybavíš z let, kdys teprve zjišťovala, jak se dělá výpad, nebo jak se drží raketa?
Mým prvním trénérem, který mě přivítal v benáteckém klubu byl Jaroslav Fröhlich. Po čase si mě převzal Petr Martinec, který mě trénoval až do 13 let. Ten mi dal základy, za které mu velmi děkuji. Občas jsem se také objevila na tréninkách u pana Povolného. Dalším mým trenérem byl Renda Weinzettl. Spolu jsem spolupracovali po mém přestoupení do SoMetRad. Během tří let jsem se díky Rendovi ohromně zlepšila a jsem mu za to strašně moc vděčná. Rendu a tyto tréninky jsem měla opravdu moc ráda a ráda budu na ně vzpomínat.

Pražský oddíl za Tvůj přestup tehdy zaplatil 20 tisíc. Co říkáš téhle částce? Byla jsi jednou z nejdražších juniorek...
Ano, částka byla celkem vysoká, ale v té době jsem moc penězům nerozumněla. Jsem ráda, že se přestup vydařil a že Meťák za mě polovinu částky vydal. Díky :)

Jak se Ti dařilo kombinovat dva sporty na špičkové úrovni? Pomohl někdy badmintonový trénink tomu atletickému nebo naopak?
Jak jsem se již zminovala, oštěpu se nevěnuji příliš dlouho. Je to tak rok a půl, kdy jsem se občas na oštěpařských trénincích objevila, ale bylo jich opravdu minimum. Dávala jsem ale přednost badmintonovým tréninkům. Osobně si myslím, že by atletika měla tvořit alespon polovinu tréninků badmintonistů. Všeobecná příprava je velmi důležitá.
Jinak tyto dva sporty se ke konci badmintonové sézony začaly velmi prolínat a nešlo je oba dva stíhat. Lišily se hlavně technicky.

Kdy se začaly objevovat tlaky od trenérů či lidí ve Tvém okolí, že se musíš rozhodnout?
Žádné tlaky se u trenérů ani u nikoho jiného neobjevily. Poradila jsem se s trenéry a s rodinou, ale v konečném závěru to bylo jen a jen moje rozhodnutí! Nikdo na mě opradu netlačil.

Nemyslíš sama, že jsi poměrně dlouho otálela? Nemělo konečné rozhodnutí přijít už dříve?
Myslím si, že rozhodnutí přišlo akorát. Déle bych to určitě už v sobě neudržela, no a dříve? Přes prázdniny jsem si nechala všechno projít hlavou, ale zárověn jsem se utvrdila, že badminton dělat teď opravdu nechci, takže zvítězil oštěp.

Když ses rozhodovala mezi atletikou a badmintonem, jaké byly argumenty pro a proti u obou sportů?
Nebudu tady vyjmenovávat všechna pro a proti. Ty jsem si ale důkladně rozmyslela a víc kladných bodů mi vyšlo pro oštěp (úsměv).

Co byl nakonec hlavní důvod, proč jsi dala přednost oštěpu? Jak dlouho Tvé rozhodování trvalo?
Prostě jednou člověk pozná, kdy by něco mělo skončit a něco jiného začít. Jsem velmi ctižádostvý a precizní člověk, a myslím si, že ta důkladnost a to, že jsem chtěla mít všechno dokonalé, mi v badmintonu začalo škodit. Nebyla jsem tak správně ,, flegmatická“ .(smích)
Pro oštěp je moje povaha a postava ideální, ale toto opravdu nebyl hlavní důvod. V oštěpu však vidím větší budoucnost.
Rozhodovala jsem se asi 1,5 roku.

Když se ohlédneš za svou kariérou, co Ti badminton dal, a co Ti naopak vzal? Minimálně přátelé Ti jistě zůstávají...
Ano, přátelé mi zůstanou, alespon doufám, že na mě nezapomenou. Já na ně a na společné zažitky určitě nezapomenu (úsměv). Beďas mi dal spostu krásných zážitků a chvil. A co vzal? Sežral mi neuvěřitelně moc volného času a tak trochu zničil tělo, ale určitě toho všeho nelituju.

Na jaké největší badmintonové úspěchy budeš vzpomínat, a které zážitky Ti zůstanou v paměti?
Těch je… nejde vybrat jen pár, ale do těch nejlepších řadím mistrovství Evropy. Bylo to fakt super (úsměv) Jinak úspěchy… škoda jen, že jsem nezískala svůj 10. titul mistra ČR.

Odpusť mi tuhle otázku, ale skutečně to není příliš obvyklé, aby juniorská reprezentantka, která je ve výběru trenéra národní reprezentace, skončila - ani tahle výjimečná pozice Tě nezviklala?
Jak je vidět, tak nezviklala. Už jsem pevně rozhodnutá. V oštěpu mám vysoké cíle a doufám, že si aspoň polovinu svých cílů splním. Ráda prozradím, že se pokusím hodit limit na Mistrovství světa dorostenců v létě 2011. Tak mi držte palce.

Protože tohle je věc, kterou badmintonoví fanoušci nebudou znát, mohla bys ve stručnosti shrnout i svou atletickou kariéru? Jakých úspěchů jsi zatím dosáhla (nejen) v hodu oštěpem?
V roce 2009 jsem byla 3. na MČR st. žákyň v oštěpu. Byla jsem nominovaná na reprezetační utkání. Letos jsem se zúčastnila MČR dorostenek a MČR do 22-ti let. Skončila jsem 9. a 11. S družstvem České Lípy jsme vybojovali na MČR 3.místo. Dále mám titul Krajského přeborníka Libereckého kraje. Nedávno jsem se také zúčasnila celorepublikového vrhačského pětiboje Liberec open, kde jsem mezi dorostenkami skončila 3. V současné době držím 3. nejlepší výkon sezony v hodu oštěpem (úsměv).

Kde v současnosti trénuješ a jaké jsou Tvé plány do budoucna? Můžeme se těšit na o něco pohlednějšího nástupce Barbory Špotákové?
Nyní trénuji v  AC Mladá Boleslav pod vedením trenéra Miroslava Doležala.
No jasně, že se na mě těšte. Budu vám na Zlaté tretře na sebe držet ,,fleka“ (smích).

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [13.10.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Kristýna Brunátová: "Každý náskok se dá stáhnout."

Kristýna Brunátová patří k největším talentům českého badmintonu. Dvanáctiletá hráčka pražské Astry už dokázala vyhrát GPA U17 a získat stříbro na MČR U15. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídala Týna i hrdý táta Martin. Svůj ...

Lucie Havlová: "Chci si juniorské turnaje ještě užít."

Lucie Havlová je oporou české juniorské reprezentace. Na domácím mezinárodním mistrovství juniorů v Orlové dosáhla plzeňská hráčka na stříbrnou medaili ve dvouhře. Čtěte rozhovor BadmintonWebu a hodnocení trenéra Michala Turoně.

Max Koreny: „Myslím, že už začínám být doma.“

Max Koreny je bez diskuse turnajovým zjevením letošní sezóny. Kanaďan, který trénuje v Hořovicích pod vedením Petra Koukala, předvedl skvělé výkony na individuálních turnajích a stal se oporou pražského Meteoru. Nedávno navíc ...

Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."

Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.

Rozhovor: Mladičká MULTILIGA je stále oblíbenější

Amatérská MULTILIGA bude mít brzo rok. Zeptali jsme se zakladatelů, jak se miminu daří.

Tomasz Mendrek: "Los MS byl k našim reprezentantům přívětivý."

Během 8. ročníku letního kempu Badminton School jsme vyzpovídali předsedu TMK Českého badmintonového svazu a trenéra reprezentačních výběrů Tomasze Mendreka. Odpovídal na otázky ohledně blížícího se MS i změn v přípravě národního ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS