O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Badmintonové hrátky: už od roku 1980 na PC i konzolích

Počítačových her a videoher se sportovní tematikou vychází každý rok mnoho – simulátory fotbalu, hokeje, tenisu, baseballu nebo boxu jsou velmi populární. V historii se ale objevilo i několik badmintonových simulátorů, které tu lepším tu horším způsobem ztvárnily sport s opeřeným míčkem. Vůbec první byla v roce 1980 hra Super Dynamix Badminton na konzoli NES, naposledy badmintonovou veřejnost zaujaly arkádové hříčky na konzoli Wii – Deca Sports a Racket Sports Party. Na pořádnou, velkou a realistickou badmintonovou simulaci však stále čekáme.

Super Dynamix Badminton: zahrajte si v prohlížeči
První badmintonovou videohrou, o níž se zmiňují velké archivy, je Super Dynamix Badminton. Jednoduchá simulace nabídla možnost zahrát si na čtyřech kurtech zápas ve dvouhře či čtyřhře, současně mohli hrát dva hráči na jedné konzoli. Hra byla genderově korektní (nabídla volbu mezi muži i ženami), avšak chyběla v ní smíšená čtyřhra a veškeré ovládání bylo zjednodušeno na dvě klávesy – jedna sloužila k odehrání míčku, druhá k výskoku. Super Dynamix Badminton si díky flashovému emulátoru můžete snadno vyzkoušet – stačí zabrousit na tuto stránku.

Najdi deset rozdílů: tenis vs. badminton
Úplně první hrou prodávanou pod značkou "badminton" byla nicméně už ve druhé polovině 70. let cartridge pro videoherní konzoli Interton Video 2000. Šlo o velmi primitivní systém, který obsahoval 14 CMOS čipů, jejichž pomocí vykresloval základní grafické objekty. Všechny hry byly jednoduchou variací na Pong – základní byl Sparring, kde si hráč pinkal o zeď. V badmintonu zeď nahradil druhý hráč a šlo tedy o klasický pong klon. V Tennisu se pak objevila síť, a Super Tennis dokázal dokonce zobrazovat skóre. Více o Interton Video 2000 se dočtete v článku na Pong Story.

Nemastné neslané pokusy
Žádný velký vydavatel neinvestoval do vývoje badmintonové videohry, a tak vše zůstalo na malých asijských vývojářích, často nadšencích. Jejich pokusy byly chvályhodné, ale nepříliš atraktivní, třeba jako hra vytvořená společností Magnolia pro japonský trh, kde se prodávala za 1280 yenů.

Objevilo se také několik pokusů o badmintonovou flashovku, z nichž asi nejsympatičtější je Panda Badminton, roztomilá, ale po chvilce nudná sportovní arkáda. Revoke dokonce nabízí 3D grafiku, ale hratelností příliš neoslní. Dvě flashové hry vyvinul také server Badminton Information – první z nich je extrémně obtížná (zkusit si ji můžete zde), druhá o něco přístupnější i graficky hezčí (zahrát si můžete zde). Poslední do party flashovek je pak prostý ale zábavný Stick Figure Badminton.

A pro ty, kdo rádi organizují a probírají se pavouky, je výbornou variantou Badminton Championship Manager, jehož aktuální verzi s řadou updatů můžete stáhnout také z diskusního fóra na BadmintonCentral.

Současnost: robotický badminton a jiné minihry
Z aktuálnějších pokusů zaujme hříčka Blazing Birds, kterou si mohou zahrát majitelé Xboxu 360 přes Live Arcade: jedná se o sci-fi verzi badmintonu, snímaného pohledem zboku. Soupeří tu dva roboti a mohou využít nejen standardních úderů, ale i řady power-upů.

Hned několikrát se různí vývojáři pokusili o badmintonovou hru na konzoli Wii. Ta k tomu svým pohybovým ovladačem přímo vybízí, bohužel ale první Deca Sports od Hudsonsoftu nedopadl dobře: sklidil nízká hodnocení a nezájem hráčů po celém světě. Od druhého dílu tím spíš nelze očekávat zázraky... V českých obchodech je dokonce dostupná podobná hra Racket Sports Party od Ubisoftu, která využívá ovladače Wii Motion Plus, ale není příliš realistická ani zábavná.

Na velkou badmintonovou hru tak stále čekáme. Pátý nejrozšířenější sport světa by si ale bez ohledu na problémy s postavením kamery a navržením herního systému své virtuální interaktivní zpracování rozhodně zasloužil.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [12.05.2010]

Diskuze k článku

23.05.2010 13:58
Jirka
Pěkná 8bitová klasika z dob hodně minulých. Pěkně sem si zapařil i bez rakety a míčku.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Nejdelší výměna v historii dvouhry mužů: 108 úderů!

 Mistrovství světa přineslo mnoho napínavých zápasů, které rozhodovaly koncovky třetího setu. Ruku na srdce, měli byste po více než hodině hry na to zahrát výměnu čítající 108 úderů? Dvě minuty dlouhá výměna za stavu 20:18 ve ...

Mistrovství světa: kdo bude chybět?

Zdá se, že by na mistrovství světa měli startovat všichni nejlepší hráči. Není to ale tak docela pravda: stejně jako v minulých letech, i letos mnoho vyřadila zranění a také nominační kriteria. Titul tak neobhájí čínská singlista ...

Porce kresleného humoru: vtipy s tematikou badmintonu

Zasmějte se spolu s námi a řadou známých komiksových postaviček: přinášíme výběr kreslených vtipů s badmintonovou tematikou.

Když do badmintonu vstoupí fyzika: v zimě létají míčky pomaleji

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se nám v zimě zdají míčky pomalejší? Jak se liší zvuk smeče, dropu nebo říznutého úderu? Společně se Zuzkou Kvíčalovou odpovídáme na další várku fyzikálních otázek.

493 km/h: nejrychlejší smeč na světě má Tan Boon Heong

Yonex Nanoray Z-Speed je raketa vyvinutá se záměrem dosáhnout maximální rychlosti smečů. V laboratorních podmínkách byl díky ní opět překonán rychlostní rekord: v Guinessově knize rekordů je nyní zapsáno vedle jména malajského ...

Zázračné děti: ve třech letech klír, v šesti finta

Vzpomínáte na své badmintonové začátky? Pro některé to bylo v sedmi letech, pro jiné v deseti či patnácti, obvykle za trnitého učení, jak správně držet raketu a trefit míček. Ale občas se najde výjimka: zázračné děti, které si ...


Tagy: zajímavosti, hry


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS