O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Z historie: velký olympijský příběh Zhang Ning

Je 16. srpen 2008, pravé poledne. Před zaplněnou halu pekingské technické univerzity nastupují dvě ženy, každá s jedním velkým snem. Obě dvě jdou na kurt s myšlenkou, že je čeká poslední zápas slavné kariéry. Že se vítězstvím zařadí mezi nesmrtelné...

Starší z nich, Zhang Ning, která už dospěla do Kristových let, vzpomíná na zlaté pocty z předchozích Her a doufá, že bude první, kdo nejcennější badmintonovou medaili obhájí. Mladší Xie Xingfang sní, že se ve společné domácnosti s Lin Danem, čínskou jedničkou v mužské dvouhře, sejdou dvě zlaté medaile. „Opravdu chci být tou ženou, která svému muži vaří polévku,“ říká, ale dala by v tu chvíli všechno za to, aby mohla vařit ve dvojím zlatém odlesku. Uhodila dvanáctá, odtikávají první vteřiny druhé poloviny dne – a každá z nich je osudová. Do velkého turnaje vystupovali všichni s touhami a sny, připomněla se mnohá důležitá čísla, medaile a roky. Olympijské hry přinášejí spoustu příběhů.

Ale ne všechny mohou skončit šťastně.

Je 16. srpen 2008, jedenáct minut po třinácté hodině. Na jasně modrý koberec finálového dvorce dopadla poslední smeč a miliony diváků po celém světě už vědí, které ze soupeřek se splnil olympijský sen a která zůstala před branami. Novináři začínají klepat do svých laptopů reportáže plné emocí a klišé. Před jednou z hráček padne brzy na kolena celá Čína, druhá zešediví v jejím stínu. Dějiny přece patří vítězům…

Zhang Ning se narodila 19. května 1975 v čínské provincii Liaoning. Jako všechny reprezentantky strávila dětství v badmintonových střediscích tréninkem tvrdým tak, jak si málokterý Evropan dokáže vůbec představit. V sedmnácti letech se stává členkou reprezentačního týmu a strká tak nesměle prstíčky za dveře k bohatství a slávě. O dva roky později ji čeká první opravdová výzva. Ve finále Uber Cupu 1994 nastupuje za nerozhodnutého stavu proti Indonésance Mie Audině-Tjiptawan. Teprve čtrnáctiletá hvězdička hraje sebevědomě. Získá pro sebe první set poměrem 11:7, druhý ztratí 10:12 a ve třetím svou čínskou soupeřku výsledkem 11:4 smete z kurtu.

Zhang Ning se topí v slzách a na dlouhá léta ztrácí sebedůvěru. V národním družstvu se na přední pozice derou Ye Zhaoying a Gong Zhichao, Zhang Ning objíždí mezinárodní turnaje bez výraznějšího úspěchu. Na konci roku 2002 žádá reprezentačního trenéra, aby ji z týmu propustil. Li Yongbo ale stále věří v její talent a uprosí ji, aby zůstala ještě jeden, poslední rok. A jako zázrakem se kariéra zkušené Číňanky zlomí prudce směrem vzhůru. Zhang Ning hraje finále v Singapuru, Indonésii i Číně, vyhrává Swiss Open a v srpnu 2003 se stává mistryní světa.

I v olympijské sezóně se Zhang Ning daří. Do aténského turnaje vstupuje jako druhá nasazená a pavoukem turnaje postupuje suverénně. Vyřadí Marii Andrejevskou, Kelly Morgan, Wang Chen a v semifinále svou krajanku Zhou Mi. Ve finále ji čeká Mia Audina, o deset let starší, o pár kilo těžší a v oranžovém nizozemském dresu místo indonéského. První set patří Audině, další dva ale získává Zhang Ning a shazuje ze sebe břímě neúspěchu olympijským vítězstvím.

Xie Xingfang pochází z provincie Guandong. Svou badmintonovou kariéru zahajuje v proslulé akademii Guangzhou, jako sedmnáctiletá vítězí spolu se Zhang Jiewen na juniorském mistrovství světa ve čtyřhře. Stává se členkou dospělé reprezentace a kouč Li Yongbo rozhoduje: bude z tebe singlistka. Přeučování je bolestivé, ale konečně přinese výsledky. Od roku 2002 se Xie Xingfang účastní největších světových turnajů a k počátečním devátým, pátým a třetím místům začíná pomalu přidávat i vítězství.

V roce 2004 zvítězí na mezinárodním mistrovství Dánska, Německa, Indonésie a Číny, pomůže svému týmu k zisku Uber Cupu, ale do olympijské nominace pro dvouhru se nevejde. Nezahořkne a v následujících letech se dělí se Zhang Ning o pozici jedničky ženského světového badmintonu. Tři roky po sobě nezná All England jinou vítězku než Xie Xingfang, v roce 2005 získá vysoká černovláska poprvé titul mistryně světa, a když ho v roce 2006 obhájí, může si v romantickém okamžiku padnout do náruče s Lin Danem, kolegou z reprezentace a životním partnerem, který také dokázal vyhrát.

Do olympijského turnaje vstupuje Xie Xingfang jako nasazená jednička a nejlepší hráčka světa, Zhang Ning, stejně jako před čtyřmi lety, postupuje ze spodního konce pavouka jako dvojka. Xie Xingfang nemá v prvním kole problémy, s Cheng Shao-Chieh stráví na kurtě jen 31 minut. Zhang Ning hraje téměř dvakrát déle, ale Ponsanu Salakjit za hodinu ve třech setech udolá. V dalším kole shodně obě vítězí za 34 minut. Čtvrtfinále proti nim postaví „evropské Číňanky“ – reprezentantku Německa Xu Huaiwen a hráčku Francie Pi Hongyan. Obě vzdorují srdnatě, ale Xie a Zhang vítězí vůlí a srdcem – první v nastavení druhého setu, druhá o dva body ve třetím. V semifinále Xie zaváhá a ztratí první set s týmovou kolegyní Lu Lan, pak už si ale postup pohlídá, Zhang nemá s indonéským překvapením Marií Kristin Yulianti větší problémy. Zbývá už jen finále, badmintonový svět probírá fakta a sčítá čísla, roky, tituly.

Je 16. srpen 2008, pravé poledne. Proti sobě stojí dvě ženy, každá s jedním velkým snem…

Finále je přehlídkou nejlepšího badmintonu v podání žen. Trvá rovných sedmdesát jedna minut, během nichž hráčky odehrají tři sety a více než sto výměn. Nejdelší z nich trvá třicet pět vteřin a míč se jednatřicetkrát přenese přes pásku z jedné strany na druhou. Zhang Ning a Xie Xingfang spotřebují přesně jednu tubu – dvanáct míčků.

První set ovládne starší z Číňanek. Zhang Ning od začátku vede a jen dvakrát za celou sadu nechá soupeřku bodovat z jejího podání. Rozhodnutí přináší šňůra ze stavu 15:11 na 19:11, Xie už výsledek jen kosmeticky upraví.

Do druhého setu vstoupí úplně úplně jiná Xie, Xie s velkým X. Po pěti výměnách vede 5:0 a nenechá nikoho na pochybách, jak moc o olympijské zlato stojí. Vítězí 21:10 a diváci bouří: čeká je rozhodující sada.

Tu začíná opět lépe Zhang, vede 6:2, pak 8:3 a dokonce 13:6. Xie se ale nevzdává, obdivuhodně stáhne na rozdíl jediného bodu a když o pár míčů později vyrovná na 15:15, začíná se znovu. V přetahované má navrch o tři centimetry nižší, o čtyři kilogramy těžší a o šest let starší Zhang Ning. Vede 18:16, 19:17, přidává dvacátý bod, jednu výměnu ztratí, ale o půl minuty později už může padnout na kolena, která neunesla nával únavy, ale hlavně štěstí.

Je 16. srpen 2008, jedenáct minut po třinácté hodině. Zhang Ning je olympijskou vítězkou a jedinou hráčkou, které se kdy podařilo zlato z Her obhájit. Ve třiatřiceti letech se s vrcholovým sportem loučí na nejvyšším z vrcholů.

Xie Xingfang se už za den stane manželkou olympijského vítěze, zatím je ale pouze tou, která zklamala krok před naplněním velkého, romantického snu. Ale ne všechny příběhy mohou skončit šťastně.

Článek původně vyšel na serveru BadmintonProsek.cz. Nyní k němu přidáváme i videozáznam utkání s anglickým komentářem.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [16.07.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

Jak hrají badminton zvířata

Sledujte vtipné video trenérsko/hráčského dua Michal Světnička - Standa Kohoutek. Kluci vám ukážou, jak by to vypadalo, kdyby se do tréninku badmintonu pustila zvířátka jako jelen, pes, had... no a nebo kohoutek ;-)

Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderů

 Sledujte tři nová videa z produkce BadmintonCoach.cz a naučte se spodní backhandový slice, překvapivý forehandový lob z příjmu nebo zatajený backhandový lob, který můžete znát z jedinečného provedení Petera Gadeho...

Stabilizační cvičení: čtyři tipy pro kondiční trénink

Badmintonový pohyb klade všestranné a velké nároky na pohybový aparát sportovce. Časté změny směru, rychlé starty, odskoky, výpady, rotace trupu a další pohyby si žádají vedle jiných předpokladů také vysokou míru stability. ...

Oscar Martinez Salán: "Nikdy neříkej - nemohu."

Oscar Martinez Salán je španělský trenér z národního centra ve městě Oviedo v regionu Asturias a druhý hráč španělského žebříčku dospělých. U příležitosti jeho účasti na campu v Brně jsme mu položili několik otázek ohledně ...

Backhandový klír: sledujte seriál tréninkových videí

Jak správně hrát backhandový klír? Nechte si poradit s technikou, průpravnými cvičeními a taktickými kombinacemi v seriálu videí z produkce BadmintonCoach.cz.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS