O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Ohlasy po finále: Brno slaví, hrdinou je Mendrek

Výjimečné finále extraligy skončilo stejně jako loni a předloni vítězstvím Brna v poměru 6:5. Mistrovskému celku se vyplatila sázka na teprve šestnáctiletého Adama Mendreka, který v klíčové dvouhře porazil Jana Vitveru.

Foto: Badmintonvbrně.cz (Tomáš David)

Mendreka na klíčovou pozici prosadil Petr Koukal

Za vyrovnaného stavu 4:4 museli trenéři nominovat hráče do tří nastavených zápasů. Pro mix si jehničtí vybrali nejsilnější možný pár Koukal-Angguni, do dvouhry z dvojice Havlová-Bášová první jmenovanou. Otázkou bylo obsazení dvouhry mužů: v úvahu připadal polský deblový specialista Lukasz Moren, zkušený Stanislav Kohoutek, či talentovaný Adam Mendrek. "Prosadil jsem ho mezi různými variantami a moc mě těší, že svou obrovsky náročnou roli zvládl. Klobouk dolů před jeho výkonem," uvedl pro stránky brněnského oddílu Petr Koukal. Právě přímluva našeho nejlepšího hráče pomohla Adamovi do sestavy – a podpora týmu i publika k vynikajícímu výkonu. "Splnili jsme cíl, jsme ohromně šťastní. Bylo to drama až do konce," hodnotil vítězné finále vedoucí Ladislav Vorel.

"Pro mě osobně i pro celé družstvo to byl velmi příjemný víkend s nejlepším možným koncem, který jsme si nenechali zkazit ani již tradičním nesportovním chováním trenéra Benátek Petra Martince," hodnotil na svém osobním webu Petr Koukal, největší hvězda brněnského týmu. Jeho otec, Petr Koukal st., se vyjádřil z pozice trenéra juniorské reprezentace především k výkonu Adama Mendreka: "Letošní mistr republiky kategorií U17 a U19 tak čelil zatím asi největší výzvě své badmintonové kariéry," napsal na Czechbadmintonu. "Adam však do zápasu nastoupil plně koncentrovaný a s Petrem Koukalem ml. za zády, lídrem týmu, který se o jeho nasazení do zápasu nejvíce zasloužil, svůj úkol nakonec ve dvou setech úspěšně zvládl. To může být pro jeho další badminton obrovský impuls," chválil svého svěřence.

O výhře Brna však zdaleka nerozhodl sám Adam Mendrek – klíčové body získali jeho týmoví spoluhráči: Febby Angguni, Jarolím Vícen, Petr Koukal či Jakub Bitman. Také Bitman velké finále komentoval na svých osobních stránkách: "Pro mě osobně celkově třetí titul v této soutěži, první s Jehnicemi, ale zdaleka jeden z těch nejemotivnějších, které jsem kdy dokázal vybojovat. Všichni hráči dali do všech utkání to nejlepší, co mohli," napsal. Pro Badec okomentoval finále extraligy i olympionik z roku 1992 Tomasz Mendrek: "Opravdu úchvatné – to co dnes předvedli hráči obou týmu ve finále extraligy bez obalu snese konstatování, že tak kvalitní badminton jsem v ČR (neberu MM ČR) už dlouho neviděl!!!" rozplýval se nad vydařeným turnajem.

Benátky jsou potřetí stříbrné, cítí také křivdu

Benátecký klub se na play-off cílevědomě připravoval. Společné soustředění a konečně dobrý zdravotní stav důležitých hráčů kádru umožnily, že Středočeši drželi s Brnem krok až do samotného konce. I přes vybojované prodloužení se ale nakonec znovu museli před svým rivalem sklonit. "Jsme všichni moc zklamáni. Do utkání jsme šli s cílem zvítězit a bojovat o každý míč. Musím celé družstvo pochválit za bojovnost a velmi dobré výkony," hodnotil jen stručně v neděli na oddílovém webu prezident klubu Petr Martinec. Dodal ale ještě výtku k výkonu rozhodčích: "Utkání velice ovlivnilo nesprávné posouzení rozhodčího ve 3. dvouhře mužů Vícen -Okvana, když ve 3. setu za stavu 19:20 hráč Vícen zahrál evidentní aut a jehnický rozhodčí označil míč jako dobrý, čímž pomohl Vícenovi k vítězství."

Vítězství Jarolíma Vícena nad Vikim Indrou Okvanou patřilo mezi nejpřekvapivější výsledky utkání. Málokdo dále čekal výhru páru Vitvera-Jelínek nad dvojicí Moren-Bitman, či fakt, že Benátky zabodují ve čtyřhře žen. Ale zápasů, které končily rozdílem dvou bodů v koncovce rozhodující sady, přinesl nedělní program celou řadu: a diváci tak mohli zůstat napjati až do samotného konce. "Bylo to drama od začátku do konce. Utkání plné zvratů, emocí, nádherného badmintonu prostě svátek našeho sportu. Myslím, že divákům se  pěti a půl hodinová bitva musela moc líbit," uvedl Petr Martinec v rozhovoru pro Czechbadminton. Krom jiného ho mohl mrzet i fakt, že Benátky nedaly vytoužené zlato jako dárek své hráčce Kateřině Tomalové k jejím 20. narozeninám (ty oslavila v pondělí).

Letošní finále extraligy bylo výjimečným zážitkem pro všechny aktéry – hráče, trenéry, vedoucí týmů, ale samozřejmě nejvíce pro početné publikum, které si v bohunické aréně užilo badminton špičkové úrovně. Takové, již může mezinárodní mistrovství ČR překonat kvalitou, ale ne emocemi, které střetnutí dvou předních českých družstev přineslo, a příběhy, které nabídlo. Díky takovýmto utkáním může nést naše nejvyšší soutěž právem název "extraliga"...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [10.04.2012]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

České akademické hry: známe nejlepší vysokoškoláky

Ve dnech 10.-11. srpna proběhlo Akademické mistrovství České republiky v badmintonu. Do soutěží zasáhli zástupci vysokých škol z celé republiky, z vítězství ve dvouhrách se radovali Jan Vitvera a Eliška Maixnerová, ve čtyřhrách ...

Badmintonista roku 2012: výsledky výroční ankety

 Každoročně vyhlašovaná anketa o nejlepšího badmintonistu roku odhalila své výsledky během slavnostního večera na MČR v Mostě. Badmintonistou roku se stal Jan Fröhlich, mezi ženami to byla Kristína Gavnholt. 

Badmintonista roku 2011: nejlepší jsou Koukal a Gavnholt

V tradiční anketě o nejlepšího badmintonistu kalendářního roku zvítězili podle očekávání Petr Koukal a Kristína Gavnholt. Tituly pro nejlepší juniory putovaly do Českého Krumlova zásluhou Jaromíra Janáčka a Lucie Černé. Trenérkou ...

Bahrain International: Fröhlich i Koukal uhráli jedno kolo

Na další exotický výlet se v rámci olympijské kvalifikace vypravili dva nejlepší čeští singlisté. Jak Petr Koukal tak Jan Fröhlich však uhráli v Bahrajnu jen jedno kolo.

Evropské hry: Kopřiva s Florianem vyzvou dánský pár Boe-Mogensen

 Druhý hrací den Evropských her v Baku nabídne českým badmintonistům výjimečný souboj - Pavel Florian a Ondřej Kopřiva vyzvou nejlepší evropský pár Matthias Boe - Carsten Mogensen. Do akce jdou i ostatní Češi.

V Baku startuje badmintonový turnaj Evropských her

Dnes začíná prvními zápasy badmintonový turnaj v rámci Evropských her v Baku. Sledujte v akci početnou českou výpravu.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS