O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

S pomalými míči, badminton je v...

Neříkejte, že už se vám to někdy nestalo. Přinesete k zápasu krásné, nové Plachtiče, které ještě voní lepidlem, a létají právě tak, jak se na rychlost 77 sluší a patří. O hlavu vyšší soupeř s pletencem ramenních svalů, který by ustál snad i náraz Boeingu, sebere vaše péřáky z palubkovky a napálí je prudkým, brutálním drivem kousek za vaši zadní čáru. „Tak je zpomalíme, ne?“ ozve se z druhé strany kurtu. A pěkná hra je, stejně jako symetrický tvar základny míčku a vaše dobrá nálada, v p...ytli.

Zákeřnost strategie „odpadkového koše“ spočívá v tom, že i do očí bijící „dřevorubci“ naleznou pro destrukci pohledného badmintonu oporu v pravidlech. Ano, testování míčků skutečně předepisuje úder plnou silou se zásahem míčku nad zadní čárou. Že by měl letěl šikmo vzhůru a ne rovně dopředu, to už pro většinu hráčů zůstává tajemstvím. A tak se nechají uvrtat do hry, která má několik poznávacích znamení.

1) Nikdo nedopinkne standardní technikou až dozadu. Kdo dopinkne dozadu a nějakým zázrakem si nepřetrhne žádný sval, zvítězí. Úroveň hry se tak vrací kamsi do kategorie U13 (a podobně jako tehdy, i tentokrát vám bude k výhře stačit kvalitní dlouhé a vysoké podání).

2) Všechno se dá zachránit. Míče, které by za normálních okolností skončily na parketách, dříve než soupeř řekne „smeč“, se nyní dají vrátit rozmáchlým, vysokým obloukem dozadu. Lob či klír poslední záchrany navíc vrací hru do nulového stavu, zbaví soupeře výhody a další údery se odehrají v nejlepším duchu bodu 1.

3) Míčky létají s rezervou do hřiště. To zdá jako výhoda: s rychlejšími míčky často vydařený útok nebo přesný lob skončí v autu. Jenže: jaké je umění v tom, dostat každý míč do hřiště bez nutnosti precizní kontroly? Pomalé míče znamenají, že právě kontrola mává bílou vlajkou od první minuty zápasu, a skládá svou zbroj pod kolena razance.

4) Útočná hra je k ničemu. Proč vydávat hrozivé množství energie na rychlý pohyb a silové údery, když je soupeř může líně vracet a prohánět vás z jedné strany na druhou? Jistě: tu a tam se povede „prostřelit“ i tuhé obranáře, ale daní za to je totální vyčerpání zhruba tak po deseti výměnách.

A tak se, plíživě a zákeřně, pestrá, rychlá a dynamická hra, jakou badminton je, změní v tupou „přestřelovanou“. K tomu přidejme nízkou teplotu v hale při zimním období, a je tu perfektní vstupní předpoklad pro to zranit se, anebo vypěstovat učebnicovou „blbou náladu“.

Zpomalování míčů je oblíbený nešvar. Přitom málokdo ví, jak míče správně testovat. A rozkaz „Zpomal!“ se používá takříkajíc jako mantra. Letěl míč až za deblovou čáru? Zpomal! Dal jsem dva auty z „obyčejného“ výhozu? Zpomal! Nedaří se mi chytat soupeřovy dropy? Zpomal!

Jenže zatímco za volantem tahle mantra může být aspoň trochu užitečná, z badmintonových kurtů bychom ji měli vyhnat svinským krokem. V zájmu svého zdraví, v zájmu hry.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [05.07.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Na slovíčko s rozhodčí: kdy se bude podávat nad pasem?

Není to příliš dávno od revoluce v badmintonových pravidlech: zavedení skórovacího systému beze ztrát. Chystá BWF ještě nějaké další změny? Kdy budeme konečně moci beztrestně podávat nad pasem? Zeptali jsme se mezinárodní rozhodčí ...

Na slovíčko s rozhodčí: pravidlové zádrhely

V badmintonových pravidlech je řada míst, u nichž tápou i zkušenější hráči. Ptali jsme se mezinárodní rozhodčí Michaely Bencové, kdy je možné zkoušet, upravovat a měnit míčky, jak je to s blokováním na síti, či jaká jsou přípustná ...

Ženy budou hrát povinně v sukních. Je to správné?

Světová federace BWF se rozhodla přidat do svého soutěžního řádu kontroverzní pravidlo. Na turnajích úrovně Grand Prix a vyšších by nyní ženy směly hrát pouze v sukních či šatech. Pravidlo je motivováno snahou o větší atraktivitu ...

"Pravidlo sukní": čerstvé ohlasy a argumenty

Kontroverzní pravidlo, podle nějž musejí ženy na světových turnajích povinně nastupovat v sukních, vzbudilo velký ohlas. Přinášíme různé názory badmintonistů a komentátorů, a další argumenty pro a proti tomuto novému bodu v řádech ...

Jak správně podávat: co říkají pravidla badmintonu

Celá skupina pravidel badmintonu se týká podání a jeho správného provedení. Odpovídáme na nejčastější otázky ohledně podání: čtěte, co je povoleno, a co se naopak považuje za chybu.

Pravidlo sukní začne platit až 1. června

Kontroverzní pravidlo, které nutí hráčky, aby na turnajích světové úrovně 1-3 hrály povinně v sukních, vzbudilo široký ohlas badmintonové společnosti. Výsledkem stížnosti některých asijských hráček je prozatím měsíční odklad.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS