O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Cizinci v Česku: neporazitelní Asiati a kolonie Slováků

Stejně jako startují čeští hráči v zahraničí, také domácí oddíly pravidelně vítají posily z jiných zemí. Převažují – logicky – Slováci, ale v kádrech ligových družstev najdeme i dvojici Indonésanů, anebo čínskou rodačku z Polska. Právě "exotické" posily patří k tomu nejlepšímu, co může 1. liga nabídnout. Hráčka Benátek nad Jizerou Megawati Gustiani Sari už hájí barvy svého klubu a startuje na vrcholných českých turnajích dva roky, a to s impozantní bilanci: doposud v ČR neprohrála dvouhru. Její partner Viki Indra Okvana vyhrál 18 z 19 ligových utkání. A Wang Linling sice odehrála za Sokol Brno-Jehnice jen několik ligových kol, zato se ale může chlubit stoprocentní úspěšností ve všech disciplínách.

Asiati ukazují svou extratřídu
Tři v Česku působící Asiati bez přehánění ukazují extratřídu indonéského, respektive čínského badmintonu. Megawati Gustiani Sari působí už druhým rokem v první lize, hájí barvy Deltacaru Benátky n. Jiz. Zároveň vlastní licenci ČbaS a může startovat i na domácích turnajích. Na žebříčku dospělých je jasnou jedničkou a 4 400 získaných bodů napovídá, že sbírala v sezóně samá vítězství. Loni stejně jako letos nenašla na domácích turnajích přemožitelku ve dvouhře, letos je pak suverénní jedničkou i v mixu. Souvislost je jasná: příchod jejího indonéského partnera Viki Indry Okvany do téhož oddílu. Okvana hájí benátecké barvy od září a také on si vede velmi dobře – dostal se na první místo žebříčku smíšené čtyřhry a na přední příčky ve dvouhře a čtyřhře mužů. Ligové statistiky obou pak hovoří jasnou řečí: Megawati Gustiani Sari odehrála v 1. lize 37 zápasů a z toho 34 bylo vítězných (jde o statistiku posledních dvou sezón), Viki Indra Okvana odehrál letos 19 zápasů a zaznamenal jedinou porážku (pohříchu v rozhodujícím zápase smíšené čtyřhry ve finále proti Jehnicím).

Případ Wang Linling se od benáteckých Indonésanů liší. Zatímco "Viki" a "Mega" v českém klubu pracují i jako trenéři a dlouhodobě v Benátkách žijí, čínská hráčka s polským občanstvím do Brna dojíždí pouze na ligové zápasy. Letos byla poměrně pilná, vynechala jen dvě ligová kola a trochu překvapivě i semifinále. Svému družstvu však pomohla v klíčových zápasech: ve dvouhrách si vedla úplně suverénně a neporazitelnost neztratila ani ve čtyřhře (obvykle hrála s Lucií Havlovou), i když mnohdy šlo o třísetová dramata. Angažmá Wang Linling tak bylo pro brněnské jedním z klíčů k zisku premiérového titulu.

Slovenské kolonie na Moravě
Z dalších cizinců u nás letos startovala Ruska Anastasia Galkinová, která odehrála několik ligových zápasů za Sokol Meteor Radotín Praha, ovšem s nevalnými výsledky. Ostatní "cizí faktor" už tvořili Slováci. Nejpočetnější slovenské "kolonie" vznikly na Moravě: po třech slovenských hostech měla družstva Sokola Brno-Jehnice a SK Badminton Přerov. Brněnští měli na své soupisce dvojici Vlado Závada a Marián Smrek, dál za ně hrál také Jarolím Vícen, který ale není brán jako cizinec. Přerovské (letos tmavomodré) barvy hájili dva Jurajové – Kohút a Pagáč, a také Jana Matečná. Vše tradiční posily druholigového moravského klubu.

Po slovenské posile pak sáhl ještě Sokol Dobruška - jeden z medailových adeptů využil opět služeb Michala Matějky. V západní skupině druhé ligy pak za Slavii TU Liberec nastupovala Barbora Bobrovská. Na českém žebříčku najdeme ještě jméno Mariana Šulka, který letos nenastupuje za žádný oddíl, ale jako volný hráč ČbaS startoval na dvou vrcholných turnajích. Další zahraniční hosté se objevili jednorázově na "příhodných" turnajích: GPA dospělých v Brně tak mělo hosty slovenské, GPA v Liberci zase německé, výsledky těchto hráčů se ale do domácích žebříčků a soutěží nezapočítávají.

České kluby nepatří k nejbohatším, a tak počet cizinců v domácí nejvyšší soutěži není vysoký. Zejména asijská trojice ale patřila mezi největší hvězdy 1. ligy a výrazně zatraktivnila utkání v průběhu soutěže i play-off. A tak lze říci: jen houšť a větší kapky – cizinci vytvářejí konkurenční prostředí a tlak na kvalitu. V první lize přitom platí pravidlo, že do zápasu smí nastoupit pouze dva hráči jiné než české národnosti – a tak je jasné, že ať přijde do Česka sebevíce Číňanů, Indonésanů, anebo třeba Rusů, talentovaní Češi vždycky šanci dostanou.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [29.04.2010]

Diskuze k článku

08.02.2012 19:00
Lila
Neuvěřitelně sromkný a hodný kluk, super kamarád a špičkový player

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Nejlepší v Česku: Indonésané jsou k nezastavení

S koncem června zveřejnil Český badmintonový svaz konečné žebříčky za sezónu 2009/2010. Kdo byl nejlepší na domácích turnajích jednotlivých kategorií? Doslova k neporažení byli indonéští badmintonisté, kteří hájí barvy Benátek nad ...

Yonex Cup: mezinárodní turnaj mládeže v Brně

V Brně-Jehnicích se o víkendu 23.-24. října konal třetí ročník mezinárodního turnaje mládeže kategorií U13 a U15. Při účasti našich a slovenských hráčů se dařilo chlapcům z Liberce a Jižních Čech a dívkám z hlavního města.

Top 20: suverénně nejlepší mládež má Astra Praha

Český badmintonový svaz letos opět rozděluje dotaci na talentovanou mládež mezi kluby úspěšně pracující s juniorskými hráči. V pořadí nejlepších dvaceti oddílů největší bodový zisk zaznamenala Astra Praha před Sokolem Klimkovice a ...

Tipovací soutěž: vítězkou prvního kola Tereza Holečková

Velmi vyrovnané bylo první kolo tipovací soutěže na utkání extraligy a 1. ligy smíšených družstev. Vítězkou se nakonec stala Tereza Holečková.

Tipovačka na extraligu: Miloslav Beznoska nasadil k trháku

O víkendu proběhl 5. hrací víkend extraligy a první ligy družstev dospělých – a také 5. kolo tipovací soutěže. Suverénně v něm zvítězil Miloslav Beznoska a vybudoval si výrazný náskok v čele celkového pořadí.

Tipovací soutěž: třetí kolo vyhrál Miloš Chaloupka

S velkým náskokem ovládl třetí kolo tipovačky na extraligu Miloš Chaloupka. Druhé vítězství v řadě za sebou ho vyneslo na druhé místo celkového pořadí soutěže.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS