Pod značkou Super Series se skrývá seriál těch nejkvalitnějších badmintonových turnajů. Dvanáct mezinárodních mistrovství, která jsou výkladní skříní světového badmintonu, turnaje, kterých se účastní nejužší světová špička a bojuje nejen o hromady bodů do žebříčku, ale také vysoké prize money. Obdoba atletické zlaté ligy má za sebou tři roky historie a další, snad ještě velkolepější, před sebou – dotace na Korea Open Premier Super Series překročily milion dolarů!
Super Series je na badmintonovém poli relativně nová značka. Už dříve byla pochopitelně mezinárodní mistrovství členěna do kategorií a některé turnaje prestižnější (All England, Korea Open, Indonesia Open...). Projekt Super Series je ale veden snahou propagovat badminton účinněji, a také zajistit hráčům důstojné odměny. Program na následující tři roky byl odsouhlasen 14. prosince 2006 a od roku 2007 se rozběhly první turnaje. Minimální prize money činila 200 tisíc amerických dolarů, přičemž peníze byly rozdělovány dle tabulky s přesnou hodnotou procent z celkové částky. Právě to přineslo první mírnou kontroverzi – pro vítěze dvouhry mužů totiž bylo určeno 8 %, zatímco pro vítězku dvouhry žen pouze 6,9 %. Od roku 2008 už se Super Series řídí ideou rovnoprávnosti pohlaví a ženy i muži jsou odměňováni stejně: za dvouhru 7,5 % celkové dotace a za čtyřhru 6,9 %.
Turnaje Super Series se v letech 2007-2010 konaly v Číně (China Open a Chinese Masters), která jako jediná hostila hned dva turnaje nejvyšší klasifikace, a dále Indonésii, Malajsii, Singapuru, Koreji, Japonsku, Hongkongu, Anglii, Dánsku, Francii a Švýcarsku. Každá disciplína nabídla pavouk o 32 hráčích (respektive dvojicích) a jako odměnu lákavých 9200 bodů pro vítěze. Ty se počítaly jednak do žebříčku světového, jednak do Super Series pořadí – a ti nejlepší hráči se na konci sezóny účastnili Super Series Masters, finálového turnaje. Ten se zatím konal dvakrát a přinesl dvě dánské výhry v mixu (Thomas Laybour s Kamillou Rytter Juhlovou a po nich Joachim Fischer Nielsen s Christinnou Pedersenovou), malajskou nadvládu v singlu mužů a deblu žen (Lee Chong Wei a Wong Pei Tty s Chein Eei Hui) a dva různé vítěze v singlu žen (Zhou Mi a Wong Mew Choo) a deblu mužů (Koo Kien Keat a Tan Boon Heong; Jung Jae Sung a Lee Yong Dae).
Po třech letech zkušebního provozu sáhla letos BWF k dalším změnám, aby formát špičkových světových turnajů zatraktivnila. Pro českého fanouška je nepříjemnou ránou hned první zpráva: končí Swiss Open, jeho místo ve dvanáctce vyvolených zaujme o poznání nedostupnější India Open. Češi pravidelně pořádali autobusový zájezd na švýcarský turnaj, nyní budou muset za světovou špičkou o něco dál do Francie, Anglie či Dánska.
Hlavní změna tkví ovšem v tom, že – tak jako v Orwellově Farmě zvířat – už jsou si některé turnaje rovnější mezi rovnými. Co to znamená? Pět turnajů bylo označeno jako Premier Super Series, a jejich minimální prize money bude nyní 350 000 dolarů. Tato částka se týká evropských turnajů, tradičního All England a také Denmark Open, stejnou dotaci bude mít mezinárodní mistrovství Číny. Organizátoři Indonesia Open oznámili prize money dokonce 600 tisíc a vrcholem příští sezóny bude bezpochyby Korea Open: poprvé v historii překročí prize money badmintonového turnaje milion dolarů, vítězové si mezi sebe rozdělí 1,2 milionu!
BWF si od Super Series slibovalo větší mediální pozornost, zájem fanoušků a zároveň zlepšení podmínek pro profesionální hráče. Po třech letech se dá říci, že Super Series plní účel: jde o sledované turnaje špičkové kvality. To, že rostou odměny a prestiž, jistě těší hráče – a fanoušky může těšit, že je i díky tomu čekají v nadcházejících třech letech napínavé, dechberoucí a kvalitní zápasy mezi hráči jako Lin Dan, Lee Chong Wei, Peter Gade nebo Taufik Hidayat.
Závěrem trocha audivoziuálního materiálu: podívejte se na záznam finálového utkání Super Series Masters 2009 ve smíšené čtyřhře:
Spor ohledně sponzorských smluv s konkurenčními společnostmi vyústil v šokující vyloučení pěti velkých hvězd dánského badmintonu z reprezentace: Matthias Boe, Carsten Mogensen, Kamilla Rytter Juhl, Christinna Pedersen a Joachim ...
Sledujte finálový den All EnglandVe 13 hodin našeho času odstartuje finálový program All England – nejprestižnějšího evropského badmintonového turnaje. Sledujte pokus dánského páru Laybourn-Juhl o zisk titulu, či další vydání klasického souboje Lin Dan – Lee ...
All England: parádní finále čtyřhry mužůSlavný turnaj zná své vítěze. Po napínavém průběhu se ve vynikajícím finále čtyřhry mužů radovali Lee Yong Dae a Jung Jae Sung. Očekávaný souboj mezi Lin Danem a Lee Chong Wei bohužel ovlivnilo zranění malajského hráče...
Bojuj jako Vittinghus: skvělá výměna z All EnglandTři čtvrtě minuty dlouhý klip předvede parádní výměnu ze zápasu mezi Lee Chong Wei a Hansem Kristianem Vittinghusem. Dánský badmintonista vybírá neuvěřitelné míče, na závěr předvede i svůj smysl pro čestný boj.
All England: velké dánské vítězství v deblu101. ročník nejslavnějšího badmintonového turnaje, All England Open, má za sebou velké finále. Tři zlaté medaile si připsali reprezentanti Číny, vítězství slaví také Lee Chong Wei a po dramatickém průběhu dánská deblová dvojice ...
All England: videa z finálových utkáníSledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS