O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Český badminton: kdo je u nás nejlepší?

Prostá otázka – a zdaleka ne snadná odpověď. Kdo je u nás nejlepší v badmintonu? Nejvýše na světovém žebříčku jsou Petr Koukal, Kristina Ludíková a bratři Ondřej a Tomáš Kopřivovi. Mezi individualitami u nás dále vyčnívají úřadující mistři republiky – vedle Koukala a Ludíkové ještě Jakub Bitman s Pavlem Drančákem, Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou a Hana Kollarová s Martinou Benešovou. Nejlepším týmem je pak jistě vítěz nejvyšší soutěže, Sokol Veselý Brno Jehnice.

Nejlepší singlisté: světový Koukal, evropský Vondra

Nejlepším českým hráčem je v současnosti podle světového žebříčku Petr Koukal. Třiadvacetiletý hráč z Hořovic je nyní na 57. místě, na paty mu nejvíc šlape z 85. příčky Jan Vondra (Spoje Praha). Ten je navíc díky častější účasti na evropských turnajích výše v circuitovém žebříčku (více v článku Žebříčkový průvodce). A podle domácího žebříčku si se 4 832 body nejlépe vede Jakub Bitman (Sokol Meteor Praha Radotín), vítěz tří domácích turnajů GPA – i v našem žebříčku je ale pět hráčů, kteří se pravidelněji účastní světových turnajů, předsazeno. Stejná situace je i ve dvouhře žen: jasnou domácí jedničkou je Kristina Ludíková, aktuálně 48. na světovém žebříčku. Domácím turnajům vévodila cizinka v dresu Benátek nad Jizerou, indonéská reprezentantka Megawati Gustiani Sari, nejlepší Češkou je Dominika Koukalová.

Ačkoliv lze na žebříčky pohlížet z různých úhlů, ve dvouhrách není sporu, že na otázku "Kdo je tady nejlepší?" musí zaznít jediná odpověď: Koukal s Ludíkovou. Oba jsou totiž nejen nejvýše postavenými hráči ve světě, ale i úřadujícími mistry republiky.

Nejlepší páry: bratři Kopřivové, nebo radotínští mistři?

Ve čtyřhrách je situace složitější: jediným párem, který se cílevědomě účastní světových turnajů, jsou bratři Tomáš Kopřiva a Ondřej Kopřiva, v současné době 70. nejlepší pár světa. Jenže: bratrskému páru stále uniká titul mistrů republiky, který už dva roky po sobě drží radotínská dvojice Jakub Bitman a Pavel Drančák. Ještě složitější je situace v dámské čtyřhře: mezinárodních turnajů se účastní dobrušský pár Šárka Křížková, Alžběta Bášová – a nevede si špatně. Na MČR se ale prosadily jiné páry: zkušená dvojice Eva Titěrová s Hanou Milisovou (jedničkou českého žebříčku) a mistryně republiky Hana Kollarová s Martinou Benešovou. A ve smíšené čtyřhře je to vůbec nejvyrovnanější: domácímu žebříčku kraluje indonéský pár Okvana-Megawatiová, a tak nelze než místo dlouhého seznamu úspěšných dvojic (Drančák-Kollarová, Herout-Titěrová, Provazník-Milisová, Zevl-Havlová...) jmenovat jedinou: překvapivé, ale zasloužené mistry republiky, Jakuba Bitmana s Alžbětou Bášovou.

Nejlepší tým: česko-slovenské Brno

Kriterium pro výběr nejlepšího družstva je snadné – vítězství v první celostátní lize. Letos se mistrem stalo družstvo Sokol Veselý Brno Jehnice, které v dramatickém finále play-off porazilo Deltacar Benátky nad Jizerou 6:5 po třízápasovém nastavení. Nejlepší tým měl složení: Petr Koukal, Stanislav Kohoutek, Jarolím Vícen, Vlado Závada, Marian Smrek, Wang Linling, Zuzana Pavelková a Lucie Havlová. Šlo tedy především o česko-slovenskou spolupráci s trochou ostrého čínského koření.

Pokud se pak ohlédneme za mládežnickými soutěžemi, nejlepší žáky mají v Orlové-Lutyni a pověst týmu, který celkově nejlépe pracuje s mládeží, si drží Astra Praha. Tým ze Zahradního Města letos útočil na titul v žácích (finále s Orlovou prohrál těsně 3:4) a dobyl titul mistrů ČR smíšených družstev dorostu.

Pohledů na to, kdo je u nás nejlepší, můžeme najít mnoho. V tomto článku byly měřítkem žebříčkové pozice a mistrovské tituly, hodnotit ale můžeme i podle dovedností (o titul smečaře by se jistě poprali Koukal s Bitmanem, o titul technika Drančák s Kopřivou...), atraktivity (vždyť důležité není vyhrát, ale na kurtě dobře vypadat) či materálního vybavení (pak mezi domácí špičkou s velkým náskokem vede Yonex). Prostá otázka může vyvolat mnoho různých odpovědí a umožní vyprávět tucty příběhů. Za všechny badmintonové nadšence doufáme, že se k nim za čas přidá nový: to až v odpověď na otázku: "Který sport je nejlepší?" většina Čechů odpoví stejně jako my: přece badminton.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [25.05.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

MS: Petr Koukal podlehl Viktoru Axelsenovi ve dvou setech

 Podle očekávání dopadl zápas prvního kola dvouhry na mistrovství světa v Jakartě. Petr Koukal se držel v první sadě až do stavu 14:14, nakonec ale podlehl dánskému favoritovi Viktoru Axelsenovi 14:21 a 11:21.

Češi na Evropských hrách bez medaile, Bitman s Bášovou podlehli Dánům

Poslední českou medailovou nadějí v badmintonovém turnaji Evropských her byli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou. Ani oni ale nedokázali projít do semifinále, ve dvou setech podlehli dánské dvojici Nohr-Thygesen.  

Petr Koukal podlehl Dieteru Domkemu ve třech setech

Blízko medaile z Evropských her byl dnes Petr Koukal. Německému soupeři Dieteru Domkemu podlehl nakonec ve třech setech 18:21 21:18 a 17:21.  

Evropské hry: o medaili hrají Koukal a Bitman s Bášovou

 Badmintonový turnaj na Evropských hrách v Baku vrcholí, dnes je na programu čtvrtfinále. O medaili stále hrají dva čeští zástupci - Petr Koukal ve dvouhře a mix Jakub Bitman - Alžběta Bášová. Povede se jim získat cenný kov? 

Evropské hry: dnes budou ve hře Koukal, Gavnholt a Bitman s Bášovou

 Petr Koukal a Kristína Gavnholt po úspěšném postupu ze skupiny dnes budou hrát své zápasy vyřazovací části mezi 16 nejlepšími singlisty. V Baku se pak v závěrečném duelu skupiny představí i mix Jakub Bitman-Alžběta Bášová.

Evropské hry: závěrečné zápasy ve skupinách

 České reprezentanty na Evropských hrách v Baku čekají závěrečné duely základních skupin. Po postupu přitom zatím stále sahají jak singlisté, tak i naše páry v párových disciplínách. Nejtěžší to budou mít Pavel Florian a Ondřej ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS