O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Můj první turnaj: když si hrají děti

Nedávný Mezinárodní den dětí (každoročně se slaví 1. června) obrátil alespoň na chvíli pozornost lidí k těm nejmenším občanům. Mezi řadu společenských a sportovních akcí se zařadil také Turnaj minižáků, pořádaný oddílem Astra Praha. Ve dvou tělocvičnách o první vavříny soupeřila více než stovka dětí ve věku od 6 do 10 let. V průběhu sezóny se ale nabízí mnohem více turnajů a turnajových seriálů, které nenutí k honbě za body, ale dávají možnost zahrát si a pobavit se začínajícím badmintonistům. Kam za turnaji pro přípravky jet a co na nich děti čeká?

Přípravky: do 11 let věku, na rozdíl od Slovenska neoficiálně

Každý oddíl v České republice má samozřejmě své metodiky náboru, ale vesměs u nás děti začínají s badmintonem v rozmezí 6-11 let. Tomu logicky odpovídá i turnajová nabídka pro badmintonisty-začátečníky: turnaje pro přípravky jsou obvykle označovány jako "U11" a smí na nich startovat hráči, kteří dosud nedovršili 11 let věku. Občas pořadatelé doplní soutěž starších začátečníků do 13 let, či – častěji – oddělí ty úplně nejmenší děti (někde jako kategorie U9, jinde soutěž rozdělená podle ročníků).

Co je pro současnou podobu turnajů nejmenších skutečně důležité: kategorie U11 není oficiální, nevede se celostátní žebříček, nepořádají kvalifikační turnaje, a tak je každá taková akce motivována doopravdy výhradně snahou umožnit dětem, aby si co nejvíce zahrály, užily badmintonu, nasbíraly první zápasové zkušenosti a získaly kladný vztah k našemu sportu (některé výsledky se – pravda – přenášejí do žebříčku kategorie U13, ale jako turnaje GPE, tedy s minimálním ohodnocením). Pro zajímavost – v tom se neshodujeme s našimi východními sousedy, na Slovensku kategorie U11 vlastní žebříček má, stejně tak i kvalifikační a celostátní turnaje.

Jak to na takovém dětském turnaji vypadá? Pořadateli jsou obvykle nadšenci z řad oddílů, kteří se snaží zařídit především, aby si všichni co nejvíce zahrály. Běžný je tedy skupinový systém a zápasy na zkrácené sety či jeden jediný set, aby se prostřídali soupeři. Hrává se s plastovými míčky zapůjčovanými na místě, vítězové se mohou mnohdy těšit na diplomy, medaile i pěkné ceny v podobě sladkostí, hraček nebo badmintonového vybavení – a malou odměnu či pozornost často dostanou všichni účastníci. Specifická atmosféra prvních turnajů, kde se mnozí teprve učí pravidlům a počítání, prožívají své první výhry a porážky s výkřiky radosti i slzičkami, se obtížně popisuje – je zkrátka jedinečná...

Turnajové seriály: Český Krumlov, Kladno, Most a další...

Některé oddíly v České republice pořádají v sezóně hned několik přípravkových turnajů. Už desátým rokem běží v Českém Krumlově Seriál přípravek – tři turnaje, letos pro děti narozené v letech 1999, 2000 a 2001 a mladší, mají jednak vlastní hodnocení, sčítají se ale též celkové výsledky. Od roku 2006 pořádá oddíl BaC Esiko Kladno turnaje nazvané Junior Cup. Díky sponzorství firmy Lego v posledních letech si mnoho dětí oblíbilo "výlety za stavebnicemi" do Středočeského kraje.

Mezi další pravidelné záznamy v turnajovém kalendáři nejmenších dětí patří turnaje v Hradci Králové (ve východních Čechách obvykle jako "trojturnaj" začátečníků v kategoriích U9, 11 a 13), seriál Most Junior Cup pořádaný jedním z mosteckých oddílů (Baníkem) – a turnaj Super Stars Cup, který pořádá konkurenční Super Stars, Turnaj nadějí v Českých Budějovicích, přípravky v Podivíně, Klimkovicích, Benátkách nad Jizerou a dalších místech republiky.

Krajské výběry a vrcholné turnaje

Některé turnaje přípravek pak mají přece jen prestižnější nádech. Svým třetím ročníkem se mezi ně zařadil Memoriál Zdeňka Kožešníka, který pořádá liberecký oddíl TJ Slovan Vesec. V únorovém termínu se do severočeské metropole sjela dokonce mezinárodní konkurence a turnaj měl velmi dobrou úroveň. Vrcholným turnajem kategorie U11 je pak každoročně podzimní přebor regionálních výběrů. V Českém Krumlově soupeří smíšený družstva jednotlivých krajů o titul mistrů ČR, a v rámci víkendového programu pak i jednotlivci o tituly nejlepších singlistů. V závěru sezóny pak Turnaj minižáků na Astře při příležitosti Dětského dne sezónu přípravek uzavírá – a to velkolepým způsobem. Účastní se hráči z mnoha klubů celé republiky a více než stovka děti ve dvou čtyřkurtových tělocvičnách odehraje mnoho napínavých setů.

Letošní ročník Minižáků byl opět rekordní. Trojciferný počet účastníků byl rozdělen do kategorií U9 a U11, vítězi se stali Berta Ausbergerová (SK Prosek Praha), Matěj Hubáček (Sokol Meteor Praha Radotín) a mezi mladšími Barbora Hadáčková a Jan Janoštík (oba Sokol České Budějovice). Ceny vítězům předávala mistryně České republiky Kristina Ludíková, vítězové si mohli proti ní i zahrát a všechny děti sledovat krátkou exhibici nejlepší české hráčky s Eliškou Maixnerovou. "Při čtení startovní listiny by někoho mohlo napadnout, že se vrátil o několik let zpět. Jména, která v té době hrála prim na českých kurtech tu jsou znovu. Posuďte sami - Kubiš, Janoštík, Král, Soldát (maminka v mládí Smetanová), Citová (maminka Hlubučková P.)," všiml si jeden z pořadatelů, Milan Maixner. Ale na Astře byli vítáni nejen děti slavných otců a matek, ale úplně všichni - a to je důležitá charakteristika, která spojuje všechny domácí turnaje pro přípravky.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [05.06.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

1. kolo extraligy: favorité přesvědčivě vítězili

V sobotu 15. října odstartovala svým prvním kolem nejvyšší domácí soutěž družstev. Přesvědčivé výhry si na úvod připsali favorité: týmy Brna, Benátek, Meteoru i Dobrušky.

1. liga zná vítěze: SK Prosek Praha a TJ Orlová-Lutyně

Finálovými turnaji nadstavbové fáze skončila 1. liga – druhá nejvyšší soutěž smíšených družstev. Vítězem západní skupiny se stal po mimořádně napínavém průběhu celek SK Prosek Praha, východní skupinu ovládl tým TJ Orlová-Lutyně.

1. liga: Most a Orlová si drží vítěznou sérii

Druhá nejvyšší domácí soutěž družstev má po víkendu jasné lídry. Západní skupině vévodí Super Stars Most, východní pak TJ Orlová-Lutyně - oba celky zatím procházejí soutěží beze ztráty bodu.

1. liga: napínavý boj o místa v nadstavbové části

1. liga, druhá nejvyšší domácí soutěž smíšených družstev, měla v sobotu 8. ledna na programu důležité třetí kolo základní části, po němž se tabulka dělí na skupinu o postup a o udržení. V dramatickém boji si vedoucí postavení na ...

1. liga: plný bodový zisk má Most, na východě tři remízy

Druhá nejvyšší soutěž družstev se přehoupla do své nadstavbové části. V západní skupině o postup si pozici dvěma výhrami vylepšili Super Star Most, na východě stále vede TJ Orlová-Lutyně, všichni favorité spolu totiž remizovali.

1. liga: postup do baráže slaví USK Plzeň a Hradec Králové

Plzeňský univerzitní klub a Montas Hradec Králové se stali vítězi západní a východní skupiny 1. ligy – druhé nejvyšší soutěže smíšených družstev. Oba celky se tak utkají se Slavií TU Liberec v květnové baráži o dvě místa v ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS