O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Vysoká hra na nízké úrovni

Někteří to mají z výše poctivých dvou metrů složité, aby si nás vůbec povšimli, ale ano: i malí lidé existují. A světě, div se, existují i malí badmintonisté – a nevedou si v konkurenci těch, co můžou podávat bezmála ve výši pásky, vůbec špatně.

Odjakživa mě chlácholili. Kluci rostou později. Ty centimetry ještě doženeš. Přes léto se vytáhneš. Někteří rostou ještě na vysoké. Ve svých čtyřiadvaceti už se ale začínám smiřovat s tím, že ten centimetr či dva, které mi chybí do 170 cm (a tak je vesele všude uvádím), přinese už leda podpultová chirurgická operace nebo nástavec na podpatek.

Trochu mě mrzí, že neprodám svůj nesporný talent pro volejbal, asi nikdy se mi nepodaří zasmečovat basketbalový míč do koše a shora budu kontrolovat obsah výstřihu jen opravdu malým ženám. Pláču už ale jen málokdy a potají. Důvod? Ne, opravdu nezabrala oblíbená utěšovací klišé jako „malej, ale šikovnej“. Pomohla Wikipedie a veřejně dostupné informace o badmintonu.

Věděli jste, že dlouholetý světový hráč číslo jedna, Lee Chong Wei z Malajsie, měří pouhých 170 centimetrů? Ti, kteří ho zahlédli na vlastní oči, nebo se s ním měli možnost vyfotografovat, ho popisují jako „malého, šlachovitého týpka“. Týpka, od něhož by spíše čekali, že jim na místě nabídne za výhodnou cenu svou zaručeně značkovou teplákovou soupravu, než nelidsky rychlý pohyb, ďábelskou smeč a bezchybnou hru na síti. Ale on to dokáže! Aktivace, krok, výpad a je na síti, odskok, aktivace, přeskok a už smečuje ze zadní čáry, jen aby o zlomek vteřiny později sklepával nepřesnou obranu soupeře.

Skutečný idol nás, kterým byly dopřány jiné přednosti než výška, je ale ještě někdo jiný. Od finálového zápasu čtyřhry mužů na olympijských hrách v Pekingu 2008 je to indonéský deblista Markis Kido. Podsaditý chlapíček s parádním výskokem, ukrutnou smečí a perfektní drivovou mezihrou byl hvězdou Her a teprve když vyskočil na stupínek pro vítěze vedle svého parťáka Hendry Setiawana, mnozí si uvědomili, jak malý doopravdy je. Pouhých 163 centimetrů – ale k nim titul olympijského vítěze a zlatá medaile z mistrovství světa.

Příkladů by se našlo mnohem víc. Jistě jen málokdo se bude vysmívat nejlepšímu polskému mixérovi Robertu Mateusiakovi, jakkoliv je minimálně o půl hlavy menší než jeho partnerka. Megawati Gustiani Sari, indonéská hráčka v barvách Benátek, měří stěží víc než síť, a tři roky ji v Česku nikdo neporazil. Ale není třeba dlouze házet jmény. Stačí prostá radost z toho, že malí lidé popírají veškeré předpoklady. „Vždyť nemůže nikam dosáhnout,“ „Vždyť musí udělat všude o krok navíc,“ „Vždyť nemůže smečovat z dostatečné výšky,“ „Vždyť ani nevidí přes parťáka ve čtyřhře,“ skládají jednu námitku za druhou.

Ne že by to nebyla pravda. Ne že bych nekousal vzteky do držátka, když si ten vůl, se kterým hraju čtyřhru, po podání stoupne zrovna do dráhy míče a zvedne ruku s raketou. Ne že by moje smeče nepřipomínaly víc usilovné drivy. Ne že bych dvoumetrovým kolegům nezáviděl jejich footwork „půl kroku a jsem všude“.

Ale o to radostnější je pak každé vítězství „Davida“ nad „Goliášem“.

Takže: není nakonec ten rozdíl hlavně v zarputilosti?

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [26.07.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Mistrovství světa jde do finále: dočká se Lee Chong Wei titulu?

Maratonský program měl sobotní semifinálový den MS v Jakartě. Řada vyrovnaných bitev skončila až v 11 hodin tamějšího času. Zítra čeká hráče finálový den a boje o zlaté medaile.

Canada Open: domácí turnaj ovládla Michelle Li

V kanadském Calgary potěšila diváky Yonex Canada Open domácí Michelle Li, když dokázala zvítězit ve dvouhře. Singl mužů ovládl stejně jako nedávné US Open vracející se Lee Chong Wei.

Hans Kristian Vittinghus a Lee Chong Wei: když dva dělají totéž, není to totéž

Během US Open nachytal dánský badmintonista svého soupeře na nečekanou fintu - odehrání pod nohama ze zadního forehandu. Během utkání Canada Open proti indickému soupeři Praneethovi se Lee také dopustil "zadního forehandového ...

US Open: Lee Chong Wei vyhrál první turnaj po návratu na světovou scénu

Turnaj US Open letos nepřinesl velký úspěch českým barvám; naši reprezentanti vypadli už v prvních kolech. Z výhry v singlu se radoval poprvé od návratu na kurty po dopingové kauze Lee Chong Wei, který ve finále udolal Hanse ...

Lee Chong Wei se může vrátit 1. května, za doping dostal trest na 8 měsíců

Někdejší světová jednička Lee Chong Wei zná definitivní verdikt v dopingové kauze, která se rozpoutala po loňském světovém šampionátu. Trest na osm měsíců znamená, že může od 1. května opět vstoupit do mezinárodních soutěží a ...

8 badmintonových termínů tak, jak je zaručeně nepoznáte

Když vám soupeř zahraje na "obrácenou ploutev," pošle "rouru" nebo sklapne jeho "past na motýly," bude vám jasné, že jde o velmi specifické badmintonové termíny, nesrozumitelné někomu, kdo nikdy nedržel v ruce raketu. Proč se ale ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS