O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Deset důvodů, proč se dá koukat na ženskou čtyřhru

Žádná jiná disciplína v badmintonu není cílem tolika jízlivých poznámek jako čtyřhra žen. Ale čím si to holky vlastně vysloužily? Dámský debl nabízí zápletky a dramata, které jinde nenajdete...

Není tomu příliš dávno, co jsme s trenérem konkurenčního oddílu sledovali z kabinetu vinořské tělocvičny finále čtyřhry dívek na oblastním turnaji U15. Já se smál a občas musel kroutit hlavou, on občas křičel a občas bezmocně bušil pěstí do stěny, protože na kurtu byly jeho svěřenkyně. Vy, kdo se na turnajích pohybujete, ten příběh budete moc dobře znát. Slibný začátek, až překvapivě agresivní hra, kvalitní podání a příjem: sláva, holky vedou 11:4. V přestávce spousta hihňání a po ní horor: na náhle se probudivší soupeřky „nejde“ podat, „nejde“ hrát dopředu, „nejde“ hrát dozadu, „nejdou“ hrát drivy a navíc nám to „nechodí“. Blíží se koncovka, stav 18:19. Přichází čas na sérii osmi podání do sítě za sebou, několika výměn, v nichž pěkně připravený útok selže vinou dokonalé haluze, a vítězství soupeřek v poměru 28:26. Druhý set zahájí děvčata ještě tragičtěji a prohrávají 1:10. Pak je osvítí boží prozřetelnost a do konce sady už povolí soupeřkám jen tři body. Jak bude vypadat třetí set? Pokud tvrdíte, že to víte, nejste z této planety... může totiž dopadnout úplně jakkoli.

Zatímco na kurtu se třetí sada blížila k nešťastnému konci, zavedli jsme debatu na vizionářské téma. Jejím výsledkem byl návrh reformy pravidel, jež by značně ulehčila nervům řady koučů – a hráčů nejspíš také. Ne, nebyli jsme tak krutí, abychom dívkám jejich čtyřhry zrušili docela. Náš návrh počítal jen s mírným zkrácením. Tedy: ženské debly hrát, to ano, ale pouze na jediný set.

Do pěti bodů.

A bez nastavení.

Dnes už přiznávám, že jsme byli pod vlivem onoho nemilého zápasu až příliš krutí, a že by se v naší pravidlové úpravě dala vysledovat snad i lehká stopa genderové nevyváženosti. Přidávám tedy z opačného soudku deset důvodů, proč se neotočit zády ke kurtům, na kterých se právě rozehrálo první kolo čtyřhry žen:

1) Dívky hrají dlouhé výměny. Ničivá smeč je dominantou čtyřhry mužů, lepší ženské páry mají ovšem špičkovou obranu. A tak si můžete být jisti, že uvidíte míček letět mnohokrát tam a zpět přes síť, než se rozhodne.

2) Vítězným míčem může být i klír. Zatímco muži zakončují hlavně dropy, smeči, drivovými prohozy či zabíjením na síti, ženy mají navíc ještě jednu zbraň hromadného ničení: útočný klír. Hra je díky jedné „zóně útoku“ navíc pestřejší.

3) Hra je plná překvapení. Vedle efektních zatajených úderů výměny zpestří také vítězné míče rámem, či nečekané vyústění jednoznačné situace.

4) Neexistují dopředu rozhodnuté zápasy. I výrazným papírovým favoritkám může „odejít“ podání či příjem a překvapení je na světě.

5) Podobně ani neexistuje náskok, který by se nedal dotáhnout. Ještě jste neviděli otočit set ze stavu 4:16? Já ano...

6) Dívky jsou ekonomické a málo mění míče. Krom finanční úspory to také znamená úlevu pro diváka, který nemusí po každé druhé smeči sledovat, jak hráči zkoušejí nové balony a dohadují se o rychlosti.

7) Ženy dokážou hrát neuvěřitelné výměny. Populární televizní šéfkuchař už možná viděl žábu bušit pěstí do skály nebo koně zvracet v barvách trikolory, ale tohle určitě ještě ne...

8) Do soutěží družstev vnáší čtyřhra žen zajímavé zápletky. Zvláště pokud se správně naplánuje, aby mohla jako poslední zápas v utkání rozhodnout o konečném výsledku.

9) Nejlepší koučink jsou lichotky. Chcete své spoluhráčce už dlouho říci, že je krásná, a jak moc jí to sluší v tom novém tričku s límečkem? Udělejte to v přestávce mezi sety... a možná vás začne mít ráda.

10) Ženy jsou krásné. A tak se v krajně nepravděpodobném případě, že by hra nestála ani za starou bačkoru s blátem na podrážce, můžete dívat na ně.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [19.07.2011]

Diskuze k článku

26.07.2011 09:12
Martin Petržela
Já jsem se u tohoto článku ,, hóóódně pobyvil" a moje žena se od té doby tváří zarputile. :-DD

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

8 badmintonových termínů tak, jak je zaručeně nepoznáte

Když vám soupeř zahraje na "obrácenou ploutev," pošle "rouru" nebo sklapne jeho "past na motýly," bude vám jasné, že jde o velmi specifické badmintonové termíny, nesrozumitelné někomu, kdo nikdy nedržel v ruce raketu. Proč se ale ...

9 nebezpečných vět, které z vás při koučování udělají hovado

Jasně, každý hráč je moc rád, když mu během zápasu někdo přijde poradit. Jsou ale chytré řeči, které by si i ti nejlepší žozémuríňové mezi badmintonisty mohli odpustit.

11 zaručeně pravdivých důvodů, proč jste naposledy prohráli

I když to bolí, porážky zkrátka občas přicházejí. Důležité je dlouho nezpytovat sebevědomí, ale raději rychle a správně pojmenovat viníky. Co všechno mohlo za vaši poslední porážku?

7 soupeřů, proti kterým rozhodně hrát nechcete

Badmintonové zápolení vás jistě těší a baví. Přesto se tu a tam vyskytne soupeř, jehož přítomnost v pavouku... jak to říci... inu, zkrátka – nepotěší. Vybrali jsme sedm typů protihráčů, které v turnaji rozhodně potkat nechcete:

Dozvuky olympijské aféry: Indonésanky mají zákaz do konce roku

Před nedávnem jsme psali o původně drakonickém, nakonec přece jen mírnějším trestu pro korejské deblistky, které se zapletly do olympijského skandálu. Trestu neunikly ani indonéské hráčky Greysia Poliiová a Meiliana Jahauriová. ...

Finální verdikt: Korejky si nezahrají jednu sezónu

Po odvolání čtveřice potrestaných badmintonistek a trenérského týmu zmírnila korejska federace tresty. Hráčky, které byly součástí olympijského skandálu, si nezahrají na mezinárodní scéně rok, jejich koučové budou mimo čtyři roky.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS