O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Co nás čeká: světové i domácí turnaje v příštím roce

BWF, světová badmintonová federace, zveřejnila aktualizovaný kalendář s turnaji až do konce roku 2011. Jaké turnaje nás čekají v nadcházející sezóně? Jaké budou její vrcholy? Na co se máte těšit na mezinárodní i domácí, české, úrovni, shrnuje náš přehled.

Úvodem malé připomenutí: na BadmintonWebu můžete listovat přehledem turnajů v sekci kalendář, kde najdete velké světové i domácí akce, ale také soustředění a zajímavé turnaje pro amatérské hráče.

Světové turnaje: kdo bude mistrem světa?

Nejbližším velkým turnajem bude pochopitelně mistrovství světa jednotlivců. To se koná ve dnech 23.-29. srpna v Paříži. Ve dnech před mistrovstvím můžete na BadmintonWebu očekávat seriál článků, který představí největší favority, české naděje a připomene důležité okamžiky z historie MS.

Sezóna 2010/2011 se skutečně rozjede až v září, kdy hráče čekají první dva turnaje Super Series – ve dnech 14.-19. září to bude China Masters, o týden později od 21. do 26. srpna potom Japan Open. Na konci září pak dva turnaje nižší kategorie, ale velmi zajímavé pro české fanoušky – ve stejném týdnu jako Japan Open se bude konat mezinárodní mistrovství Slovenska, o týden později pak mezinárodní mistrovství ČR.

Říjen odstartují tradiční Hry Commonwealthu, jež se budou konat od 3. do 14. 10. v indickém Dillí. V závěru měsíce nastoupí světová špička k dalšímu, tentokrát evropskému Super Series dvojboji – v termínu 26. - 31. října se v Odense koná Denmark Open a o týden později, 2. - 7. listopadu čeká hráče další vrcholný turnaj v Paříži - French Open.

Asijská špička se pak přesune zase domů, a bude bojovat o vavříny na Asijských hrách v čínském městě Guangzhou v termínu 13.-21. listopadu. Na evropsko-asijský souboj, či spíše souboj domácích proti zbytku světa, pak dojde 30. listopadu – 5. prosince při China Open Super Series, které bude hostit Šanghaj. Posledním velkým turnajem před "vánočními prázdninami" pak bude Hong Kong Open Super Series v termínu 7. - 12. prosince.

Od ledna 2011 startuje projekt "nových" Super Series se šesti "speciálními" Premier turnaji, jejichž nadstandardní význam zajišťují především nadstandardní prize money. A začne se pěkně zostra: hned po finále minulého ročníku BWF Super Series Masters v termínu 5.-9. ledna čeká hráče nejprve "standardní" Malaysia Super Series v Kuala Lumpuru (18.-23. ledna) a vzápětí první "premiérový" turnaj a zároveň turnaj s nejvyšší dotací 1,2 milionu dolarů: Korea Open Premier Super Series v Soulu 25.-30. ledna.

V únoru se může oko evropského diváka těšit na mistrovství starého kontinentu v soutěži smíšených reprezentačních družstev – tuto prestižní akci hostí nizozemský Groningen 15.-20. února. Březnový program už je opět nabitější: jasným vrcholem je na 8.-13. 3. naplánovaný 101. ročník slavného All England Open - tentokrát jako turnaje Premier Super Series. Kdo ví, kolik hráčů zůstane v Evropě i na navazující Swiss Open: to z kalendáře Super Series vypadlo, ale termín týden po All England organizátoři zachovali a budou se snažit přilákat tu nejvyšší kvalitu.

Dalším velkým turnajem sezóny 2010/11 bude India Open Super Series ve dnech 26. dubna – 1. května. Místo zatím nebylo oznámeno, po zkušenostech z loňského mistrovství světa v Hyderabadu by měli Indové volit pečlivě. Ve dnech 22.-29. května se pak nejlepší hráči i hráčky sjedou do Qing Dao (Čína), aby rozhodli, která národní reprezentace má nejlepší smíšené družstvo v Sudirman Cupu.

Sezónu tak, jak ji vnímají Češi – tedy zhruba v korelaci se školním rokem, od září do června, uzavřou dva velké turnaje Super Series, v termínu 14.-19. června to bude Singapore Open a o týden později turnaj, u něhož lze předpokládat výjimečnou návštěvnost, atmosféru i výkony hráčů: Indonesia Open Premier Super Series, který se koná 21.-26. června v Jakartě.

A abychom se obloukem vrátili tam, kde průlet světovým kalendářem začínal – i v roce 2011 se bude konat Mistrovství světa (to se nyní koná každoročně s výjimkou roku letní olympiády) – přivítá ho Londýn ve dnech 8.-14. srpna a půjde jistě o jeden z ostrých testů pro olympijské hry, které totéž město hostí o rok později.

Česká scéna: pět turnajů GPA a mistrovství republiky

Hned na začátku září (4.-5.) se (alespoň česká) elita sjede do Benátek nad Jizerou k Memoriálu Petra Martince st. - Benáteckému poháru. Turnaj GPB dospělých je prvním testem formy po letní přípravě, tím opravdovým "skokem do studené vody" bude ale až od 14 dní později Memoriál Holobradého (17.-19. září). První ze série turnajů Grand Prix A se bude hrát stejně jako loni v pražské hale základní školy Vinoř a přiláká celou domácí špičku. Na přelomu září a října pak v hierarchii domácích turnajů vystoupíme úplně nejvýš: na 30. září – 3. říjen je totiž naplánován turnaj Yonex Czech International: mezinárodní mistrovství České republiky, letos pořádané opět v Brně.

Říjnovému programu dominuje Memoriál Wernera Reichela st., druhý turnaj GPB, který pořádá oddíl Baník Most v termínu 2.-3. 10. Mostecký turnaj jednotlivců říjen zahajuje, další vrchol pak přinese až samotný závěr tohoto měsíce – o víkendu 30.-31. 10. totiž odstartuje Extraliga smíšených družstev (více o účastnících a pohybu v jejich kádrech v našem článku Letní přestupy: nejvíce posiluje Brno a Benátky).

Ve dnech 13.-14. listopadu čeká hráče další kolo extraligy, v následujícím víkendu 20.-21. 11. pak velký domácí turnaj: Mezinárodní mistrovství ČR juniorů, tradičně pořádané oddílem v Orlové. Listopadový program uzavře 27.-28. 11. třetí a poslední GPB sezóny - Hradecký lev, na prosinec pak byl letos naplánován druhý ročník loni trochu kontroverzní Velké ceny Brna - GPA dospělých se odehraje ve dnech 4.-5. 12.

Kalendářní rok 2011 odstartuje zostra 8.-9. ledna třetím kolem extraligy, o týden později ve dnech 14.-16. ledna pak dalším GPA dospělých - Memoriál St. Krauze – Těšínský pohár se bude hrát opět v nové hale v Českém Těšíně. Na začátku února, mezi 4. a 6. 2., se odehraje Mistrovství ČR dospělých, jeho pořadatel a místo konání zatím nejsou známi. 12. února pak skončí základní část extraligy a budeme znát postupující do play-off i účastníky baráže.

Novinkou v kalendáři turnajů GPA je Velká cena Plzně. Loni ještě "béčko" nahradilo letos zrušenou Velkou cenu Kopřivnice a plzeňští organizátoři jistě udělají vše, aby mezi 12. a 13. březnem přesvědčili o své způsobilosti pořádat vrcholnou domácí akci. Na 20.-21. 3. je naplánováno čtvrtfinále play-off domácí extraligy, finálový turnaj play-off by se měl konat mezi 9. a 10. dubnem. Posledním velkým turnajem sezóny tradičně bude 23.-24. dubna Memoriál P. Sima, GPA dospělých v Liberci.

A pro ty, kteří by chtěli sledovat nejen naše nejlepší dospělé, ale také nadějné juniory, ještě přehled mládežnických mistrovství: 29.-30. ledna se koná MČR U19 v Plzni (Doubravka), 12.-13. 3. MČR U15 v Hradci Králové (Montas), 2.-3. dubna MČR U13 v Českém Krumlově, ve stejném termínu pak MČR družstev dorostu v Orlové, 23.-24. dubna MČR družstev žáků v Benátkách nad Jizerou a 30. dubna – 1. května MČR U17 v Brně-Jehnicích.

Závěrem se patří připomenutí: významné domácí i zahraniční turnaje najdete v kalendáři BadmintonWebu, o jejich výsledcích vám pochopitelně budeme referovat prostřednictvím článků, tradičně doplněných i videozáznamy, kdykoli to bude možné. Sledujte BadmintonWeb – a buďte v obraze!

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [18.07.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Sledujte finálový den All England

Ve 13 hodin našeho času odstartuje finálový program All England – nejprestižnějšího evropského badmintonového turnaje. Sledujte pokus dánského páru Laybourn-Juhl o zisk titulu, či další vydání klasického souboje Lin Dan – Lee ...

All England: parádní finále čtyřhry mužů

Slavný turnaj zná své vítěze. Po napínavém průběhu se ve vynikajícím finále čtyřhry mužů radovali Lee Yong Dae a Jung Jae Sung. Očekávaný souboj mezi Lin Danem a Lee Chong Wei bohužel ovlivnilo zranění malajského hráče...

Bojuj jako Vittinghus: skvělá výměna z All England

Tři čtvrtě minuty dlouhý klip předvede parádní výměnu ze zápasu mezi Lee Chong Wei a Hansem Kristianem Vittinghusem. Dánský badmintonista vybírá neuvěřitelné míče, na závěr předvede i svůj smysl pro čestný boj.

All England: velké dánské vítězství v deblu

101. ročník nejslavnějšího badmintonového turnaje, All England Open, má za sebou velké finále. Tři zlaté medaile si připsali reprezentanti Číny, vítězství slaví také Lee Chong Wei a po dramatickém průběhu dánská deblová dvojice ...

All England: videa z finálových utkání

Sledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.

China Masters: domácí zaváhali pouze ve čtyřhře

Na domácím turnaji Super Series se většina finálových bojů odehrála v čínské režii. Jedinou disciplínou, kde čínskému badmintonovému buldozeru uniklo první místo, byla čtyřhra mužů – ta se stala kořistí korejského páru Jung Jae ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS